Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Naskórek pod ostrzałem promieni UV
12.10.2012

Nie od dziś wiadomo, że ekspozycja skóry na promienie ultrafioletowe uszkadza DNA i może prowadzić do rozwoju nowotworu. Dotychczas brakowało jednak informacji na temat tego, w jaki sposób promieniowanie UV modyfikuje mechaniczne właściwości tej tkanki, czyli jej zdolność do rozciągania się i wytrzymywania nacisku bez uszkadzania jednolitej struktury. Lukę uzupełniają najnowsze badania zespołu naukowców z Standford's Department of Materials Science and Engineering.

Grupa specjalistów skupiła swoją uwagę na najbardziej zewnętrznej powłoce skóry: stratum corneum, czyli warstwie rogowej naskórka. Stratum corneum chroni głębsze warstwy przed wysychaniem, uszkodzeniami czy wnikaniem drobnoustrojów. Stanowi również pierwszą linię obrony przed promieniami UV. W swoich analizach naukowcy poddawali próbki skóry działaniu promieniowania UVB, a następnie testowali odporność tych próbek na rozciąganie.

Budowa stratum corneum przypomina mur, w którym rolę „cegieł” spełniają korneocyty, wypełnione włóknami keratyny. Zdolność skóry do stawiania oporu naciskowi w znacznej mierze uzależniona jest od powiązań między białkowymi włóknami. Ku zaskoczeniu naukowców – choć promieniowanie UV wpłynęło na strukturę keratyny, to sztywność skóry nie uległa zmianie. Większe szkody promienie wyrządziły w obrębie lipidów, pełniących funkcję „zaprawy”. Ekspozycja rozluźniła powiązania między nimi, zwiększając podatność próbek skóry na rozrywanie. W praktyce oznacza to, że skóra uszkodzona przez słońce jest bardziej narażona na pękanie i np. wnikanie drobnoustrojów wywołujących infekcje.

Naukowcy przyjrzeli się również korneodesmosomom, czyli białkowym strukturom łączącym korneocyty. Odgrywają one istotną rolę w procesie złuszczania się naskórka, a więc jego odnawiania w cyklu ok. 4-tygodniowym. Uszkodzenia korneodesmosomów wynikające z oddziaływania promieni UV mogą prowadzić do osłabienia mechanizmów obronnych skóry.

Badania specjalistów ze Stanford University uzupełniają wiedzę na temat tego, jak bardzo niszczący jest wpływ słońca na skórę. Jak podkreśla dr Reinhold Dauskardt, członek zespołu badawczego, wyniki przeprowadzonych testów mogą pomóc w opracowaniu skutecznego preparatu ochronnego.

 

Źródło: www.sciencedaily.com

 

Małgorzata Przybyłowicz

KOMENTARZE
Newsletter