Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Sposoby na walkę z cellulitem – rodzaje terapii i ich efektywność

Cellulit, czyli lipodystorfia, jest jednym z częściej występujących problemów skórnych u kobiet (w dużo mniejszym stopniu u mężczyzn). Nie jest uznawany jako stan patologiczny, a raczej defekt, stan chorobowy tkanki tłuszczowej, podczas którego pojawiają się zmiany w obrębie tkanki podskórnej o charakterze obrzękowo-włóknisto-stwardnieniowym. Z roku na rok odnotowuje się coraz więcej przypadków osób dotkniętych cellulitem. Najczęściej obejmuje obszary bioder, brzucha, pośladków, ud, pleców, część środkową kolan, okolice stawów skokowych i ramion. W tych miejscach skóra częściej jest sucha oraz skłonna do powstawania rozstępów.

 

Przyczyny powstawania cellulitu

Przyczyny powstawania cellulitu są różnorodne. Zazwyczaj obejmują: nadmierne gromadzenie się wody w macierzy międzykomórkowej, predyspozycje genetyczne, patologiczne zmiany w mikrokrążeniu tkankowym, czynniki hormonalne, styl życia. Cellulit częściej dotyka kobiety przyjmujące terapię hormonalną, tabletki antykoncepcyjne oraz ciężarne.

Rodzaje cellulitu

Wyróżnia się cztery rodzaje lipodystorfii: postać twardą, wiotką, obrzękową, mieszaną. Postać twarda to inaczej cellulit wodny, widoczny po uchwyceniu fragmentu skóry. Występuje u kobiet młodych, aktywnych fizycznie. Skóra jest jędrna i napięta, często pojawiają się również rozstępy. Postać wiotka to cellulit tłuszczowy dotyczący kobiet nieaktywnych fizycznie, a także tych, u których szybko doszło do spadku masy ciała. Skóra jest wiotka i mało elastyczna, widoczne są zagłębienia. Postać obrzękowa związana jest z zaburzeniami krążenia obwodowego. Postać mieszana jest połączeniem wyżej wymienionych rodzajów.

Profilaktyka powstawania cellulitu

Główne działania prewencyjne przeciw powstawaniu cellulitu to: stosowanie odpowiedniej diety, aktywność fizyczna, właściwie dobrana terapia gabinetowa i odpowiednia pielęgnacja skóry w domu. Substancje, jakie obecne są w produktach przeciwcellulitowych, to m.in.: kofeina, żeń-szeń, L-karnityna, bluszcz pospolity, ekstrakty ze skórki cytryny i limonki, miłorzębu japońskiego czy wąkroty azjatyckiej. Skóra odpowiednio nawodniona jest bardziej odporna na pojawianie się cellulitu. Doskonale działa też peeling wykonywany 2-3 razy w tygodniu rękawicą lub gąbką, który wspomaga mikrokrążenie skóry. Podobny efekt uzyskuje się poprzez praktykowanie natrysków naprzemiennie ciepłą i zimną wodą, kończąc na zimnej. Odpowiednia dieta powinna być zbilansowana, ograniczająca produkty wysokoprzetworzone, smażone, wysokotłuszczowe, słodycze, cukier. Regularna aktywność fizyczna dodatkowo wspomaga krążenie krwi i limfy w kończynach dolnych, co zapobiega powstawaniu zastojów.

Terapia cellulitu

Bez względu na to, jaka terapia zostanie zastosowana w leczeniu cellulitu, musi być ona kompleksowa, obejmująca oprócz zabiegów kosmetologicznych również odpowiednią dietę, aktywność fizyczną, nawodnienie. Tylko wtedy rezultaty będą trwałe. Zabiegi, jakie wykonywane są w gabinetach, to głównie: endermologia, drenaż limfatyczny, ultradźwięki, laseroterapia, fale radiowe, krioterapia, karboksyterapia, masaż.

Endermologia jest zabiegiem wykorzystującym podciśnienie, a efektami zabiegu mają być: usprawnienie lipolizy w obrębie tkanki tłuszczowej, polepszenie przypływu krwi i limfy, pobudzenie do syntezy kolagenu, detoksykacja, usuwanie obrzęków. Przeciwskazaniami do wykonania zabieg są: choroby żył, nadciśnienie, obniżona krzepliwość krwi, nowotwory, ciąża, naczyniaki, żylaki.

Drenaż limfatyczny jest zabiegiem oddziałującym na układ limfatyczny. Wykonywany jest zazwyczaj przy użyciu urządzeń przeznaczonych do tego celu lub ręcznie. W trakcie tego zabiegu wykonywane są uciski w formie przepychającej, przesuwającej, co powoduje usunięcie złogów i polepszenie krążenia limfatycznego. Przeciwdziała tworzeniu się zastojów limfy, przez co zapobiega powstawaniu obrzęków. Przeciwskazaniami do wykonania zabiegu są: zaburzenia układu krążenia, rozrusznik serca, infekcje, zapalenie naczyń i węzłów chłonnych, padaczka, menstruacja, ciąża.

Masaż próżniowy może być wykonany za pomocą specjalnego urządzenie w gabinecie lub manualnie przy użyciu bańki chińskiej. Masaż zabiegowy polega na zasysaniu odpowiednich partii ciała przy użyciu podciśnienia. Zasada działania masażu bańką chińską jest taka sama. Jest ona przykładana do poszczególnych obszarów skóry z odpowiednią siłą ucisku skóry i przesuwana, co ułatwia aplikacja produktu olejowego, dzięki czemu wytwarzane jest podciśnienie. Taki masaż powinien być wykonywany w seriach zabiegowych, minimum 10 razy w odstępach co 2-3 dni.

Wykorzystanie ultradźwięków w terapii cellulitu to tzw. liposukcja ultradźwiękowa. Polega na zastosowaniu urządzenia, które emituje promieniowanie podczerwone jedną głowicą i ultradźwięki drugą. Promieniowanie rozgrzewa tkanki, a ultradźwięki uszkadzają błony komórkowe adipocytów oraz przyspieszają przemianę materii i krążenie.

Fale radiowe w leczeniu cellulitu to wykorzystanie pola elektrycznego i magnetycznego w celu ogrzania tkanki tłuszczowej, co powoduje przyspieszenie procesów metabolicznych i lipolizy, a także wspomaga syntezę kolagenu w skórze. Seria zabiegów, jaka przyniesie efekty, to 8-10 sesji wykonanych dwa razy w tygodniu.

Kriopoliza jest bardzo dobrym wyborem zabiegu dla osób borykających się z chorobami krążenia, które są przeciwskazaniem do przeprowadzenia wielu zabiegów antycellulitowych. Polega on na wykorzystaniu niskiej temperatury (od -8 do 5oC), która wywołuje apoptozę adipocytów. Zabieg ponadto poprawia krążenie i wspomaga syntezę kolagenu w skórze.

Laseroterapia polega na emisji energii do tkanki podskórnej i skóry właściwej, co powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, pobudzenie do produkcji kolagenu, stymulację przepływu krwi i limfy.

Karboksyterapia jest zabiegiem z wykorzystaniem dwutlenku węgla, który podaje się podskórnie. Zabieg jest bezinwazyjny i ma na celu poprawę elastyczności przez pobudzenie do produkcji kolagenu, poprawę krążenia, dotlenienia skóry.

Masaż antycellulitowy ma za zadanie poprawić krążenie, usunąć złogi tłuszczowe, pobudzać do aktywności tkankę łączną, zmniejszyć obrzęki. Po zabiegu preparaty, jakie będą nałożone na skórę, wchłoną się szybciej.

Podsumowując, cellulit jest problemem coraz bardziej powszechnym, dotykającym coraz większą liczbę osób, nawet aktywnych fizycznie i o prawidłowej masie ciała. Przyczyny powstawania są różne. Bywa, że nie mamy na nie żadnego wpływu. Z pomocą przychodzą metody zabiegowe, które możemy wykonać w gabinecie kosmetologicznym. Terapia powinna być dostosowana do rodzaju cellulitu, uwzględniać wszelkie inne schorzenia, a także być skojarzona, czyli oprócz zabiegów powinna obejmować również zdrowy styl życia, odpowiednią pielęgnację domową, aktywność fizyczną, nawodnienie i zbilansowaną dietę.

Źródła

Fot. https://www.pexels.com/photo/woman-in-black-shirt-and-white-panty-sitting-on-white-table-4155014/

[1] Sylwia Bojarska-Hurnik, Lipodystrofia – przyczyny i możliwości terapeutyczne, Kosmetologia Estetyczna, 5/2019, vol. 8.

KOMENTARZE
Newsletter