Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Skóra odwodniona – jak ją rozpoznać?

Zbliżająca się jesień i zima niestety niosą za sobą problemy skórne, takie jak suchość, ale też odwodnienie skóry, które może dotyczyć wszystkich typów cery (suchej, tłustej, mieszanej). Skutki mogą być mniej lub bardziej widoczne, jednak utrata wody objawia się przez podrażnienia na twarzy, całym ciele lub jego części, w szczególności po kąpieli lub wzięciu prysznica czy też w wyniku innych czynników atmosferycznych. Nawet jeżeli objawy mogą wydawać się bardzo zbliżone, nie należy mylić skóry odwodnionej z suchą. Chodzi o dwa odrębne problemy. 

 

W skrócie – skóra składa się aż w 70% z wody. Ok. 75% znajduje się głęboko w skórze właściwej, gdzie woda odgrywa ważną rolę w kształtowaniu odporności skóry. Nawilżanie naskórka wynika z działania dwóch elementów: wody statycznej i dynamicznej. Osoba ważąca 70 kg składa się z ok. 49 litrów wody, z czego 15% znajduje się w skórze. Rola wody jest fundamentalna. Skóra jest prawdziwym zbiornikiem, z którego czerpią inne organy. Pozwala na wymianę ze środowiskiem zewnętrznym – woda przemieszcza się z naskórka na powierzchnię, nawadniając poszczególne warstwy podczas przenikania.

Ważną kwestią jest hydroregulacja. Hydroregulacja pozwala na utrzymanie równowagi pomiędzy wodą statyczną a dynamiczną, które są jedynymi gwarantami integralności fizycznej i funkcjonalnej skóry. W hydroregulacji biorą udział trzy czynniki: naturalne czynniki nawilżające (Natural Moisturizing Factors – NMF), lipidy warstwy rogowej oraz akwaporyny. NMF są cząsteczkami, których zadanie polega na zatrzymywaniu wody w warstwie rogowej. Głównie stosowane są w kosmetykach przeznaczonych do cery suchej. Najbardziej znanymi NMF są mocznik oraz kwas mlekowy. Inne substancje, używane w kosmetyce i posiadające podobne właściwości, to gliceryna oraz ksylitol.

 

Przyczyny odwodnienia skóry

Główny problem, który prowadzi do odwodnienia skóry, polega na tworzeniu się zjawiska nieprawidłowości wynikających z budowy naskórka. Zbyt szybko traci on nawodnienie i nie jest w stanie długo utrzymać cząsteczek wody w głębszych warstwach skóry, ma uszkodzony płaszcz hydrolipidowy, którego zadaniem jest ochrona przed tym zjawiskiem. Skóra odwodniona nie jest odrębnym typem cery – osoby posiadające skórę suchą, mieszaną lub tłustą mogą nabawić się odwodnienia. Jest to przypadłość, którą można wyeliminować odpowiednim trybem życia oraz poprawnie dobraną pielęgnacją.

Najczęstsze przyczyny odwodnienia skóry:

* nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne, poparzenia;

* przebywanie w pomieszczeniach suchych, z klimatyzacją;

* warunki atmosferyczne (wiatr, mróz, zanieczyszczenia);

* zbyt mała ilość spożytej wody;

* czynniki emocjonalne (stres);

* czynniki zewnętrzne (dym papierosowy, alkohol);

* niektóre terapie medyczne (kuracja przeciwtrądzikowa);

* źle dobrana pielęgnacja.

 

Różnica pomiędzy skórą suchą a odwodnioną

Skóra sucha oznacza typ skóry. Jest to stały stan objawiający się uczuciem ściągnięcia na całości twarzy i ciała, powodowanym anomalią bariery skórnej. Jest to skóra cienka, porowata i z zaczerwienieniami, brakuje jej wody i lipidów. Nie należy jej mylić ze skórą odwodnioną, która może dotyczyć wszystkich typów skóry, w każdym momencie życia. Jest to zjawisko odwracalne i przejściowe, charakteryzujące się ściągnięciem miejscowym i punktowym, spowodowanym nieprawidłowym utrzymywaniem i utratą wody. Skórze brakuje wody, powoduje dyskomfort, jest szorstka, czasami łuszcząca się.

 

Diagnoza

W razie wątpliwości odnośnie do typu cery warto wybrać się do dermatologa, który sprawdzi typ skóry i pomoże zdiagnozować potencjalne czynniki powodujące jej suchość. Może składać się na to wiele czynników, m.in. zmiana w środowisku pracy, kąpiele w basenach, drażniące mydło lub żel pod prysznic, przebyta choroba, terapia medyczna itp.

KOMENTARZE
Newsletter