Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Polska największym eksporterem kosmetyków w Europie?
Cosmoprof w Bolonii to największe targi kosmetyczne na świecie. W tym roku oficjalny Polski Pawilon Narodowy składał się z ponad 100 firm. Był też zarazem ostatnim, organizowanym w ramach właśnie kończącego się rządowego programu promocji polskiej branży kosmetycznej na świecie. To międzynarodowe wydarzenie jest daje możliwość na rozszerzenie kontaktów B2B oraz na pozyskanie nowych klientów.

Branżowy Program Promocji, realizowany przez SPC House of Media na zlecenie Ministerstwa Gospodarki, był pierwszym programem promocji polskiej branży kosmetycznej za granicą. Polscy przedsiębiorcy, wspierani finansowo funduszami unijnymi oraz organizacyjnie przez wykonawcę poszczególnych branżowych programów, mieli szansę skupić się na wdrażaniu nowych strategii eksportowych i rozwijaniu sprzedaży.
W branży kosmetycznej Program przyniósł duże zmiany. Polska jest dziś szóstym największym eksporterem kosmetyków w Europie.  W ostatnim czasie, lokalni producenci w znacznym stopniu  przyczynili się do wzrostu sprzedaży zagranicznej.

Targi Cosmoprof  to impreza, która od 48 lat umożliwia spotkania całej branży kosmetycznej. O jej popularności i skali świadczą poniższe fakty:

w 2014 roku na targach zaprezentowało się 2450 wystawców z 69 krajów

liczba zwiedzających z całego świata przekroczyła 200 tysięcy

Niemal 70 tysięcy zwiedzających to handlowcy – importerzy, dystrybutorzy, hurtownicy


Wydarzenie, które cieszy się tak wielkim zainteresowaniem, jest dla producentów doskonałą okazją do pozyskania nowych klientów i wejścia na nowe rynki. Stanowi jednak także spore wyzwanie – przebicie się ze swoją ofertą w tak licznym gronie innych producentów wymaga przemyślanej strategii i nowatorskich rozwiązań.

{page_break}

Wspólna promocja polskiej branży kosmetycznej i budowanie pozytywnego wizerunku polskich kosmetyków jest szansą na wyróżnienie się w konkurencyjnej branży. Stąd liczny udział producentów w Branżowym Programie Promocji, a w przypadku bolońskich targów, rosnąca popularność wystawiania się w hali pawilonów narodowych. W tym roku na taką formę prezentacji zdecydowało się już połowa z polskich wystawców. Wśród nich są największe i najbardziej rozpoznawalne firmy:  Bell, Bielenda, Dr Irena Eris, Dax, Delia, Eveline, Farmona, Floslek, Joanna, Laboratorium Kosmetyczne Ava, Miraculum, Oceanic, Świt, Verona czy Ziaja. Oficjalny Pawilon Narodowy, tworzony pod auspicjami Ministerstwa Gospodarki zajmował w 2015 roku 650 m2. W 2012 roku, kiedy Program startował, było to 150 m2.
- Nasza firma od wielu lat jest czynnym orędownikiem promocji polskiej branży kosmetycznej. Staramy się podkreślać polskie pochodzenie na każdym międzynarodowym forum branżowym. Z dumą prezentujemy Polskę jako kraj pochodzenia na opakowaniach większości naszych kosmetyków.. Według naszej obserwacji, odwiedzający są pozytywnie zaskoczeni tym, że polski sektor kosmetyczny jest tak licznie reprezentowany. Rośnie też rozpoznawalność Polski jako kraju silnego w branży kosmetycznej – wyjaśnia Wiktoria Brzozowska, Dyrektor Marketingu i Rynków Międzynarodowych w Laboratorium Kosmetycznym Dr Irena Eris.

Na targi w Bolonii producenci przygotowali wiele nowości produktowych. Ich oprawa jest także przedmiotem starannego planowania. Konsekwentne strategie rozwojowe polskich producentów w połączeniu ze wsparciem, które otrzymywali od 2012 roku w ramach Branżowego Programu Promocji Branży Przemysłu Kosmetycznego, przyniosły widoczne, imponujące rezultaty.
Wg Dyrektora ds. Eksportu i Importu w firmie Świt Pharma, w ciągu ostatnich 3 lat osiągnięto spektakularne sukcesy eksportowe. Zanotowano wzrost na poziomie 180%. Obecnie firma eksportuje kosmetyki do ponad 35 krajów. Bardzo dobrze mijające 3 lata ocenia także Daniel Dziduch, Specjalista ds. Eksportu w firmie Bielenda. Kosmetyki tej marki, pojawiły się na wielu nowych rynkach, a na innych umocniły swoją pozycję.

Polscy producenci kosmetyków kończą targami w Bolonii udział w Branżowym Programie Promocji. Zgodnie przyznają, ze liczą na szybkie uruchomienie jego kolejnej edycji, która pomoże im w dalszym, dynamicznym rozwoju.

 

 

Anna Szulc

Źródła

https://beijing.trade.gov.pl/pl/aktualnosci/article/a,50992,Eksporterzy_kosmetykow_do_Chin_zaniepokojeni_planowanymi_regulacjami.html

http://www.polishcosmetics.pl/images/informacje-o-programie.pdf

http://www.mg.gov.pl/

 

KOMENTARZE
Newsletter