Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Pierwiastki stosowane w kosmetykach
Składniki mineralne pojawiają się w kosmetykach w postaci kwasów, soli lub zasad, a więc w takiej, w jakiej najczęściej występują w układach naturalnych. W kosmetyce tylko niektóre pierwiastki stosowane są w stanie wolnym. Do tych nielicznych pierwiastków należą: siarka, tlen, węgiel, chlor.

SIARKA

Siarka barwę jasnożółtą, nie ma zdolności rozpuszczania się w wodzie. Jest wysoce reaktywna chemicznie. Reaguje z wieloma metalami. Postacią najczęściej stosowaną w kosmetyce jest siarka koloidalna. Jest ona bardziej rozdrobniona i tym samym bardziej aktywna. Pierwiastek ten stosuje się do wyrobu zasypek, maści, płynów w chorobach skóry takich jak grzybice oraz do wyrobu środków przeciw pasożytom, do wyrobu mydeł siarkowych i siarkowo - dziegciowych (o zawartości siarki 3 - 5%) oraz preparatów przeciwłupieżowych i przeciwtrądzikowych. Siarka rozmiękcza zrogowaciały naskórek i ułatwia usuwanie jego zewnętrznej warstwy, działa także bakteriobójczo i grzybobójczo. Stosowane jest również biosiarka. Jest to siarka koloidalna zawieszona w oleju rycynowym, bywa stosowana w kosmetykach przeciwłupieżowych i przeciwtrądzikowych. Źródłem są aminokwasy siarkowe, np. metionina, pozyskiwane z hydrolizatów białkowych bogatych w te związki. Siarkę organiczną można pozyskać z rukwi, czarnej rzodkwi czy nasturcji.

WĘGIEL

Węgiel w przyrodzie występuje w dwóch odmianach alotropowych: jako diament i grafit. Diament nie ma żadnych właściwości kosmetycznych. Grafit z kolei, jest minerałem bardzo miękkim i łatwo ścieralnym, barwy szaro-czarnej. Stosowany do przyciemniania pigmentów kosmetyków. Węgle otrzymywane sztucznie – takie jak np. lipowy, topolowy, leszczynowy, kostny i sadze. Sadza i węgle drzewne w stanie rozdrobnionym mają dobre własności kryjące. Są stosowane do wyrobu czarnych kredek, tuszy oraz do cieniowania pigmentów.

TLEN

Niedobór tlenu wywołuje uczucie zmęczenia i przedwczesne starzenie się. Tlen jest gazem bezwonnym, cięższym od powietrza. Jest podstawowym czynnikiem zapewniającym życie komórek i umożliwiającym ich sprawne działalnie. Kąpiele w wodzie nasyconej tlenem są stosowane w niektórych zabiegach balneologicznych i kosmetycznych. Ozon - odmiana alotropowa tlenu (O3) - jest to jasnoniebieski gaz o charakterystycznym zapachu. Cząsteczka ozonu jest nietrwała, ulega rozpadowi na dwuatomową cząsteczkę tlenu i tlen atomowy, równocześnie wydziela się dość duża ilość energii cieplnej. Dlatego ozon jest gazem silnie utleniającym. Te naturalne cechy nadają mu z niczym nie porównywalne własności odżywcze. Działa on na skórę, krew i układ krwionośny. Powodując głębokie utlenianie, ozon usuwa z organizmu toksyny, które zakłócają krążenie krwi i uniemożliwiają normalną pracę komórek. Gaz ten odgrywa również znaczną rolę w działaniu mechanizmów immunologicznych. Istnieją różne metody podawania ozonu. Może on być stosowany w postaci zastrzyków podskórnych lub dożylnych oraz w postaci kąpieli, natrysków, bezpośrednio w postaci gazu lub wody ozonowanej. Efekt ozonoterapii jest natychmiastowy. Bezpośrednio po zabiegu pacjent czuje się odprężony i odczuwa lepsze ogólne samopoczucie.

ZŁOTO

Cudowny efekt działania złota na skórę znany był i opisywany przez alchemików już w czasach starożytnych. Złoto obecne jest w małej ilości w organizmie człowieka, jednak ta niewielka ilość ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu jako całości. Pielęgnacja skóry za pomocą preparatów zawierających złoto jest wyjątkowo skuteczna. Mikrocząsteczki czystego złota zawarte w mleczku, toniku, kremie czy w żelu przyczyniają się z jednej strony do bardziej intensywnej stabilizacji funkcji skóry, z drugiej zaś powodują uwalnianie z niej obciążających ją substancji. Oprócz działania wewnętrznego na skórę, dają także efekt zewnętrzny, skóra staje się świeża, jasna i robi wrażenie odmłodzonej, ponieważ złoto posiada własności załamywania światła na powierzchni skóry. zaletą jego jest pozytywny wpływ na system immunologiczny skóry. Niektóre preparaty ze złotem zawierają dodatkowo aktywny tlen, przez co stymulują procesy regeneracyjne komórek, wzmacniają ich dojrzewanie, łagodzą podrażnienie i stany zapalne skóry. Wspomagają regenerację owrzodzeń, oparzeń skóry. W chirurgii plastycznej wykorzystywane są także złote nici. Wprowadzone w skórę złoto powoduje zagęszczenie skóry, dzięki czemu staje się ona grubsza, bardziej napięta i elastyczna. Wygładzają się zmarszczki, znika zwiotczenie, zmniejszają się fałdy. Implantacja złotych nici sprawia, że skóra jaśnieje, znikają zaczerwienienia i przebarwienia.

CHLOR

Chlor jest gazem żółto-zielonym o przykrej charakterystycznej woni. Chlor łatwo reaguje z substancjami wchodzącymi w skład żywych i komórek i dlatego jest zabójczy dla organizmów żywych. Łatwo się skrapla i w stanie ciekłym jest przechowywany w stalowych butlach. Dobrze rozpuszcza się w wodzie, roztwór chloru w wodzie nazywa się wodą chlorową. Chlor gazowy i chlor rozpuszczony w wodzie działają bakteriobójczo, dzięki temu mają zastosowanie do dezynfekcji wody w stacjach filtrów, wody w kąpieliskach, odkażania ścieków przemysłowych i sanitarnych.

W preparatach kosmetycznych pierwiastki rzadko występują w wolnej postaci. Najczęściej stosuje się wyciągi z roślin, wody termalne, błoto, muł np. Morza Martwego, czy różnorodne glony bogate w różnorodne mikro i makroelementy. Szczególnie chętnie stosowane są niektóre algi, które są nośnikiem wielu składników mineralnych.

Źródła
  • A. Marzec, Chemia kosmetyków. Wydawnictwo Dom Organizatora, Toruń 2005.
  • K. Gawrońska, K. Kacprzak, Chemia kosmetyczna. Ćwiczenia laboratoryjne, Wydawnictwo Naukowe UAM, Poznań, 2008.
  • W. Brud, R. Glinka, Technologia kosmetyków, Łódź 2001.
  • R. Malinka, Zarys chemii kosmetycznej, Wyd. Volumed, Wrocław, 1999
KOMENTARZE
Newsletter