Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Pielęgnacja antysmogowa – ochrona skóry przed zanieczyszczeniami

„Smog” – słowo bardzo dobrze wszystkim znane i często używane. Jest to mieszanina spalin i kurzu, w której znajduje się mnóstwo szkodliwych substancji, m.in. pyły niskocząsteczkowe oraz metale ciężkie. Niewątpliwie jest to ogromny problem środowiska, ale zanieczyszczenia mają wpływ także na nasze samopoczucie, zdrowie, psychikę oraz na kondycję naszej skóry. 

 

 

Nasz naskórek ciągle narażony jest na kontakt ze szkodliwymi związkami chemicznymi. Wynikiem tego zjawiska jest zauważalny ciągły wzrost populacji, która cierpi na choroby skóry. Obserwujemy pogorszenie się kondycji naszej cery, mimo że wcześniej nie mieliśmy z nią problemów. Na szczęście nie pozostaliśmy z tym problemem sami – coraz częściej można znaleźć informację na temat dobierania odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji antysmogowej. Firmy kosmetyczne podążają za problemami konsumentów i coraz częściej na półkach drogerii oraz aptek występują  tzw. produkty „anti-pollution”/„anti-smog”. Rynek kosmetyczny w przeciągu kilku lat podbiły preparaty antysmogowe, jest to trend wzrastający. Patrząc na obecną sytuację występowania zanieczyszczeń w Polsce i na świecie, będzie on coraz bardziej popularny.

 

Wpływ smogu na skórę

Smog wpływa bardzo negatywnie na naszą skórę. W wyniku narażenia na ciągły kontakt ze szkodliwymi substancjami chemicznymi nasza skóra z upływem czasu radzi sobie coraz gorzej. Zostaje zaburzony płaszcz hydrolipidowy skóry, czego skutkiem jest utrata naturalnej ochrony przed czynnikami zewnętrznymi. Skóra jest poszarzała, przesuszona, co powoduje utratę elastyczności w warstwie rogowej. Smog przyczynia się do starzenia się skóry poprzez upośledzenie jej funkcji na wielu poziomach, m.in.: uszkodzenia roli barierowej, nieprawidłowości w odpowiedzi immunologicznej i naczyniowej. Udowodniono, że zanieczyszczone powietrze zwiększa ryzyko występowania przewlekłych chorób skóry, takich jak: egzema, trądzik, alergie skórne, nowotwory skóry.

 

Kosmetyki anti-pollution

Kosmetyki anti-pollution to produkty, które po aplikacji na skórę tworzą barierę ochronną zabezpieczającą ją przed szkodliwym działaniem smogu oraz promieniowania UV. Dodatkowo zwalczają one wolne rodniki, odbudowują skórę, działają przeciwstarzeniowo, a ponadto łagodzą podrażnienia oraz nawilżają. Kosmetyki antysmogowe okrzyknięto jednym z wiodących trendów na rok 2018. Stało się tak nie bez powodu. Wszak tylko w drugiej połowie 2017 r. w Wielkiej Brytanii sprzedaż produktów do pielęgnacji anti-pollution wyniosła aż 3,1 mln funtów, a z roku na rok ta tendencja jest wzrastająca.

 

Czym wyróżniają się kosmetyki antysmogowe?

Odpowiedź wydaje się prosta – oczywiście ich skład je wyróżnia. Stosowanie kosmetyków o tak wszechstronnym działaniu jest konieczne w naszych warunkach atmosferycznych. Należy wybierać odpowiednie kosmetyki, z dobrym składem. W skutecznym kremie ochronnym obecne są: oleje naturalne bogate w witaminy A i E (odpowiedzialne za zwalczanie wolnych rodników), łagodząca alantoina, niacynamid, opatentowane kompleksy ekstraktów roślinnych (zapobiegające nadprodukcji wolnych rodników spowodowanej działaniem metali ciężkich). W cenie są wszystkie składniki działające antyoksydacyjnie i to na nie powinno się zwracać uwagę, poszukując swojego pierwszego kremu miejskiego. Warty zainteresowania jest ekstrakt z algi brunatnicy, który dzięki zawartości mikroelementów, witamin oraz aminokwasów, zwalcza wolne rodniki i działa ochronnie. Bardzo często obecne są również takie surowce kosmetyczne jak: kwas hialuronowy, bioflawonoidy, peptydy, wyciąg z miłorzębu japońskiego, a także ekstrakt z zielonej herbaty, soi i ostropestu, które bogate są w polifenole i flawonoidy.

 

Pielęgnacja antysmogowa krok po kroku

Zima to bardzo wymagająca pora roku jeżeli chodzi o pielęgnację cery w kontakcie z wiatrem, mrozem i dodatkowo zwiększonym smogiem. Zbliża się wiosna, co nie oznacza, że należy zapomnieć o kremach anti-pollution. Skórę warto chronić przed zanieczyszczeniami cały rok i to najlepiej na każdym etapie codziennej pielęgnacji, której podstawą powinno być dokładne jej oczyszczenie z wszelkich zanieczyszczeń. Najlepiej, aby środki myjące miały w swoim składzie delikatne związki powierzchniowo czynne, dzięki czemu nie będą dodatkowo podrażniać skóry. Następnym krokiem jest tonizacja, odpowiednie nawilżenie oraz odbudowanie i wzmocnienie bariery lipidowej. W tym celu warto zastosować serum z antyoksydantami, do których zaliczamy m.in.: witaminy C i E, resweratrol. Ważne jest stosowanie kremu typu cold cream, który ochroni skórę przed utratą wody z naskórka. Taka pielęgnacja jest szczególnie ważna u osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry, posiadaczy cer wrażliwych, suchych i naczynkowych. Dopełnieniem pielęgnacyjnej rutyny będzie stosowanie odpowiednich maseczek do twarzy, m.in. z węglem – ten składnik doskonale „wyciąga” ze skóry zanieczyszczenia. Dzięki codziennej pielęgnacji i zdrowej diecie, bogatej w naturalne antyoksydanty, jesteśmy w stanie zatrzymać niekorzystne skutki działania smogu na naszą skórę oraz poprawić stan cery.

Źródła

Fot. https://www.freepik.com/free-vector/air-pollution-abstract-concept-illustration-pollution-from-factories-air-quality-measuring-method-environmental-problem-urban-smog-vehicle-exhaust-global-warming_12145038.htm#page=2&query=smog&position=30

KOMENTARZE
Newsletter