Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
 Ostropest plamisty – właściwości lecznicze i kosmetyczne

Najcenniejszą substancją, którą znajdziemy w ostropeście plamistym, jest sylimaryna, będąca mieszaniną różnych izomerów z grupy flawanolignanów. Wykazuje ona szereg dobroczynnych właściwości, zarówno leczniczych, jak i kosmetycznych. W kosmetologii jest najbardziej ceniona za swoje działanie przeciwstarzeniowe.  

 

 

 

 

 

Kilka słów o historii rośliny

Pierwsze wzmianki o ostropeście plamistym sięgają średniowiecza, a mianowicie czasów, kiedy to święta Hildegarda zachwalała jego dobroczynne właściwości. Największą popularność zdobył jednak na przełomie XVII i XVIII w. w Prusach. Dzięki szerokiemu zastosowaniu był używany w medycynie ludowej oraz przy homeopatii. Ponadto używano go do masażu zmęczonych nóg, w zaburzeniu krążenia oraz przy żylakach.

Botanika

Ostropest plamisty należy do rodziny astrowatych (Asteraceae). Osiąga wysokość do 1,5 m. Posiada liście szerokoeliptyczne, ząbkowane oraz kolczaste. Kwiaty mają fioletowo-purpurowy kolor i rurkowaty kształt. Owoc ostropestu to duża, owalna niełupka z żółto-szarym puchem. Kwitnie w lipcu oraz sierpniu. Z wyglądu przypomina oset, dlatego bardzo często jest nazywany „ostem miękkim”, „świętym ostem”, „mlecznym ostem” i „ostem świętej Marii”.

Właściwości lecznicze

Ostropest jest rośliną, która wykazuje szerokie spektrum działania na organizm. Posiada właściwości odtruwające, regenerujące, przeciwzapalne, moczopędne, przeciwkrwotoczne oraz antynowotworowe. Stosuje się go zarówno profilaktycznie, jak i doraźnie. Najbardziej znane jest jego działanie na wątrobę. Zawarte w jego nasionach związki zapobiegają uszkodzeniu wątroby. Właściwość ta głównie wynika z obecnej w jego składzie sylimaryny. Substancja ta dodatkowo wspomaga pracę wątroby, a także działa regenerująco. Ważną cechą, którą należy podkreślić, jest dobroczynny wpływ ostropestu przy endometriozie. Z korzystnych właściwości ostropestu muszą zrezygnować kobiety w ciąży, przyjmujące antykoncepcję hormonalną, dzieci poniżej 12. roku życia oraz osoby z zatruciami pokarmowymi (ze względu na jego działanie przeczyszczające).

Właściwości kosmetyczne

Najważniejszą częścią ostropestu są owoce, z których pozyskuje się ekstrakt roślinny, zaś najbardziej cenioną substancją jest sylimaryna. Jest to mieszanina różnych izomerów z grupy flawanolignanów: sylibiny, sylikrystyny i sylidiaminy. Oprócz wspomnianej substancji w ostropeście znajdują się także: taniny, olejki eteryczne, kwasy organiczne, witaminy C, E i K, białka, cukry oraz tłuszcze. Wysokie stężenie fosfoglikanów zapewnia silną ochronę antyoksydacyjną. Dzięki wysokiemu stężeniu sylibiny oraz sylimaryny ekstrakt z ostropestu zapewnia skuteczne działanie przeciwzapalne. W związku z tym poleca się go do stosowania osobom z problemami alergicznym skóry i w przypadku stanów zapalnych. Ponadto ostropest wykazuje działanie przeciwstarzeniowe. Świetnie sprawdza się w pielęgnacji skóry tłustej, gdyż pomaga zwalczać niedoskonałości oraz regulować wydzielanie sebum. Obecna w ostropeście witamina E spowalnia starzenie się skóry, a także poprawia jej elastyczność. Co więcej, polepsza nawilżenie skóry. Właściwości ostropestu docenią osoby z cerą wrażliwą, bowiem przyczynia się do regeneracji skóry oraz łagodzenia dermatoz. Regularne stosowanie kosmetyków z ostropestem skutecznie poprawia kondycję skóry. Staje się ona optymalnie nawilżona, a także bardziej napięta i sprężysta. Sylimaryna stymuluje proliferację keratynocytów, produkcję kolagenu typu I i elastyny, co świadczy o jej drogocennym działaniu przeciwstarzeniowym. Preparaty z ostropestem wykazują działanie wybielające, obniżając poziom melaniny w skórze. Ponadto ostropest wykazuje aktywność przeciwbakteryjną oraz przeciwgrzybiczą.

Źródła

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/ostropest-plamisty-kwiat-kwitn%C4%85%C4%87-4952783/

KOMENTARZE
Newsletter