Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym (PRP, ang. Platelet Rich Plasma) to zabieg wykorzystujący krew pobraną z organizmu pacjenta, dzięki czemu jest w pełni autologiczny. Krew pełna po pobraniu jest odwirowywana w wirówce, gdzie uzyskuje się 3 warstwy, z których jedną stanowią płytki krwi.
Jak przebiega proces pozyskiwania osocza?
Krew pobierana jest z żyły odłokciowej, a jej ilość zależy od przeznaczenia (mezoterapia, wypełnienie, maska) i wynosi od 7 do 23 ml. Wykorzystuje się zestaw z igłą motylkową umożliwiający pobór próżniowy. Następnie krew umieszcza się w probówce z żelem separującym czerwone krwinki od osocza bogatopłykowego i poddaje wirowaniu. Osocze podlega 2-4 krotnemu zagęszczeniu. Przed zabiegiem skórę znieczula się kremem EMLA. PRP można wstrzykiwać do skóry liniowo wzdłuż zmarszczki, lub standardową metodą mezoterapii igłowej.
Rys. 1 Rozdział krwi po wirowaniu na 3 warstwy, w której jedną stanowi osocze.
Mechanizm działania anty-aging osocza bogatopłytkowego
Osocze bogatopłytkowe poza płytkami krwi zawierającymi ponad 30 czynników wzrostu składa się także z leukocytów. Wypełnienie zmarszczek polega na stymulacji fibroblastów do produkcji kolagenu i elastyny, czyli nie są wprowadzane wypełniacze z zewnątrz.
Spełnia ono szereg funkcji w organizmie, a podane w iniekcjach do skóry pobudza fibroblasty do wytwarzania kolagenu typu 3 i 4 i elastyny. Uwalniane w większości z trombocytów czynniki wzrostu i mediatory stymulują komórki skóry do wzrostu i proliferacji. Płytki krwi mają zdolność do wydzielania dodatkowych ilości czynników wzrostu przez okres 7 dni. Prowadzi to do wzrostu elastyczności, jędrności i gęstości skóry, a także widocznego spłycenia zmarszczek. PRP odgrywa również rolę w angiogenezie, indukuje apoptozę, hamuje procesy zapalne przyciągając neutrofile, hamuje wzrost nowotworów oraz pobudza komórki macierzyste do dalszych podziałów i różnicowania się.
Jak często wykonuje się zabieg?
Zabieg może być wykonywany na twarz, szyję i dekolt. Mezoterapię początkowo należy wykonać 2-4 razy w odstępach 2- tygodniowych, później częstotliwość zmniejsza się do 1-2 razów w roku.
Stosując PRP jako wypełniacz zaleca się 2 zabiegi co 3 tygodnie. Aby przyspieszyć proces gojenia się skóry po zabiegach medycyny estetycznej, takich jak terapia laserem frakcyjnym, czy peelingi zaleca się zastosowanie maski z PRP.
Przeciwwskazania do zabiegu
Pomimo, iż osocze bogatopłytkowe jest biokompatybilne i nie wywołuje alergii istnieje klika przeciwwskazań do wykonywania zabiegu. Są to: małopłytkowość krytyczna, zespoły dysfunkcji płytek, posocznica, niedobór fibrynogenu, terapia antykoagulacyjna, przewlekłe schorzenia wątroby, ostre i przewlekłe zakażenia, przyjmowanie aspiryny.
KOMENTARZE