Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Skóra na dopingu – jak wspomóc procesy regeneracyjne skóry?
Istnieje szereg zabiegów stosowanych w dermatologii estetycznej oraz medycynie estetycznej, które mają na celu wspomaganie procesów regeneracyjnych skóry. Dermatolog, dr n. med. Justyna Sicińska z Centrum Medycznego DERMIQ w Warszawie opowiada, które zabiegi warto rozważyć w walce o piękną skórę.

 

Nasza skóra posiada zdolność do ciągłej regeneracji. Niestety czynniki takie jak upływ czasu, zanieczyszczenia środowiskowe, działanie promieniowania słonecznego oraz niewłaściwa pielęgnacja przyczyniają się do spowolnienia procesów odnowy naskórka i skóry właściwej. W efekcie skóra zaczyna się starzeć.

Dzięki zabiegom dermatologii estetycznej i medycyny estetycznej jesteśmy w stanie spowolnić procesy starzenia. Do jednych z najstarszych zabiegów tego typu należą peelingi. Peeling medyczny to nieinwazyjny zabieg, wykonywany przez  lekarza, polegający na naniesieniu na powierzchnię skóry preparatu, który zawiera silnie działające substancje o działaniu złuszczającym (często roztwory kwasów lub ich mieszanin). Po zabiegu dochodzi do regeneracji naskórka, a niekiedy też głębszych warstw skóry. Celem zabiegu może być redukcja zmarszczek, usuwanie przebarwień i ujednolicenie kolorytu skóry, a przy serii zabiegów – poprawa jędrności. W zależności od głębokości działania peelingu wyróżnia się peelingi powierzchowne, średniogłębokie oraz głębokie.

W regeneracji skóry stosuje się także nakłuwanie skóry (mikronakłucia, często z użyciem specjalnych aparatów tzw. rollerów), które bywa łączone z podawaniem pewnych substancji o właściwościach wypełniających i stymulujacych fibroblasty do produkcji kolagenu np. dekstranomer.

Ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowym jest zabiegiem, który wykorzystuje podobne mechanizmy jak mikronakłucia, z tym, że zwiększana jest ilość biologicznych stymulatorów, które mogą oddziaływac na komórki skóry. Zabieg polega na podaniu w postaci zastrzyków autologicznego osocza bogatopłytkowego. Aktywne trombocyty zawarte w osoczu wydzielają ważne dla regeneracji komórek skóry czynniki wzrostu, które m.in. stymulują namnażanie i dojrzewanie komórek naskórka, pobudzają syntezę macierzy międzykomórkowej, aktywują mikrokrążenie, stymulują syntezę DNA oraz pobudzają fibroblasty do produkcji kolagenu.

Regenerująco i przebudowywująco na skórę działają także lasery i inne źródła światła (m.in. urządzenia IPL), które powodując mikrouszkodzenie skóry zmuszają niejako skórę do odnowy. W zależności od typu lasera możemy oddziaływać na tkanki położone bardziej powierzchownie (lasery frakcyjne ablacyjne) lub oddziaływać na głębsze warstwy skóry nie uszkadzając naskórka (lasery frakcyjne nieablacyjne).

Ponadto, do stymulacji skóry prowadzi oddziaływanie na nią falami radiowymi, co powoduje przegrzanie skóry właściwej i i znajdujących się tam włókien kolagenowych za pomocą fal radiowych o wysokiej częstotliwości. Efektem zabiegu jest stymulacja fibroblastów do produkcji kolagenu i innych włókien podporowych skóry.

Nowoczesną metodą jest także działanie na skórę ultradźwiękami, które podawane są w postaci skoncentrowanych impulsów. To powoduje absorbcję energii przez głębiej położone warstwy skóry i kontrolowaną koagulację, co daje efekt obkurczenie i ujędrnienia, a także ma stymulować regenerację.

 

 

Dr n. med. Justyna Sicińska

 - specjalista dermatolog.

Zajmuje się w szczególności wczesnym wykrywaniem i leczeniem nowotworów skóry, chorobami tkanki łącznej oraz dermatologią zabiegową. Od początku swojej pracy zawodowej związana z Kliniką Dermatologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSW. Członek Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Autorka wielu prac naukowych i artykułów w prasie polskiej i zagranicznej z zakresu dermatologii.

 

 

 

Artykuł powstał przy współpracy z Centrum Medycznym DERMIQ, Warszawa, ul.Wielicka 38. www.dermiq.pl

 

Rozmawiała red. Maja Haczyk

KOMENTARZE
Newsletter