Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Onycholiza - choroba paznokci spowodowana używaniem nieodpowiednich preparatów
Paznokcie są to przydatki naszej skóry, które przede wszystkim pełnią funkcje ochronne. Osłaniają delikatne opuszki naszych palców, które są mocno unerwione, aby dłonie były w stanie wykonywać precyzyjne i dokładne ruchy. Stanowią także ich ozdobę, a ponieważ mówi się, że dłonie są wizytówką człowieka, dokładamy wszelkich starań, aby zawsze wyglądały na schludne i zadbane. Często jednak zdarza się, że zauważamy niepokojące zmiany dotyczące paznokci, które mogą być przyczyną różnych schorzeń.

 

Zaburzenia paznokci dzielą się ze względu na to, czy dotyczą jego morfologii czy też barwy płytki paznokciowej. Jedną z często występujących chorób paznokci zarówno u stóp, jak i dłoni jest onycholiza (Onycholisis). Schorzenie to objawia się oddzielaniem płytki paznokciowej od łożyska, ale paznokcie są twarde i bez oznak stanu zapalnego. Onycholiza zalicza się do morfologicznych chorób dotyczących paznokci. Przyczyny tego schorzenia są różne. Mogą nimi być nabyte choroby wirusowe (opryszczka, połpasiec), bakteryjne (zakażenie pałeczką ropy błękitnej), pasożytnicze (świerzb), grzybicze, a także choroby ogólnoustrojowe, do których należą przede wszystkim choroby tarczycy, cukrzyca, niedokrwistość, niedobór żelaza, kolagenozy, toczeń rumieniowaty, kiła, rak płuc, łuszczycowe zapalenie stawów i inne. Czynnikiem powodującym tę chorobe może też być genetyka. Jednak bardzo często przyczyna tkwi albo w stosowaniu nieodpowiednich preparatów, albo używania nieodpowiedniego obuwia w przypadku onycholizy paznokci stóp. Onycholizę często powodują szkodliwe substancje chemiczne zawarte w preparatach do paznokci oraz w środkach, z którymi mają do czynienia nasze dłonie. Jest to glównie formaldehyd i fenol.

Onycholiza może także towarzyszyć chorobom, takim jak łuszczyca, liszaj płaski, atopowe zapalenie skóry, wyprysk kontaktowy, łysienie plackowate. Często dotyka też kobiety w ciąży oraz osoby przyjmujące leki, takie jak tetracykliny, indometacyna czy leki moczopędne należące do grupy tiazydów.  

 

Po czym poznać, że nasze paznokcie dotyka onycholiza?

Ponieważ choroba ta polega na samoistnym odklejaniu paznokcia od łożyska, powierzchnia pod tym miejscem zostaje wypełniona powietrzem i przybiera barwę białą lub lekko żółtą, ponieważ ze względu na utratę łączności z łożyskiem, przestaje prześwitywać różowe, zdrowe zabarwienie pochodzące z naczyń włosowatych. Proces rozwarstwiania rozpoczyna się zazwyczaj od wolnego brzegu paznokcia lub od jego boków. Zielone lub brązowe zabarwienie w miejscach pod płytką może świadczyć o powstającej infekcji grzybiczej.

 

Leczenie onycholizy

Po zauważeniu pierwszych objawów onycholizy, zaleca się wizytę u dermatologa, aby zidentyfikować przyczynę choroby. To, co powinnyśmy zrobić od razu to wyeliminować narażenia na szkodliwe substancje mogące powodować schorzenie, również na te zawarte w zwykłych i hybrydowych lakierach do paznokci. Zaleca się obcięcie na krótko paznokci oraz unikanie urazów mechanicznych, które także dotyczą noszenia niewygodnego i uciskającego obuwia. Powinno się wykonać badanie mikrobiologiczne, które ma na celu sprawdzenie, czy obecne jest zakażenie grzybicze. Dermatolog może zalecić chirurgiczny zabieg usunięcia części lub całego paznokcia, pobudzania łożyska do wzrostu w celu przyspieszenia odnowy zdrowego paznokcia. Jeśli mamy do czynienia z początkowymi objawami choroby, możemy próbować leczyć samodzielnie schorzenie poprzez stosowanie olejku herbacianego, który ma działanie bakteriobójcze.

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
31
2
3
4
8
9
10
12
14
15
16
19
PCI Days
2024-06-19 do 2024-06-20
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30
Newsletter