Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Lakiery do paznokci służą do nadawania fantazyjnych kolorów naszym paznokciom. Pielęgnują płytkę, chronią przed szkodliwym promieniowaniem UV, ale także przed detergentami. Co zawierają w składzie? Czym się różni emalia do paznokci od lakieru? Z czego składa się zmywacz do paznokci?

 

Lakiery i emalie do paznokci – podobieństwa i różnice

Preparaty te to roztwory substancji filmotwórczych, w których żywice i plastyfikatory rozpuszczone są w lotnych rozpuszczalnikach.

Zadaniem lakierów do paznokci jest stworzenie przejrzystej błony barwnej - w tym przypadku odpowiedzialne za to barwniki rozpuszczone są w kompozycji. Emalia jako preparat nieprzejrzysty kryjący pigmenty nieorganiczne ma zawieszone w kompozycji w postaci suspensji.

 

Receptura lakierów i emalii

Głównym, podstawowym składnikiem lakierów i emalii jest nitroceluloza. Odpowiada ona za tworzenie filmu. Uzyskany film z nitrocelulozy dobrze przylega do płytki paznokcia, ma połysk niestety jest łamliwy i kurczliwy. Z tego powodu nitrocelulozę łączy się z innymi polimerami filmotwórczymi takimi jak: nitroskrobia, etyloceluloza, octan celulozy czy polimetakrylan metylu. Substancje filmotwórcze stanowią ok. 15% receptury.

Zwiększenie elastyczności, połysku, przylegania, zapobieganie marszczeniu się filmu po odparowaniu rozpuszczalnika to zadanie plastyfikatorów. Przykładem są: ftalan dibutylowy, ftalany difenylowy, olej rycynowy.  Lakiery i emalie zawierają w swoim składzie ok. 7% plastyfikatorów.

Żywice naturalne (damara, szelak, kalafonia) jak i syntetyczne (poliwinylowe, poliakrylowe) zwiększają przyczepność, twardość i połysk filmu.  Jest ich ok. 7% w recepturze.

80% receptury stanowią najczęściej rozpuszczalniki. Związki te powinny rozpuszczać nitrocelulozę, być nietoksyczne, niedrażniące i o odpowiedniej niskiej temperaturze wrzenia. Powszechnie stosowane rozpuszczalniki to: aceton, ligroina, octan butylu i etylu.

Barwniki i pigmenty są substancjami barwnymi. Lakiery zawierają od 0,1-1% barwników, podczas gdy emalie ok. 2-5% pigmentów nieorganicznych lub laków.

Lakiery i emalie do paznokci, prócz funkcji ozdobnych, mają także za zdanie pielęgnować płytkę paznokcia, wykazując przy tym odpowiednio dobre cechy użytkowe. Wszystko to wpływa na to, iż do ich receptury dodaje się dyspergatory zapobiegające sedymentacji pigmentów, substancje promieniochronne, stabilizatory koloru, środki tiksotropowe oraz substancje odżywcze. Te ostatnie odżywiają, wzmacniają i nawilżają płytkę paznokcia. Zawierają proteiny, wapń, ceramidy, witaminy, minerały i wyciągi roślinne.

 

Jakie są cechy dobrego lakieru do paznokci?

Dobrej jakości lakier i emalia do paznokci charakteryzują się łatwością pokrywania paznokci, dobrą przyczepnością, odpornością na wodę i detergenty, szybkie wysychanie, tworzenie filmu o wysokim połysku, elastyczności i twardości oraz szeroki wybór kolorów. Powinien także odznaczać się krótkim czasem schnięcia tj. do ok. 2-3 minut i trwałością m.in. 3-4 dni. Lakiery i emalie nie mogą także negatywnie wpływać na płytkę paznokcia ani pozostawiać trwałych śladów niemożliwych do usunięcia zmywaczami do paznokci.

 

Zmywacze do paznokci

Zmywacze do paznokci to preparaty mające za zadanie usunięcie pozostałości lakierów i emalii z płytki paznokcia. W swoim składzie zawierają substancje zmywające – rozpuszczalniki takie same jak użyte w przypadku produkcji lakierów. W celu zminimalizowania szkodliwego działania rozpuszczalnika na płytkę dodaje się do nich substancje pielęgnujące, chroniące płytkę przed wysuszeniem. W praktyce w celu osiągnięcia jak najlepszych efektów stosuje się mieszaniny rozpuszczalników. Najczęściej są to: octan etylu, octan butylu, aceton. Zmywacze do paznokci dostępne na rynku kosmetycznym mają różną postać fizykochemiczną. Są to najczęściej: ciecze, żele, nasączone płatki i chusteczki oraz sztyfty korygujące.

 

Inne kosmetyki pielęgnacyjne

Utwardzacze do paznokci chronią miękkie i łamliwe paznokcie przed działaniem czynników mechanicznych i chemicznych. W preparatach tych obecny jest niestety formaldehyd, który mimo dość mocnego utwardzenia keratyny może powodować działania niepożądane takie jak uczulenie i podrażnienie. Utwardzacze do paznokci na bazie oleju zawierają głównie nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy, hydrolizaty kolagenu i keratyny.

Olejki do paznokci i kremy mają pielęgnować popękane, cienkie i wysuszone paznokcie oraz skórę wokół nich. W składzie tych produktów można znaleźć takie same składniki jak w kremach i olejkach do pielęgnacji ciała. Są to przede wszystkim: emolienty, kompleksy witamin i substancji czynnych, niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, hydrolizaty keratyny i kolagenu i inne.

 

Ciekawostki

Niektóre źródła podają, że pierwszy lakier do paznokci wynaleziono w Chinach ok. 3000 lat przez naszą erą. Pierwsze preparaty stosowano w Starożytnym Egipcie, przez Inków i w Chinach za panowania dynastii Ming. Współczesny lakier do paznokci powstał w 1932 roku. Wyprodukowali go bracia Charles i Joseph Revson oraz ich przyjaciel Charles Lachman. Od ich nazwisk powstała także jego nazwa Revelon. Lakier ten obecny jest na rynku kosmetycznym do dziś. 

Źródła

1. E. Sikora, M. Olszańska, J. Ogonowski, Chemia i technologia kosmetyków, Politechnika Krakowska, 2012, Kraków.

2. L. Heimann, Co zawiera lakier do paznokci?, dostępny on line: 15.02.2017

http://www.yaacool-eko.pl/index.php?article=2670

3. Co wchodzi w skład lakieru do paznokci, dostępne on line: 15.02.2017

http://belezanena.blogspot.com/2011/09/co-wchodzi-w-skad-lakieru-do-paznokci.html

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
31
2
3
4
8
9
10
12
14
15
16
19
PCI Days
2024-06-19 do 2024-06-20
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30
Newsletter