Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Olejowanie paznokci - jak dobrać właściwe olejki?
Olejowanie paznokci stało się popularną i skuteczną metodą poprawy wyglądu i zdrowia przydatku naszej skóry. Coraz więcej kobiet docenia zalety poszczególnych olejków stosowanych regularnie i w odpowiedni sposób w celu polepszenia kondycji paznokci. Jednak jakie olejki najlepiej stosować, aby proces olejowania paznokci przynosił najbardziej pożądane rezultaty?

 

Regularna pielęgnacja panokci olejami zalecana jest posiadaczkom kruchych, łamliwych, rozdwajających się paznokci. Taka kuracja świetnie wzmocni paznokcie zniszczone różnymi zabiegami, pozwoli także na szybszy wzrost własnych twardych, długich i pięknych paznokci.

Doskonałym, a zarazem łatwo dostępnym olejem bazowym do stworzenia mieszaniny substancji tłuszczowych do olejowania paznokci jest znana nam oliwa z oliwek. Bogactwo korzystnych kwasów tłuszczowych, między innymi kwasu oleinowego, linolowego, linolenowego, palmitynowego wspomaga regenerujące, silnie nawilżające i odżywcze działanie oliwy. Zawartość witamin, takich jak witamina E i A, pobudzaja komórki skóry do odnowy biologicznej, dzięki czemu nierówności i ubytki na paznokciach sprawniej zostaną zlikwidowane oraz paznokcie będą rosły szybciej. Ponadto oliwa zawiera flawonoidy, które działają silnie antyoksydacyjnie, a także lecytynę, która wspomaga wchłanianie substancji aktywnych.   

Substancją tłuszczową o podobnych właściwościach może być olej makadamia. Oprócz niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, które posiadają zdolność do wbudowywania się w struktury cementu międzykomórkowego, olej makadamia zawiera szereg składników mineralnych, które snanowią materiał budulcowy. Bogaty jest w witaminy z grupy B, witaminę A i E, których niedobór przyczynia się do występowania problemów ze stanem paznokci.

Kolejnym znanym olejem cennym w pielęgnowaniu paznokci jest olejek arganowy. Zawiera on wiele kwasów tłuszczowych, między innymi z grupy omega-6 i omega-9 oraz witaminy. Oprócz korzystnego działania wobec paznokci, olej arganowy szybko i skutecznie poprawi stan skórek wokół niego.  

Bogaty w szereg korzystnych, niezbędnych kwasów tłuszczowych, stanowiązacych około 90 procent wszystkich składników, jest olej z pestek winogron. Zawiera on także flawonoidy, składniki mineralne, witaminę A, E i B6. Jego zaletą jest bardzo dobra wchłanialność, dzięki czemu nie pozostawia tłustej warstwy. Skutecznie przyspiesza wzrost paznokcia, zapobiega łamliwości, regeneruje je i odżywia. Działa też rozjaśniająco, a także łagodząco, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo.

Jednym z cennych olejków w pielęgnacji paznokci jest olejek z drzewa herbacianego. Dzięki swoim właściwościom, pomaga on leczyć infekcje grzybicze paznokci. Olej jest również pomocny w leczeniu początkującej onycholizy paznokcia. Jest to choroba, polegająca na rozwarstwianiu się płytki paznokcia od łożyska i gromadzeniu się w tym miejscu powietrza. Często jest ona spowodowana uczuleniami wywołanymi przez lakiery hybrydowe lub przez stosowanie odżywek i lakierów do paznokci zawierających formaldehyd. Regularnie stosowany olej z drzewa herbacianego, najczęściej zmieszany z innymi olejami, pomaga przywrócić zdrowie naszym paznokciom.

Jest to kilka przykładowych olejów, które sprawdzą się w pielęgnacji paznokci. Lista takich olejków jest jednak znacznie dłuższa i może zawierać także olej rycynowy, olej ze słodkich migdałów, olej ryżowy, olej z kiełków pszenicy, olej z pestek truskawek czy malin. Dobór olejów, które będziemy stosować do paznokci może być różny.

Do stworzonej mieszaniny olejów warto też dodać kilka kropel witaminy A lub E, które dobrze rozpuszczają się w tłuszczach i znacznie poprawiają korzystne działanie wobec naszych paznokci.

Najważniejsza w olejowaniu paznokci jest regularność. Zaleca się nakładanie olejków na paznokcie i jego okolice ze szczególnym uwzględnieniem dolnej części paznokcia oraz okolicy od spodu paznokcia. Jest to bardzo ważne w celu pojawienia się przyrostu. Najlepsze efekty przynosi olejowanie dwa razy dziennie. Należy także zwrócić uwagę na staranne wmasowanie olejków, co dodatkowo poprawi mikrokrążenie i również wpłynie na szybszy wzrost paznokcia.  

KOMENTARZE
Newsletter