Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Olejek z limetki – właściwości i zastosowanie w kosmetologii
Olejek z limetki – właściwości i zastosowanie w kosmetologii

Z każdego owocu w odpowiedni sposób można wycisnąć wszystko to, co najlepsze, a następnie wykorzystać jego dobroczynne substancje, aplikując na skórę. Oprócz walorów smakowych owoce posiadają wiele korzystnych właściwości kosmetycznych, które sprawiają, iż warto sięgnąć po nie podczas tworzenia formulacji kosmetycznych. Przykładem takiego owocu jest limetka, która świetnie sprawdza się w pielęgnacji cery trądzikowej ze względu na swoje właściwości antybakteryjne. Co więcej, posiada piękny, orzeźwiający zapach, który przypada do gustu wielu z nas.

 

Skład olejku limetkowego

Olejek z limetki zawiera wiele cennych substancji. Uzyskuje się go metodą destylacji parą wodną ze skórek owoców Citrus aurantifolia. Główne składniki tego olejku to: limonen, β-pinen i γ-terpinen. Ważną substancją jest również cytral. Wspomniane związki nadają mu charakterystyczny zapach, ale też odpowiadają za działanie antyspetyczne, przeciwzapalne oraz antyoksydacyjne.

Właściwości i zastosowanie kosmetyczne

Olejek limetkowy wykazuje działanie ściągające, a także łagodzące stany zapalne. Zmniejsza ilość wytwarzanego sebum. Dodatkowo rozjaśnia przebarwienia, dzięki czemu cera staje się promienna. Działa oczyszczająco i tonizująco. Właściwości te świetnie sprawdzają się w preparatach dedykowanych do skóry trądzikowej. Systematyczne stosowanie olejku sprawia, ze cera jest gładka oraz pełna blasku. Ponadto wykazuje działanie bakteriobójcze. Właściwości antybakteryjne olejku limetkowego mogą pomóc w utrzymaniu gładkiej i promiennej skóry. Redukuje on bakterie, które mogą powodować wypryski. Doskonale nadaje się również do leczenia istniejącego trądziku, ponieważ może pomóc zmniejszyć zaczerwienienie, jednocześnie oczyszczając pory ze wszelkich zanieczyszczeń. Olejek z limetki jest bogaty w przeciwutleniacze, takie jak witamina C, które są bardzo korzystne dla zdrowia skóry. Przeciwutleniacze pomagają chronić skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Zmniejszają również stan zapalny i zwalczają oznaki starzenia się, takie jak zmarszczki, ciemne plamy i suchość. Świetnie sprawdza się w preparatach do pielęgnacji włosów, nabłyszczając je.

Bardzo często wykorzystuje się go w przemyśle perfumeryjnym ze względu na pobudzający zapach. Świeża, energetyzująca nuta zapachowa sprawia, że olejek z limetki jest jednym z najczęściej wybieranych olejków w przypadku kosmetyków pod prysznic. Kolejne zastosowanie, jakie wiąże się z zapachem tego olejku, to pobudzający masaż. Olejek można stosować także w aromaterapii w celu usunięcia uczucia zmęczenia. Wdychanie aromatu limetki zwiększa koncentrację, poprawia humor oraz dodaje energii. Orzeźwiający zapach można wykorzystać w domowym zaciszu, dodając kilka kropelek olejku do wanny, jak również ulubionego żelu pod prysznic. Nie należy stosować stężonego olejku bezpośrednio na skórę, bowiem może spowodować powstanie podrażnienia oraz zaczerwienienia. Warto podkreślić, iż może działać fototoksycznie, dlatego zaleca się unikać ekspozycji na słońce po jego zastosowaniu miejscowym.

Źródła

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/limonka-zielony-drewno-plasterek-755289/

KOMENTARZE
news

<Grudzień 2024>

pnwtśrczptsbnd
25
26
27
28
LSOS Summit 2024
2024-11-28 do 2024-11-29
1
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
Newsletter