Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Olejek z geranium jako sposób ochrony przed kleszczami
Kleszcze to nieduże pajęczaki, pasożyty zewnętrzne, których pożywieniem jest krew. Pasożytują one na licznych kręgowcach, m.in. gryzoniach, ptakach, bydle, koniach. Człowiek jest żywicielem przypadkowym. Duża liczba żywicieli oraz opisany sposób odżywiania sprawiają, że kleszcze przenoszą choroby zakaźne, takie jak: borelioza, gorączka Q, tularemia, bartoneloza, babeszjoza, ludzka erlichioza monocytarna, anaplazmoza, kleszczowe zapalenie mózgu, a także riketsjozy z grupy gorączek plamistych. W Polsce najczęściej występuje borelioza oraz kleszczowe zapalenie mózgu.

 

Kiedy i gdzie można spotkać kleszcze?

Kleszcze występują na półkuli północnej w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Preferują ciepły i wilgotny klimat. Zamieszkują tereny łąk, zarośli, na pograniczu lasów liściastych. Ich aktywność związana jest z temperaturą otoczenia. W Polsce największą aktywność odnotowuje się na przełomie marca-kwietnia i trwa ona aż do listopada.

 

Metody ochrony przed kleszczami

Bez wątpienia najskuteczniejszą metodą uniknięcia pogryzienia przez kleszcze, a tym samym zakażenia chorobami, jest stronienie do terenów występowania kleszczy. Jeśli jednak z wielu względów jest to niemożliwe należy stosować środki ochrony.

Kleszcze rozpoznają swoje ofiary po temperaturze ciała, ale także po zapachu. Spadający kleszcz chwyta się skóry lub odzieży ofiary, a następnie szuka miejsca pokrytego cienką skórą, wilgotnego i dobrze ukrwionego. U ludzi są to najczęściej obszary pod kolanami, pachą, okolice karku oraz nasady włosów.

Metody zmniejszania ryzyka ukąszenia dzieli się na działanie środowiskowe i sposoby ochrony osobistej. W pierwszej grupie metod znaleźć można ograniczenie populacji zwierząt wolnożyjących, regularne, niskie koszenie trawy wokół domów, usuwanie zarośli.

 

Sposoby ochrony osobistej

Pomocny może okazać się odpowiedni ubiór – czyli noszenie jasnych ubrań dobrze osłaniających skórę. Cechą charakterystyczną odzieży powinny być długie rękawy z obcisłymi mankietami, spodnie o długich nogawkach i buty z wysokimi cholewkami wystającymi ponad poziom trawy.

Dodatkowo oprócz ubioru stosuje się repelenty, czyli środki odstraszające kleszcze. Preparaty te powinno się stosować na skórę lub ubranie zgodnie z zaleceniami producenta, który to podaje ilość i częstotliwość aplikacji. Do skutecznych środków chemicznych zalicza się DEET (N,N-dietylo-3-metylbenzamid) i permetrynę.

 

Alternatywa dla rynkowych repelentów

Alternatywą dla rynkowych produktów odstraszających kleszcze jest domowej produkcji płyn na bazie olejka z geranium. Płyn ten składa się z wody destylowanej (1/3 szlanki), 1 łyżki wódki, 40 kropli olejku eterycznego z geranium. Płynem tym można spryskać odzież, włosy i skórę. Przed zastosowaniem należy sprawdzić możliwość wystąpienia uczulenia na olejek z geranium. Można go stosować również u psów, nie należy jednak u kotów.

 

Skąd się bierze skuteczność olejku z geranium?

Olejek z geranium pachnie intensywnie kwiatowo-ziołowo, z nutą różaną. Nuta zapachowa środkowa jest bardzo trwała i to właśnie zapach odstrasza kleszcze i komary. Olejek może być zatem stosowany jako naturalny repelent, najlepiej w połączeniu z innymi olejkami o podobnych właściwościach, np. lawendowym.

Źródła
  1. Płyn odstraszający kleszcze, który zrobisz w domu, trzy proste składniki, dostępne online: 07.05.2018

https://kobieta.onet.pl/dom/porady/plyn-odstraszajacy-kleszcze-ktory-zrobisz-w-domu-trzy-proste-skladniki/rwcvnh5

  1. Ochrona przed kleszczami, dostępne online: 07.05.2018

https://zdrowiewpodrozy.mp.pl/profilaktyka/163983,ochrona-przed-kleszczami

  1. Olejek z geranium, dostępne online: 07.05.2018

http://www.manufakturakosmetyczna.pl/produkt/1479-olejek-geranium

 

KOMENTARZE
Newsletter