Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Oleje roślinne w pielęgnacji twarzy
Oleje roślinne to prawdziwy kosmetyczny hit ostatnich lat. Coraz więcej osób stawia na naturalną pielęgnację, zastępując nimi kremy czy produkty do demakijażu. Olejki doskonale wpływają na skórę całego ciała oraz włosy. Co czyni te substancje wyjątkowymi oraz jak dobrać preparat odpowiedni do konkretnych problemów skórnych?

 

 

Oleje do twarzy właściwości

Oleje roślinne są bardzo dobrze tolerowane przez skórę, nie powodują podrażnień i są doskonale przyswajalne. Wszystko dlatego, że ich skład chemiczny jest bliski warstwie tłuszczowej naszej skóry. Potrafią docierać do głębszych warstw tkanki, dostarczając jej cennych składników odżywczych, takich jak niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe i witaminy. 
 

Jak dobrać olej do typu cery?

Niestety nie istnieje jeden olejek, który będzie odpowiadał wszystkim. Źle dopasowany preparat może zapychać pory skóry, przyczyniając się do powstawania niedoskonałości lub po prostu nie działać, tak jak tego byśmy chciały. Wiedza na temat charakterystyki naturalnych olejków może znacząco ułatwić nam wybór. Generalnie oleje dzielimy na: schnące, półschnące i nieschnące. Te cechy są powiązane z zawartością wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, czyli kwasów z grupy omega 6 i omega 3. Im ich jest więcej, tym szybciej dana substancja zasycha, zmieniając się w elastyczny niepłynny film. 

Dla cery suchej i dojrzałej najlepsze będą oleje nieschnące. Znajduje się w nich mniej niż 20% wyżej opisanych kwasów tłuszczowych. Dzięki gęstej konsystencji długo się wchłaniają, co zapewnia wymagającej skórze odpowiedni poziom nawilżenia. W tej grupie znajdziemy olej kokosowy, awokado, makadamia, a także z pestek dyni i oliwę z oliwek. 

Posiadaczki cery normalnej i mieszanej powinny sięgnąć po oleje półschnące, które zawierają od 20% do 50% kwasów omega 6 i 3. Nie są ciężkie, dość dobrze się wchłaniają i nie pozostawiają tłustej czy lepkiej warstwy. Wśród nich znajdziemy olejek arganowy, sezamowy, z krokosza, pestek moreli i ze słodkich migdałów. Oleje schnące z kolei będą najlepsze do pielęgnacji skóry tłustej, trądzikowej i skłonnej do zanieczyszczeń. Są niezwykle lekkie i szybko ulegają absorpcji, dzięki czemu nie obciążają i nie zapychają. Do preparatów tego typu należą olejek z dzikiej róży, z czarnuszki, wiesiołka, ogórecznika, rokitnika oraz lniany. 
 

Jak stosować naturalne olejki?

Możliwości pielęgnacyjne są naprawdę szerokie. Olejki doskonale sprawdzają się jako kosmetyki do demakijażu – radzą sobie z tuszem do rzęs, podkładem czy kolorowymi cieniami do powiek. To także świetny sposób na delikatne oczyszczanie skóry. Metoda OCM polega na aplikacji mieszanki kilku substancji, wtarciu w skórę kolistymi ruchami, a następnie położeniu na twarz ciepłego ręcznika lub ściereczki. Po minucie materiał należy zdjąć, zamoczyć w ciepłej wodzie i przyłożyć ponownie. Czynność powtarza się 2-3 krotnie, by w końcu usunąć pozostałości olejków. Ważne jest, aby po całej procedurze domknąć pory. W tym celu ręcznik moczymy w zimnej wodzie i kładziemy na twarz na 1-2 minuty. 
 

Nawilżanie i regeneracja

Olejki mogą też z powodzeniem zastąpić krem, a także stanowić bazę do stworzenia odżywczej maseczki. Dostarczą skórze cennych witamin (A, C, E), niezbędnych kwasów tłuszczowych i składników mineralnych. Wiele z nich ma właściwości kojące, łagodzące podrażnienia czy antybakteryjne i przeciwzapalne. Dla lepszych efektów naturalną pielęgnację warto uzupełnić o preparat z kwasem hialuronowym lub serum.

 

Źródło: 

KOMENTARZE
news

<Październik 2025>

pnwtśrczptsbnd
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Newsletter