Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Oczyszczanie-najważniejszy etap w pielęgnacji skóry-wywiad z Blogerką oraz Dermokonsultantką Sandrą Lewandowską
Dla jednych oczyszczanie skóry jest podstawą codziennej pielęgnacji, dla innych jest to mniej ważny punkt porannej bądź wieczornej toalety. Czy jest to więc niezbędny proces przed pójściem spać? Jeśli tak, to jakie konsekwencje może pociągnąć za sobą pominięcie tego etapu pielęgnacji? Na te i inne pytania odpowie studentka Kosmetologii, Dermokonsultantka i Blogerka – Sandra Lewandowska.

Dominika Andrys: Czy oczyszczanie twarzy jest obowiązkowym punktem wieczornej toalety?

Sandra Lewandowska: Oczywiście! Nie powinno być żadnych wymówek związanych z oczyszczaniem twarzy.

D.A: A jeśli ktoś się nie maluje?

S.L: Nie ma to znaczenia. Nie oczyszczamy twarzy tylko z makijażu. Po całym dniu na buzi znajdują się zanieczyszczenia ,sebum i kosmetyki pielęgnacyjne, których trzeba się pozbyć. W przypadku posiadania makijażu to numerem jeden jest demakijaż oraz oczyszczenie skóry z jego resztek.

D.A: Wieczorem oczyszczamy twarzy z tego co przyniesie nam dzień, a oczyszczanie poranne?

S.L: Jeśli nakładamy krem nocny to oczyszczamy skórę z nałożonych specyfików, sebum, które wydziela się również w nocy oraz zanieczyszczeń, które znajdują się w pościeli. Trzeba pamiętać, że pościel to mieszkanie dla roztoczy.

D.A.: Więc podstawą jest oczyszczanie twarzy. Co się stanie jeśli tej twarzy nie będziemy oczyszczać?

S.L.: Będzie ona po prostu brudna, a wiąże się z tym pogorszenie stanu skóry. Na początku zauważymy, że stanie się ona szara i matowa. Mogą pojawiać się stany zapalne oraz grudki spowodowane zatykaniem się ujść gruczołów łojowych. Wyczuwalne będą suche skórki oraz ogólna szorstkość twarzy, ponieważ nie będzie złuszczana martwa warstwa rogowa naskórka. Raczej nikt nie chciałby posiadać takiej cery.

D.A.: Każdy rodzaj cery wymaga oczyszczenia, czy każda takiej samej?

S.L.: Wiadomo, że skóra sucha ma inne potrzeby niż skóra tłusta, jednak w oczyszczaniu najważniejsza jest delikatna baza myjąca, nie posiadająca mydła ani alkoholu, o najbardziej przybliżonym pH skóry.

D.A.: Co należy robić po takim oczyszczaniu?

S.L.: Zawsze należy tonizować skórę. Jest to chyba najczęściej pomijany element pielęgnacji. Skóra potrzebuje równowagi, aby mogła poprawnie funkcjonować, dlatego należy przywrócić skórze jej naturalne pH.

D.A.: No dobrze, ale na czym to polega?

S.L.: pH określane jest w skali 0-14. Od 0 do 7 jest odczyn kwaśny, od 7 do 14 odczyn zasadowy. Najbardziej optymalnym, neutralnym odczynem jest 7, natomiast nasza skóra naturalnie doprowadza się do odczynu kwaśnego – od 4 do 6. Najlepsze i najzdrowsze jest pH 5,5.

Najczęściej w pielęgnacji używane są mydła zasadowe o pH od 8 do 12. Używając ich zaburzana jest naturalna flora bakteryjna, przez co doprowadzona skóra do odczynu zasadowego może powodować wiele niekorzystnych reakcji na naszej skórze. Trądzik, wysuszenie czy przetłuszczenie. Dlatego tak istotne jest, aby przywracać naturalne pH naszej skóry po każdym oczyszczaniu.

D.A.: Jeśli buzia oczyszczana jest żelem o pH 5,5 to oznacza to, że nie wymagana jest tonizacja?

S.L.: Wymagana, ponieważ woda w przybliżeniu posiada pH 7, który dla naszej skóry jest niewłaściwy.

 

Dziękuję za rozmowę. Redaktor Dominika Andrys oraz Portal Biotechnologia.pl pragną serdecznie podziękować za udzielnie wywiadu Pani Sandrze Lewandowskiej, autorce bloga www.sandra-el-beauty.blogspot.com

 

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
31
2
3
4
8
9
10
12
14
15
16
19
PCI Days
2024-06-19 do 2024-06-20
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30
Newsletter