Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Olej z nasion maku dla poprawy zdrowia i urody
Olej z nasion maku dla poprawy zdrowia i urody

Olej makowy zyskuje coraz większą popularność. Jego właściwości prozdrowotne są naprawdę imponujące. Stosuje się go zarówno doustnie, jak i zewnętrznie, np. na powierzchni skóry. Jest surowcem wykorzystywanym w branży spożywczej, farmaceutycznej oraz kosmetycznej. Skąd bierze się jego siła?

 

 

 

Skład oleju

Wspomniany olej z nasion maku zawiera w sobie witaminy: A, D, E, C, składniki mineralne, takie jak wapń, żelazo, miedź, mangan, magnez, fosfor, cynk, jak również nienasycone kwasy tłuszczowe omega-6. Z tego względu wykazuje bardzo zróżnicowane właściwości, które z powodzeniem można wykorzystać zarówno dla poprawy zdrowia, jak i urody. Jest źródłem kwasów: linolowego (62-65%), oleinowego (25-30%), palmitynowego (3-5%), stearynowego (2-3%), linolenowego (0,5-0,7%). Ponadto odznacza się wysoką zawartością tokoferoli. Występują w nim też witamina D i fitosterole.

 

Źródła pochodzenia oleju

Pochodzenie maku polnego (Papaver rhoeas) nie jest ostatecznie ustalone. Uważa się, że swoje początki miał na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Niektóre źródła wskazują jednak na Iran jako kraj jego pochodzenia. W perskiej medycynie ludowej zajmował ważne miejsce już wiele wieków temu. Również Egipt rości sobie prawo do uważania się za kolebkę rozwoju tego gatunku. Teraz mak polny jest rozpowszechniony w rejonach o klimacie umiarkowanym. Wiele krajów, w tym Polska, szczyci się wielowiekową tradycją stosowania maku polnego w lecznictwie tradycyjnym. Ma jaskrawoczerwone lub pomarańczowe płatki i średniej wielkości kwiaty. To odróżnia go od maku lekarskiego (Papaver Somniferum L.), który jest różowy, biały lub purpurowy i znacznie większy.

 

Zastosowanie oleju w kosmetykach

Olej makowy w kosmetyce cieszy się wszechstronnym zastosowaniem i skutecznością działania, szczególnie w zabiegach nawilżających, zmiękczających, wygładzających i uelastyczniających włosy i skórę niemal na wszystkich jej warstwach. Właściwości oleju makowego wyraźnie poprawiają kondycję skóry, zwiększając jej jędrność i elastyczność. Wpływają także korzystnie na jej wygładzenie, poprawę funkcji ochronnych oraz zmniejszenie stopnia i tempa utraty wilgoci. Zapobiegają wysuszaniu naskórka oraz sprzyjają spłycaniu zmarszczek i niepowstawaniu nowych.

Olej z maku wykorzystywany jest do produkcji przede wszystkim kremów, balsamów i maseł do ciała czy preparatów do pielęgnacji ust. Z powodzeniem może także stanowić samodzielny środek poślizgowy do masażu lub być składnikiem mieszanki olejów niezbędnych do zabiegów odnowy biologicznej. Ze względu na swój łagodny charakter, delikatny zapach, a przede wszystkim lecznicze i pielęgnacyjne właściwości olej makowy wykorzystywany jest też do produkcji kosmetyków pielęgnacyjnych dla dzieci i niemowląt, stanowiąc alternatywę dla popularnych oliwek. Olej makowy w kosmetyce redukuje także suchość włosów, wygładza zniszczone końcówki i działa regeneracyjnie na skórę głowy. Powszechnie wykorzystywany jest do zabiegów olejowania włosów i cofnięcia zniszczeń po farbowaniu czy przewlekłej farmakoterapii. Zastosowanie lecznicze oleju makowego polega również na hamowaniu procesów rogowacenia naskórka, łagodzeniu stanów zapalnych i zapobieganiu zaskórnikom, a mieszanki ziołowe na bazie emulsji tego typu stanowią nieocenione wsparcie w leczeniu odleżyn, oparzeń i blizn.

Olej z maku może być stosowany powierzchniowo, na skórę, w celu przyspieszenia procesu gojenia się ran, owrzodzeń i różnego typu podrażnień. Doskonale zmiękcza skórę, pozwalając jej szybciej się zregenerować. Przeciwdziała nadmiernemu rogowaceniu się skóry, pozostawiając ją w doskonałej kondycji. Olej makowy wykazuje właściwości ujędrniające, przez co można go zaliczyć do surowców kosmetycznych o działaniu anti-aging. Obecność przeciwutleniaczy chroni skórę przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych, w tym wolnych rodników, które uszkadzają komórki, prowadząc do przedwczesnego starzenia się skóry.

 

Inny składnik pozyskiwany z maku

Płatki maku polnego również pełnią rolę surowca kosmetycznego. Łagodne przeciwzapalne właściwości wyciągów z maku są wykorzystywane w kremach, okładach, lotionach do pielęgnacji skóry wrażliwej, delikatnej i skłonnej do podrażnień, w tym alergicznej. Ich działanie zmiękczające i łagodzące przynosi ulgę skórze podrażnionej, dzięki zawartości cennych śluzów. Napary lub odwary z płatków mogą też służyć do płukania jamy ustnej, gardła, powiek oraz spojówek w przypadkach wystąpienia stanów zapalnych.

Źródła

A. Dutkowska, Rola kwasów tłuszczowych n-3 oraz n-6 w prewencji chorób układu sercowo-naczyniowego, Choroby Serca i Naczyń 2015, t.12, nr 3.

J.  Jurkjan,Polny Mak, Apteka Jagiellońska.

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/mak-kwiat-czerwony-mak-3430058/

KOMENTARZE
Newsletter