Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Domowa pielęgnacja cery naczynkowej
Rozszerzenie naczyń włosowatych skóry twarzy z towarzyszącym rumieniem jest coraz częściej występującą dolegliwością, z jaką spotykają się u swoich pacjentów kosmetolodzy i dermatolodzy. Właściwe postępowanie z cerą naczynkową to unikanie czynników wywołujących pogorszenie stanu skóry oraz odpowiednia pielęgnacja będąca formą prewencji.

W skład układu naczyniowego skóry wchodzą żyły, tętnice, naczynia włosowate i przedwłosowate, tworzące dwa sploty: splot głęboki i powierzchniowy splot podbrodawkowy. Rozszerzone naczynia włosowate splotu podbrodawkowatego mogą przeświecać przez naskórek i tworzyć teleangiektazję czyli tzw. pajączki.

Skupiska drobnych, czerwonych lub sinofioletowych naczyń widoczne są jako jednolity rumień, zwykle umiejscowiony na powierzchni skóry twarzy. Lokalizacja tych zmian nie jest przypadkowa. Skóra twarzy cechuje się płytkim unaczynieniem, a także jest najbardziej narażona na działanie czynników środowiskowych. Rozszerzone naczynka mogą występować w każdym typie cery jednak najbardziej narażone są osoby posiadające skórę wrażliwą i cienką. Najczęściej problem ten dotyka osób o jasnym fototypie skóry. Głównie występuje u kobiet w okresie okołomenopauzalnym. Do czynników sprzyjających rozszerzeniu naczyń krwionośnych należą gorące i zimne powietrze, wiatr, promieniowanie UV, choroby skóry, nieprawidłowa pielęgnacja, dieta bogata w pikantne i gorące potrawy, używki, zbyt intensywny wysiłek, gorące kąpiele, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia endokrynologiczne, stres, silne emocje, niektóre leki (leki hormonalne w tym antykoncepcja hormonalna i kortykosteroidy) lub czynniki genetyczne.

Skóra naczynkowa wykazuje nietolerancję na kosmetyki osłabiające barierę naczynkową oraz wywołujące miejscowe stany zapalne. W związku z tym, wymaga starannego doboru produktów kosmetycznych. Każdy etap codziennej pielęgnacji powinien koncentrować się na minimalizacji widocznych naczyń oraz przede wszystkim na zapobieganiu rozszerzania się nowych.

Etap I- Oczyszczanie skóry

  • Demakijaż- najlepiej używać płynów micelarnych lub mleczek. W celu doprowadzenia skóry do pH 5,5 wskazane jest tonizowanie twarzy przeznaczonym do skóry wrażliwej hydrolatem lub tonikiem. Jeżeli do oczyszczania stosuje się wodę, należ użyć letniej, najlepiej przegotowanej.
  • Kąpiele- niewskazane są gorące kąpiele. Unikać kosmetyków silnie pieniących , zapachowych i barwionych. Zamiast mydeł wybierać łagodne sydenty.
  • Myć skórę łagodnymi ruchami, nie używać gąbek ściernych, delikatnie osuszać przykładając ręcznik.
  • Złuszczanie naskórka-Niewskazane jest używanie peelingów mechanicznych. Warto stosować dwa razy w tygodniu peelingi enzymatyczne, by poprawić wchłanianie i działanie substancji aktywnych zawartych w kremach.

Etap II- Dobór i aplikacja kremów oraz maseczek

  • Krem, na słoneczne jak i pochmurne dni, powinien chronić skórę przed promieniowaniem UVA i UVB oraz charakteryzować się wysokim współczynnikiem fotoprotekcji: min. SPF 30. Do cery naczynkowej korzystniejsze są fotostabline filtry fizyczne. Filtry chemiczne, które pochłaniają energię słoneczną mogą potęgować zaczerwienienie skóry.
  • Kremy powinny zawierać substancje nawilżające, wzmacniające barierę naskórkowa, wzmacniające ściany naczyń krwionośnych oraz działające przeciwzapalnie. Najskuteczniejszymi substancjami aktywnymi przeznaczonymi do walki z problemami cery naczynkowej są witamina C, witamina K, witamina PP, witamina E, flawonoidy głównie rutyna, retinol, bisabolol- składnik ekstraktu z rumianku, łagodzące: allantoina, pantenol, wyciąg z aloesu. Do substancji naturalnych efektywnych w pielęgnacji skóry naczynkowej należą; ekstrakty lub hydrolaty z opuncji figowej, arniki górskiej, miłorzębu japońskiego, zielonej herbaty, oczaru wirginijskiego, dziurawca oraz wyciąg z kasztanowca zawierający escynę.
  • Dobre działanie na skórę wykazują oleje roślinne, przede wszystkim olej różany i olej z wiesiołka.
  • Zimą zaleca się stosownie kremów chroniących przed mrozem i wiatrem, pozostawiających na skórze warstwę okluzyjną.
  • Do dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych należy maseczka z glinki czerwonej, która zawiera niezbędne mikro- i makroelementy. Odżywia, łagodzi podrażnienia oraz uszczelnia naczynia krwionośne.

Etap III- Maskowanie czerwonych tonów

  • Chcąc zakryć rumień na twarzy należy zwracać uwagę, by kosmetyk nie uczulał i nie powodował podrażnień. Neutralizację czerwonych odcieni na skórze można osiągnąć używając zielonych korektorów lub zielonych baz pod makijaż. Do utrwalenia makijażu i zneutralizowania czerwonych tonów świetnie sprawdzi się żółty puder.
Źródła

A. Goździalska, J. Jaśkiewicz „Stan skóry wykładnikiem stanu zdrowia” Kraków 2012

KOMENTARZE
Newsletter