Nowa technologia może wizualizować struktury na poziomie komórki, jej funkcjonalne i biomechaniczne dane, a tym samym dostarczyć nowych informacji na temat złożonych procesów zachodzących m.in. w skórze. Technologia ta oferuje nie tylko nowe narzędzie do badań naukowych oraz badań przedklinicznych, ale także daje szansę na badania kliniczne przeprowadzane na ludziach w celu poznania dynamiki regeneracji skóry i jej naprawy, wprowadzenia projekcji rekonstrukcji skóry, a także skuteczniejszych terapii schorzeń skóry, czy badań działania kosmetyków.
To niezwykłe połączenie optycznych technologii sprzętu i oprogramowania, dające nie tylko fascynujące obrazy mikroskopowe dynamicznych procesów zachodzących w skórze, ale także otwierające drzwi dla przyszłych zastosowań klinicznych. Multimodalne obrazowanie oraz zdolność do śledzenia dynamiki pracy komórek i tkanek przez wiele miesięcy przyniesie ogromne ilości danych.– mówi Stephen Boppart, autor artykułu zamieszczonego w czasopiśmie naukowym Technology.
Zespół naukowców planuje w najbliższym czasie rozpocząć wdrażanie nowej technologii do zastosowań klinicznych, takich jak badanie różnic w dynamice komórek i tkanek na krótko i długoterminowe czasy okresu regeneracji dla modeli przedklinicznych ze skórą zdrową oraz zmienioną w wyniku cukrzycy. Powszechnie wiadomo, że pacjenci z cukrzycą cierpią na przewlekłe, niegojące się owrzodzenia skóry, które często prowadzą do amputacji kończyny. Nowoczesne sposoby terapii, np.: komórkami macierzystymi są obiecujące, ale mechanizmy regeneracji skóry są nadal mało poznane.
Dane zarejestrowane przez nowy mikroskop multimodalny posłużą również do wykrywania nowych biomarkerów i określania parametrów diagnostycznych, które dostarczą wskazówek dotyczących mechanizmów różnorodnych schorzeń.
KOMENTARZE