Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
O charakterystycznych objawach i trudnościach w leczeniu nerwicy skóry – wywiad z kosmetolog Kają Rapińczyk
O charakterystycznych objawach i trudnościach w leczeniu nerwicy skóry – wywiad z kosmetolo

Mówiąc o nerwicy, mamy zazwyczaj na myśli zaburzenia lękowe, które są przyczyną chorób psychicznych. Jak się okazuje, nasza skóra również może cierpieć z powodu nerwicy. Nerwica skóry ma różnorodne podłoże, dlatego bardzo trudno ją wykryć. By udało się ją wyleczyć, często jest potrzebna współpraca kilku specjalistów. O tej specyficznej neurozie oraz jej objawach i leczeniu opowie mgr kosmetologii Kaja Rapińczyk.

 

 

Czym jest nerwica skóry i czy trudno ją rozpoznać?

Skóra jest odzwierciedleniem wnętrza człowieka, szczególnie w przypadku dolegliwości związanych ze stresem. Nerwica skóry to tak naprawdę reakcja na stres. Pojawia się wskutek wydzielania substancji zapalnych przez zakończenia nerwowe. Chorzy cierpiący na choroby skóry silniej niż inne osoby reagują na stres. Z zakończeń nerwowych obecnych w skórze podczas sytuacji stresowej uwalniają się neuropeptydy, powodując powstawanie objawów chorobowych. W skórze mogą wystąpić następnie reakcje zapalne i świąd, jak w przypadku atopowego zapalenia skóry czy łuszczycy. Bardzo często zdarza się, że cera osoby, która cierpi na nerwicę skóry, jest pokryta drobnymi ranami. Chory ciągle ją dotyka, usuwa niedoskonałości, rozdrapuje grudki i wyciska zmiany (tzw. trądzik neuropatyczny).

 

Jakie czynniki wpływają na rozwój tego rodzaju neurozy?

Nerwica skóry, podobnie jak innego rodzaju neurozy, może być spowodowana różnymi problemami natury psychicznej. Przewlekłe zmęczenie, chroniczny stres, depresja czy też inne kłopoty nacechowane negatywnymi emocjami mogą mieć wpływ na pojawienie się nerwicy natręctw.

 

Czy objawy nerwicy skóry są charakterystyczne? Czy lekarz na pierwszy rzut oka może stwierdzić tę przypadłość?

Objawy nerwicy skóry nie są charakterystyczne. Rozpoznanie choroby często jest wyzwaniem dla lekarzy i trudno stwierdzić to na pierwszy rzut oka. Ważne jest indywidualne, holistyczne podejście do każdego pacjenta. Warto zastanowić się nad tym, czy w ostatnim czasie nie byliśmy przemęczeni lub zestresowani. Objawami nerwicy może być pogorszenie wyglądu i kondycji skóry, zaczerwienienie, silny i uporczywy świąd, nadmierne przesuszenie skóry, pieczenie, podatność na uszkodzenia, nadwrażliwość, różnego rodzaju wykwity skórne, nadmierny łojotok, podrażnienia czy obwisła skóra.

 

Jak bardzo nasze emocje wpływają na stan skóry? Czy mogą powodować pogorszenie się jej kondycji w sytuacjach depresyjnych?

Stres to nasz bezlitosny wróg. Oprócz tego, że przyczynia się do wielu chorób, m.in. depresji, sprawia, że nasza skóra traci blask i staje się poszarzała. Dodatkowo mięśnie twarzy są wrażliwe na emocje. Mrużenie oczu czy zaciskanie ust pogłębiają procesy powstawania zmarszczek i zmian na twarzy. W wyniku przewlekłego stresu zaburzone zostaje oddychanie komórkowe. Tworzące się wówczas wolne rodniki niszczą włókna kolagenowe i elastyny, co doprowadza do utraty elastyczności i sprężystości skóry.

 

Jak się leczy nerwicę skóry? 

Leczenie nerwicy skóry jest złożonym i żmudnym procesem, który obejmuje nie tylko złagodzenie objawów, ale również usunięcie przyczyny problemu. Dlatego też pacjent powinien skorzystać zarówno z pomocy dermatologa, kosmetologa, lekarza, jak i psychologa. Kluczowe jest to, aby zminimalizować ilość stresu i przede wszystkim – nauczyć się nad nim panować. Ważne jest też to, aby znaleźć czas na relaks. Objawowe leczenie nerwicy skóry ma na celu poprawienie jej wyglądu oraz zapewnienie ochrony przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Można zastosować farmakoterapię lub cykl zabiegów z zakresu kosmetologii bądź medycyny estetycznej, w zależności od problemu skórnego, po dokładnym obejrzeniu skóry pacjenta. Poza tym istotna jest codzienna pielęgnacja. Skóra chorego wymaga regularnego oczyszczenia, intensywnego nawilżenia oraz ochrony przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

 

Kaja Rapińczyk – absolwentka Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. Specjalizuje się w tworzeniu kompleksowych programów zabiegowych zarówno pielęgnacyjnych, jak i tych z zakresu medycyny estetycznej (we współpracy z lekarzem), a także w najnowszych metodach 3D z zakresu makijażu permanentnego. Bierze udział w licznych kongresach kosmetologicznych oraz szkoleniach, stale poszerzając swoją wiedzę. Ceniony ekspert telewizyjny i radiowy. W swojej pracy zawodowej uważa, że najważniejsze jest holistyczne i indywidualne podejście do każdego pacjenta.

Źródła

Fot. WSIiZ

KOMENTARZE
Newsletter