Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Minerały w postaci biofermentów i ich faktyczne działanie w kosmetykach
Minerały w postaci biofermentów i ich faktyczne działanie w kosmetykach

Minerały odgrywają istotną rolę w wielu reakcjach enzymatycznych, biologicznych organizmu ludzkiego. Ważnymi pierwiastkami odżywczymi, które pełnią szereg ważnych funkcji są: żelazo, miedź, cynk, magnez i krzem. W ciągu ostatnich kilku lat zastosowanie minerałów w kosmetykach drastycznie wzrosło. Na początku dodawano minerały, takie jak miedź i dwutlenek tytanu, aby nadać kosmetykom kolor. W momencie, w którym wyniki badań jasno wskazywały na dobroczynne działanie i aktywność biologiczną makro- i mikroelementów obecnych w kosmetykach, wzrosła także świadomość konsumencka, na skutek czego minerały chętniej były dodawane do receptur kosmetyków.

 

Minerały nie mogą być syntetyzowane przez organizm człowieka, a pełnią one kluczową funkcję w jego zdrowiu i samopoczuciu. Minerały wspomagają przyswajanie witamin w ciele, są składowymi kości, zębów, mięśni, tkanek. Dzieli się je na makroelementy (wapń, fosfor, krzem, magnez, sód, potas, chlorek, siarka) oraz mikroelementy (żelazo, miedź, jod, mangan, cynk, fluor, kobalt, chrom, molibden, selen).

Krzem (Si) jest niezbędnym pierwiastkiem, który wpływa na prawidłowy rozwój kości i tkanek łącznych. Jego obecność jest ważna już w początkowych etapach rozwoju kości. Poza tym odpowiada za uzupełnianie struktur skóry i włosów, odżywia je i wzmacnia.

Magnez (Mg) odgrywa kluczową rolę w wielu reakcjach enzymatycznych zachodzących w naszym ciele. Reguluje aktywność nerwowo-mięśniową, wspomaga prawidłowy rytm serca, sprzyja wchłanianiu i metabolizowaniu wapnia i witaminy C. Jak donoszą wyniki badań, przez skórę jest w stanie wchłonąć się duża dawka tego pierwiastka.

Miedź (Cu) jest ważna dla skóry, ponieważ wspomaga utlenianie witaminy C oraz tworzenie elastyny. Jest kofaktorem tyrozynazy, a zatem odpowiada za prawidłowy koloryt skóry. Wspomaga pielęgnację włosów, ponieważ stanowi nieodzowny element w procesie tworzenia mostków dwusiarczkowych podczas keratynizacji, co wpływa na wzrost włosów.

Żelazo (Fe) to śladowy minerał występujący w każdej komórce ciała. Jest niezbędnym minerałem dla organizmu, ponieważ wchodzi w skład hemoglobiny w czerwonych krwinkach i mioglobiny w mięśniach. Rolą obu tych cząsteczek jest dostarczanie tlenu do tkanek w celu utrzymania podstawowych funkcji życiowych. Żelazo jest również potrzebne do zachowania odpowiedniego układu odpornościowego i produkcji energii do funkcjonowania komórek organizmu. Żelazo jest nośnikiem tlenu w całym naszym organizmie.

Cynk (Zn) jest znany jako składnik o działaniu antyoksydacyjnym, wspomaga gojenie ran, utrzymanie prawidłowego poziomu witaminy A oraz korzystnie wpływa na skórę tłustą i trądzikową.

 

Minerały w postaci biofermentów

Biofermenty wyżej wymienionych pierwiastków, powstałe dzięki fermentacji minerałów z pomocą drożdży, mają dużo większą biodostępność, przez co lepiej wchłaniają się w skórę. Dzięki temu skutecznie odżywiają skórę oraz wspomagają pielęgnację włosów oraz struktury skóry głowy.

Sposób otrzymywania minerałów o wyższej biodostępności jest bardzo prosty. Drożdże hodowane są w pożywce wzbogaconej solami nieorganicznymi. Przez długi czas kultury drożdży absorbują i przetwarzają cenne minerały. Otrzymany ekstrakt drożdżowy jest bogaty w biochelaty minerałów, czyli pierwiastki o wyższej biodostępności i lepszym wchłanianiu do skóry.

Badania polegające na stosowaniu biochelatowanych minerałów na model mikromacierzy DNA potwierdziły aktywność biologiczną biofermentów. Potwierdzono także aktywność zwalczającą wolne rodniki minerałów w postaci biofermentów, a wysokość tej aktywności uzależniona jest od stężenia.

 

Podsumowując… biofermenty minerałów – hit czy kit?

Podsumowując, o biofermentach w kosmetykach jest teraz głośno. Są różne pogłoski o ich cudownym działaniu. Faktycznie tak jest, tylko warto dowiedzieć się, dlaczego są one tak cenne? Zatem ogrom związków odżywczych, które są korzystne dla naszej skóry i organizmu, nie wchłania się tak dobrze samodzielnie, jak w postaci biochelatów, które pozyskuje się właśnie przez proces biofermentacji. Zatem jak najbardziej warto zadbać o skórę oraz zdrowie, stosując preparaty z biofermentami.

Źródła

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/szk%c5%82o-butelki-kwiat-jab%c5%82oni-4108106/

KOMENTARZE
Newsletter