Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Kosmetologia profesjonalna jest prężnie rozwijającą się dziedziną, dlatego też często czerpie z innowacyjnych osiągnięć medycyny i farmacji. Szybkość działania konkretnego zabiegu oraz natychmiastowo widoczne efekty to teraz coś, czego oczekują konsumenci. Ze względu na stale rosnące oczekiwania klientów, do gabinetów kosmetycznych wprowadzono maski z biocelulozy, które wspomagają przenikanie składników aktywnych w głąb skóry.

 

 

Bioceluloza w medycynie znana jest od ok. 20 lat. Biomateriał ten niesie wiele możliwości i ma zastosowanie również w stomatologii, biotechnologii, farmacji, a także w kosmetologii. Jest to materiał nanoporowaty, który może być nośnikiem substancji aktywnych. Poza tym stanowi doskonałą ochronę przed zakażeniami mikrobiologicznymi, dlatego też stosuje się go jako podstawę masek nakładanych na skórę twarzy.


Biotechnologiczny sposób pozyskiwania biocelulozy
Biotechnologiczna celuloza powstała na skutek fermentacji prowadzonej przez bakterie Gluconacetobacter xylinum. W początkowym procesie tworzy się pojedynczy łańcuch beta-1,4-glukanu, który następnie przemieszcza się na zewnątrz komórki bakteryjnej. Komórki łańcucha zostają ze sobą połączone, tworząc subfibryle, po czym skręcają się w fibryle.


Wskutek tego powstają włókna biocelulozy, które składają się z około 1000 łańcuchów glukanu. Bioceluloza różni się od celulozy trójwymiarową strukturą oraz 100-krotnie mniejszymi rozmiarami włókien. Dzięki takiej metodzie pozyskiwania, charakteryzuje się ona 100-procentową czystością chemiczną oraz biozgodnością z tkankami ludzkimi.


Doskonałe właściwości medycznej biocelulozy
Medyczna bioceluloza jest biomateriałem charakteryzującym się dużą biokompatybilnością, nietoksycznością, porowatością, a także elastycznością i wytrzymałością mechaniczną. Jej struktura jest trójwymiarowa i usieciowana, stanowi połączenie wielu nanowłókien celulozowych, dzięki czemu bioceluloza ma bardzo rozwiniętą powierzchnię i charakteryzuje się dużą zdolnością adsorpcji oraz desorpcji i doskonale może przenosić składniki aktywne oraz posiada właściwości silnie higroskopijne. Ten biomateriał jest zupełnie nietoksyczny i w pełni tolerowany przez skórę ludzką, dlatego też może być stosowany u osób z cerą wrażliwą, nadwrażliwą i atopową. Gęsto utkana sieć włókien chroni skórę lub ranę przed urazami i zakażeniami bakteryjnymi.


Bioceluloza w kosmetyce
Bioceluloza stosowana jest jako innowacyjna maska. Materiał nasączony odpowiednimi składnikami aktywnymi nakłada się na twarz. Dzięki unikalnej strukturze biocelulozy, składniki aktywne dużo szybciej i lepiej przenikają do skóry w każdym jej zakamarku i zagłębieniu. Po nałożeniu na skórę następuje stopniowe uwalnianie substancji aktywnych, a okluzja powstała na twarzy dodatkowo polepsza efekt wchłaniania. Dzięki efektowi chłodzenia pory twarzy są mniej widoczne, a podrażnienia i obrzęki złagodzone. Powstała w ten sposób maska hydroinfuzyjna zapewnia efekt głębokiego nawilżenia skóry i zwiększonego wchłaniania substancji aktywnych. Tego rodzaju zabiegi mogą być stosowane w gabinetach medycyny estetycznej oraz jako luksusowe zabiegi w gabinetach kosmetologicznych. Dzięki swojej strukturze bioceluloza idealnie dopasowuje się do skóry twarzy, tworząc „drugą” skórę. Maski, które z niej powstają, rozjaśniają i odświeżają cerę oraz poprawiają koloryt. Dzięki takiemu zabiegowi skóra twarzy wygląda na odmłodzoną i wypoczętą, dlatego można je wykorzystać jako maski bankietowe, dające ekspresowy efekt.


Pozostałe zastosowanie biocelulozy
Medyczna bioceluloza znajduje szerokie zastosowanie w medycynie i farmakologii. Świetnie sprawdza się w leczeniu rozległych i przewlekłych ran jako opatrunek. Jest materiałem przepuszczalnym dla gazów, takich jak: para wodna, dwutlenek węgla, tlen, lecz nieprzepuszalnym dla mikroorganizmów. Ponadto znajduje wykorzystanie w produkcji bioimplantów, zastawek serca, łat osierdziowych i soczewek kontaktowych. Innym jej zastosowaniem jest tworzenie suplementów diety, dietetycznych produktów spożywczych, błon filtracyjnych czy membran dźwiękochłonnych.

 

 

Źródła

1. Zhao-mei W., Lin L., Si-yuan G., Dong W., Application of bioactive polysaccharides in cosmetics, China Surfactant Detergent & Cosmetics, 2004/04.
2. Klemm D., Heublein B., Fink H., Bohn A., Cellulose: Fascinating Biopolymer and Sustainable Raw Material, Angewandte Chemie, 2005/44, s. 3358-3393.
3. Zi-yan Z., Tan W., Xiao-peng H., Anti-oxidant bioactive polysaccharides, Detergent & Cosmetics, 2012/07.
4. Sobczak M., Olędzka E., Kołodziejski W.L., Kuźmicz R., Polimery do zastosowań farmaceutycznych, Polimery 2007/6

KOMENTARZE
news

<Lipiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
Newsletter