Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Kwasy stosowane w kosmetyce-wywiad z dermokonsultantką Sandrą Lewandowską
Kwasy stosowane w kosmetyce-wywiad z dermokonsultantką Sandrą Lewandowską
Czy zabiegi kosmetyczne z zastosowaniem kwasów mogą być stosowane do każdego rodzaju cery? Czy można je wykonać o każdej porze roku? Jakie są rodzaje kwasów? Na te i inne pytania odpowiada Sandra Lewandowska-dermokonsultantka i blogerka.

Dominika Andrys: W ofertach salonów kosmetycznych czy kosmetologicznych widnieje zabieg oczyszczania twarzy z użyciem kwasów. Słowo „kwas” i to jeszcze w połączeniu z naszą skórą kojarzy  się bardziej negatywnie, aniżeli z czymś co miałoby poprawić stan naszej cery. Czy mogłaby Pani wytłumaczyć czego i w jakim celu używają profesjonaliści wykonując takie zabiegi?

 

Sandra Lewandowska: Do najczęściej stosowanych kwasów w kosmetyce należą kwasy takie jak: glikolowy, migdałowy, mlekowy, winowy, cytrynowy, jabłkowy oraz pirogronowy. Jest to grupa alfahydroksykwasów, nazywana inaczej kwasami owocowymi. Każdy kwas pozyskiwany jest z naturalnych surowców. Np. kwas glikolowy możemy wyizolować z trzciny cukrowej, a mlekowy z kwaśnego mleka. Inną grupą są betahydroksykwasy. Tutaj wyróżniamy kwas salicylowy. Niedużo rzadziej używane są polihydroksykwasy, które posiadają większość cech kwasów owocowych, ale są o wiele łagodniejsze, które będą bardziej tolerowane przez skóry wrażliwe.

Każdy z nich, w zależności od wybranego stężenia ma swoje właściwości i zastosowania. Jedne są delikatniejsze, inne mocniejsze. Dlatego ważne jest, aby kurację kwasami robić u doświadczonych osób, które dobrze dobiorą rodzaj oraz stężenie odpowiedniego kwasu do naszej cery.

Efekt oczywiście zależy od wybranego zabiegu, natomiast główne zadanie kwasów to złuszczenie skóry, nawilżenie oraz działanie przeciwzmarszczkowe.

 

D.A.: Czy kwasów kosmetycznych może używać każdy?

 

S.L.:  Kwasy, jak inne zabiegi, mają swoje przeciwwskazania. Zabiegu nie powinny wykonywać osoby ze skórą nadwrażliwą, skaleczoną czy skłonną do uczuleń. Ciąża, opryszczka, stany ropne, grzybica, nadkażenia bakteryjne i wirusowe również są przeciwwskazaniem. Należy również uważać przy takich dermatozach jak łuszczyca czy trądzik różowaty.

 

D.A.: Jakie rodzaje kwasów powinny stosować osoby ze skórą suchą?

 

S.L.:  Przy skórze suchej zalecane jest stosowanie kwasów z grupy alfahydroksykwasów. Głównie glikolowy, mlekowy czy migdałowy w stężeniach do 10%. Takie zabiegi będą mikrozłuszczały martwy naskórek, ale również nawilżały skórę.

 

D.A.: Jakie kwasy powinny stosować osoby ze skórą mieszaną/tłustą?

 

S.L.: Osoby ze skórą mieszaną i tłustą mają większą dowolność. Mogą stosować wszystkie grupy kwasów. Dla skóry tłustej zalecany jest kwas salicylowy, ponieważ jest rozpuszczalny w fazie tłuszczowej, dlatego bardzo dobrze oczyszcza gruczoły łojowe, wnika również w głąb mieszków włosowych, co ma duże znaczenie w leczeniu  trądziku.

Oczywiście wszystkie inne kwasy w większych stężeniach niż dla skóry suchej też są dobrą kuracją dla skóry mieszanej i tłustej. Należy jednak pamiętać, że to stężenie i pH kwasu decyduje o jego właściwościach.

Na przykład stężenie kwasu glikolowego:

Do 15 % działa nawilżająco, ma niewidoczne dla oka dzianie złuszczające na powierzchowną warstwę rogową naskórka.

Do 20-35 % oprócz działania nawilżającego i oczyszczającego daje efekt powierzchniowego peelingu, silniejszego niż przy słabszych stężeniach.

Do 50 -70 % taki kwas glikolowy  złuszcza naskórek i silnie pobudzają procesy regeneracyjne w skórze właściwej. Zabiegi z takim stężeniem są już zabiegami inwazyjnymi.

D.A: A jeżeli ktoś ma ropne zmiany na skórze czy kwasy też są wskazane?

 

S.L: Ropne stany zapalne są przeciwwskazaniem do używania kwasów.

 

D.A.: Kiedy powinno się stosować kwasy?

S.L.: Stosowanie kwasów zalecane jest w sezonie jesień-zima. Są to pory roku, w których obecność słońca i promieniowania UV jest najmniejsza, dzięki czemu jest mniejsze ryzyko powstawania przebarwień. Należy jednak pamiętać, że nie ważne czy jest lato czy zima promieniowanie UV występuje, dlatego filtry przeciwsłoneczne powinny być stosowane przez cały rok. Osoby decydujące się na kuracje kwasami muszą mieć świadomość tego, że krem przeciwsłoneczny musi być obowiązkowym elementem ich dziennej pielęgnacji.

D.A.: Ile zabiegów z kwasami należy wykonać aby poprawić kondycję skóry?

 

S.L.: Zależy z jakim problemem i jakich efektów oczekuje klient. Niemniej należy pamiętać, że jedno spotkanie z kosmetologiem i przeprowadzenie takiego zabiegu nie zlikwiduje problemu. Należy być przygotowanym na kilka wizyt (w zależności od rodzaju i stężenia kwasu, kosmetolog decyduje o częstotliwości spotkań). Za każdym razem należy rozmawiać i porównywać efekty z poprzednich sesji oraz pamiętać o zaleceniach pozabiegowych, czyli domowej pielęgnacji, która jest niezwykle ważna w uzupełnieniu zabiegów stosowanych w salonie.

Dziękuję za rozmowę. Redaktor Dominika Andrys oraz Portal Biotechnologia.pl pragną serdecznie podziękować za udzielnie wywiadu Pani Sandrze Lewandowskiej, autorce bloga www.sandra-el-beauty.blogspot.com

KOMENTARZE
news

<Październik 2021>

pnwtśrczptsbnd
28
30
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
PORT for Health: Neuroscience
2021-10-13 do 2021-10-15
16
17
18
21
22
23
24
26
27
Impact’21
2021-10-27 do 2021-10-28
28
29
30
31
Newsletter