Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Charakterystyka kwasu laktobionowego i winowego

Odkrycie kwasów zrewolucjonizowało pielęgnację skóry. Są jednymi z najczęściej stosowanych i najlepiej przebadanych w tym kontekście związków. Usuwanie martwych komórek skóry sprawia, że pozbywamy się z jej powierzchni m.in. zanieczyszczeń czy drobnoustrojów. W kosmetologii złuszczanie naskórka wykorzystuje się do walki z różnymi defektami skóry, dlatego zabiegi z użyciem kwasów są bardzo popularne. Obecnie kwasów nie stosuje się jednak tylko w gabinetach kosmetycznych, ale także w kosmetykach dedykowanych domowej pielęgnacji skóry.

 

 

Kwas laktobionowy – budowa 

 

Kwas laktobionowy tworzy cząsteczka galaktozy przyłączona do cząsteczki kwasu glukonowego. W jego strukturze jest obecne osiem grup hydroksylowych, które sprawiają, że związek ten jest higroskopijny. Kwas laktobionowy można otrzymać trzema metodami: w reakcjach syntez chemicznych, metodami elektrochemicznymi oraz biotechnologicznymi.

 

Właściwości kwasu laktobionowego

Kwas laktobionowy pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny, przyspiesza gojenie się ran oraz skutecznie wzmacnia barierę naskórkową. Regularne stosowanie tego kwasu w codziennej rutynie pielęgnacyjnej sprawia, że stymuluje on produkcję glikozaminoglikanów w skórze. Cechą odróżniającą kwas laktobionowy od innych kwasów jest jego silne działanie łagodzące oraz przeciwzapalne. Właściwość ta jest związana z występującą w jego strukturze galaktozą. Inne hydroksykwasy przeważnie przyczyniają się do powstawania podrażnień, zaczerwień czy świądu. Kwas ten korzystnie wpływa na leczenie łojotokowego zapalenia skóry, wyprysku i trądziku różowatego. W odróżnieniu od alfa-hydroksykwasów nie przyczynia się do zwiększenia wrażliwości skóry na promieniowanie ultrafioletowe. Wspomniana cecha sprawia, iż można go używać także latem. Kwas laktobionowy posiada właściwości antyoksydacyjne. Hamuje ponadto aktywność metaloproteinaz. Wspomniane cechy tego kwasu sprawiają, iż ogranicza on powstawanie nowych zmarszczek oraz wiotczenie skóry. Inne właściwości kwasu laktobionowego, które warto podkreślić, to: zwiększanie poziomu nawilżenia i uelastycznienia skóry oraz wzmacnianie ścian naczyń krwionośnych.

Przeciwskazania do stosowania kwasu laktobionowego:

- infekcje bakteryjne, wirusowe lub grzybicze,

- nowotwory skóry, np. czerniak,

- przerwany naskórek,

- ciężka postać trądziku,

- ciąża oraz karmienie piersią,

- świeża blizna bądź otarcie naskórka.

Zastosowanie kwasu laktobionowego w kosmetologii

Kwas laktobionowy działa regenerująco, dlatego bardzo często stosuje się go jako składnik kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji po laseroterapii ablacyjnej, peelingach chemicznych oraz mezoterapii igłowej. Znajduje zastosowanie w preparatach dedykowanych do cery naczyniowej, trądziku różowatego, łuszczycy i łojotokowego zapalenia skóry. Wskazania do stosowania kwasu laktobionowego to przede wszystkim: zaburzenie rogowacenia, niewielkie zmarszczki, podrażnienie skóry po zabiegach, teleangiektazja, rozszerzone ujścia gruczołów łojowych, matowa i ziemista cera, a także odwodniona i sucha skóra.

Potwierdzenie skuteczności działania kwasu laktobionowego

Wykonano badania, które wykazały, iż stosowanie dwa razy dziennie 4% kwasu laktobionowego (użytego w preparacie kosmetycznym) przez okres 1,5 miesiąca przyczyniło się do zniknięcia teleangiektazji, a także całkowitego usunięcia lub widocznego zmniejszenia stanu zapalnego. Takie zmiany zaobserwowano u osób zmagających się z zaawansowaną teleangiektazją, trądzikiem różowatym bądź posteroidowym uszkodzeniem skóry.

Krótka historia o kwasie winowym

Od wieków kwas winowy jest kojarzony z winem. Jego cenne właściwości były wykorzystywane w starożytnym Egipcie przez kobiety, które stosowały kompresy z moczonego w winie chleba, a także brały kąpiele z jego dodatkiem. Po raz pierwszy proces jego otrzymywania z pozostałości po wyprodukowaniu wina w ok. 800 r. p.n.e. opisał Jābir ibn Hayyān. Ekstrakcja kwasu winowego została opracowana w 1769 r. przez chemika Carla Wilhelma Scheele.

Kwas winowy – ogólne informacje

Kwas winowy to kwas dikarboksylowy (alfa-hydroksykwas). W kosmetologii znany jest pod nazwą Tartaric Acid. Nie ma ograniczeń co do stosowania tej substancji w kosmetykach. Nie wykazuje alergiczności. Kwas winowy w kosmetykach spełnia funkcję buforujacą, regulującą pH preparatu oraz odpowiada za utrzymanie odpowiedniego pH produktu kosmetycznego.

Właściwości kwasu winowego

Kwas winowy to jedna z głównych substancji aktywnych w pielęgnacji cery tłustej oraz trądzikowej ze względu na jego właściwości złuszczające oraz wspomagające odbudowę naskórka. Inne cechy tego kwasu, które są cenne w pielęgnacji wspomnianych rodzajów skóry, to: zwężanie ujść mieszków włosowych, zmniejszenie widoczności porów oraz wydzielania sebum. Co więcej, przyczynia się do redukcji istniejących blizn potrądzikowych i rozjaśniania przebarwień. Systematyczne jego stosowanie wpływa na wyrównania kolorytu skóry. Istotnymi jego cechami są także zapobieganie powstaniu stanu zapalnego oraz działanie antybakteryjne. Kwas winowy jest ceniony przez osoby, które zmagają się z przesuszeniem skóry oraz podrażnieniem. Ponadto pobudza fibroblasty do produkcji elastyny i kolagenu – kluczowych białek skóry. Stosowanie kosmetyków z tym składnikiem przez młode osoby może sprawić, iż na ich twarzy znacznie później pojawią się pierwsze zmarszczki.

Źródła

http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/01/ke2018.6-3.pdf

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/wina-okulary-kieliszki-do-wina-1761613/

KOMENTARZE
Newsletter