Bursztyn jest naturalnym antyoksydantem, który przyspiesza odbudowę komórkową, rozświetla i regeneruje skórę, poprawia jej metabolizm, neutralizuje wolne rodniki, które odpowiadają za procesy starzenia się skóry. To naturalny filtr UV, który chroni skórę i włosy przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, ma działanie brązujące i poprawiające koloryt cery.
Jako surowce kosmetyczne stosuje się ekstrakt bursztynowy, kwas bursztynowy, produkty suchej destylacji czy zmielony bursztyn. Na dzień dzisiejszy bursztyn jest używany do produkcji szamponów, maści, kremów, balsamów i peelingów.
Najcenniejszym składnikiem dla kosmetologii jest kwas bursztynowy (kwas 1,4- butanodiowy), który działa jak biostymulator. Występuje w postaci dość dużych białych kryształów. Spełnia rolę antyutleniacza (spowalnia procesy starzenia), stosowany w maściach pozwala zregenerować siły, zmniejsza opuchliznę. Najważniejszym zastosowaniem kwasu wydają się być produkty, które zapobiegają starzeniu się ludzkiego organizmu- tutaj kwas spełnia rolę inhibitora („hamulca” powstrzymującego utratę) jonów potasu.
Drugim składnikiem jest olej bursztynowy- olejowa ciecz o ciemnym kolorze
i charakterystycznym, nieprzyjemnym zapachu, zalicza się do grupy olejków eterycznych. Zawiera 70% terpenów i seskwiterpenów, fenole, alkohole, ketony, związki hydro-aromatyczne, kwas bursztynowy, octowy i inne kwasy karboksylowe. Szybko nasącza skórę wnikając w głąb tkanki, wprowadza tam przewagę anionów i udrażnia przepływ krwi w naczyniach włosowatych. Ułatwia przy tym wchłanianie związków aktywnych.
Trzeci, ważny składnik to zmikronizowany bursztyn. Stosowany do produkcji kremów regenerujących, uelastyczniających, wygładzających skórę. Dzięki bardzo maleńkim rozmiarom drobiny bursztynu wnikają w głąb skóry, przenikają przez warstwę rogową naskórka bezpośrednio oddziałując na warstwy żywe, gdzie przyspieszają odnowę skóry i aktywizują układ immunologiczny, pochłaniają promieniowanie słoneczne.
Produkty kosmetyczne, do których produkcji używa się bursztynu:
- Szampony z wyciągiem z bursztynu- działanie pielęgnacyjne, wzmacniające
i wygładzające włosy, ułatwiające układanie, hamujące przetłuszczanie się włosów; jako naturalny filtr słoneczny chroni przed działaniem szkodliwych promieni UV. - Odżywki do włosów i skóry głowy- zawierają biologicznie czynne substancje pozyskane z bursztynów przyspieszające porost włosów, łagodzące podrażnienia skóry głowy oraz nawilżające.
- Kremy regenerujące- kosmetyki do intensywnej pielęgnacji skóry suchej
i przesuszonej, skłonnej do podrażnień, odżywia i wzmacnia skórę osłabioną działaniem środowiska zewnętrznego. Kompleks skoncentrowanych wyciągów
z bursztynu poprawia metabolizm komórkowy, wspiera naturalne mechanizmy obronne skóry, przyspiesza jej zdolność do regeneracji, poprawia mikrokrążenie,
co sprawia, że skóra jest dotleniona, nawilżona, poprawia koloryt skóry- nie jest ona już poszarzała. - Sole mineralno- bursztynowe- bogate w cenne mikroelementy, kolagen i wyciąg z bursztynu, który ogranicza działanie wolnych rodników , działa przeciwbakteryjnie, jest naturalnym filtrem słonecznym, poprawia koloryt i wygląd skóry.
- Kosmetyki energizujące z biokompleksem bursztynu- zdecydowanie poprawia kondycję skóry i włosów, nawilża, usprawnia metabolizm komórkowy, dotlenia skórę.
- Peelingi do ciała- o kremowej konsystencji, zawierające drobinki zmikronizowanego bursztynu, doskonale oczyszcza skórę, pozostawia ją nawilżoną i wygładzoną, poprawia koloryt skóry.
Jak widać, bursztyn znalazł szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż polscy producenci wykorzystują bursztyn w swoich produktach na coraz szerszą skalę. Dodatkowo cieszy, iż naukowcy nieustannie badają właściwości bursztynu, odkrywając coraz to nowe cechy, które dotychczas pozostawały tajemnicą.
Marta Radzimierska
KOMENTARZE