Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Komórki macierzyste w walce z upływającym czasem
Komórki macierzyste w walce z upływającym czasem
W latach 70., podczas przeszczepiania hematopoetycznych komórek progenitorowych narodziła się myśl dotycząca funkcjonowania swoistych anatomicznie nisz, czyli miejsc, gdzie znajdują się komórki macierzyste. W 2007 roku Martin Evans otrzymał Nagrodę Nobla za wyizolowanie kolonii mysich zarodkowych komórek macierzystych. Dlaczego komórki macierzyste wzbudzają tak ogromne zainteresowanie? Ze względu na ich wyjątkowe działanie czy też obowiązujący trend?

Komórki macierzyste wykazują wysoką zdolność do proliferacji, czyli ciągłego namnażania się oraz do różnicowania w wyspecjalizowane komórki. Ponadto pełnią kluczową rolę w procesach rozwoju zarodkowego i płodowego, a także stanowią potencjał wzrostu i naprawy uszkodzeń tkanki u dorosłych organizmów  

Komórki macierzyste ze względu na zdolność różnicowania dzieli się następująco:

totipotentne - pozwalają na przekształcenie się w każdą inną komórkę występującą w organizmie. U człowieka taki charakter mają tylko komórki we wczesnym stadium zarodkowym, gdzie nie ma wydzielonego embrioblastu i trofoblastu.

pluripotentn – potrafią przekształcić się w każdy rodzaj komórki za wyjątkiem łożyska. Występują u zarodka w stadium blastocysty, dokładnie w embrioblaście.

multipotentne – mogą zapoczątkować powstanie kilku typów komórek o podobnych właściwościach oraz pochodzeniu embrionalnym. Dają początek komórkom tej samej tkanki, np. komórki macierzyste skóry.

unipotentne – mogą dać początek jedynie jednemu typowi komórek, stanowią prekursory. Mają ograniczoną zdolność do różnicowania się, występują w narządach dorosłego człowieka.

W skórze występują różne typy komórek macierzystych. Najistotniejszymi są epidermalne komórki macierzyste występujące w warstwie podstawnej naskórka. Ich rolą jest codzienna regeneracja różnych warstw naskórka. Są to głównie komórki unipotencjalne, czyli prekursory jednego typu komórek.

W wybrzuszeniach mieszka włosowego (ang.bulge) występują dermalne komórki macierzyste. Zapewniają ciągłą odnowę mieszków włosa. Posiadają zdolność regenerującą naskórek oraz gruczoły łojowe w przypadku ich uszkodzenia. Natomiast komórki macierzyste melanocytów są odpowiedzialne za odtwarzanie komórek pigmentowych skóry. Jaką rolę pełni mieszek włosowy w przenikaniu substancji do skóry?

Za starzenie się skóry odpowiadają różne mechanizmy tj.: glikacja białek, fotostarzenie i stres oksydacyjny, degradacja macierzy zewnątrzkomórkowej, zmiana metabolizmu komórkowego, zakłócona morfologia skóry, a także  wyczerpywanie się komórek macierzystych na skutek spadku tempa ich proliferacji. Po 25. roku życia wzrasta ilość komórek podatnych na degenerację, plam starczych, przebarwień skóry, wyraźnie obniża się zdolności komórek macierzystych do samoodnawiania się, spada poziom elastyczności i jędrności skóry oraz ilość nowopowstająych fibroblastów, włókien kolagenowych czy elastynowych.

Aby zachować odpowiednie funkcjonowanie fibroblastów oraz utrzymać prawidłowy proces gojenia się raz lub innych procesów zachodzących w skórze należy wzmocnić komórki macierzyste skóry. Najlepszym rozwiązaniem byłoby wpływanie nie tylko na komórki naskórka, ale przede wszystkim na komórki macierzyste skóry właściwej. Dlaczego? Ponieważ to one mają bezpośredni wpływ na liczbę i funkcjonowanie fibroblastów, a co za tym idzie - opóźnianie procesów starzenia.

Podczas Szkolenia, organizowanego przez Bio-Tech Media, mgr Monika Krzyżostan Główny Technolog Laboratorium Kosmetycznego Ava, wyjaśniła popularność komórek macierzystych w kosmetologii.

 

KOMENTARZE
news

<Marzec 2020>

pnwtśrczptsbnd
24
25
26
29
2
5
6
7
8
9
10
PHARM Connect Congress 2020
2020-03-10 do 2020-03-11
11
12
13
14
15
16
17
Targi EuroLab i CrimeLab 2020
2020-03-17 do 2020-03-19
18
19
22
23
24
27
28
41. Kongres i Targi LNE
2020-03-28 do 2020-03-29
29
30
31
1
4
5
Newsletter