Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Jakich witamin potrzebuje nasza skóra?

Świadomość społeczeństwa, wraz z rozwojem technologii i coraz łatwiejszym dostępem do wiedzy, zdecydowanie wzrasta. Jednym z szeroko omawianych tematów, stale pojawiającym się nie tylko w czasopismach i portalach branżowych, ale również szeroko pojętych social mediach, jest pielęgnacja skóry. W dobie kultu idealnej i promiennej cery bez skazy każdy z nas próbuje znaleźć produkty, które pomogą nam to osiągnąć. Często jednak zapominamy, że wszelkiego rodzaju preparaty zawierające substancje aktywne powinny być jedynie dodatkiem do najważniejszego filaru pięknej i odżywionej skóry, czyli dobrze zbilansowanej, bogatej w witaminy diety.

Co wpływa na kondycję naszej skóry?

Istnieje wiele czynników, które oddziałują na stan naszej skóry. Na co dzień jesteśmy narażeni na promieniowanie UV, zanieczyszczenia powietrza, a co za tym idzie – występowanie w organizmie stresu oksydacyjnego. To on jest głównym czynnikiem wewnętrznym, który powoduje powstawanie wolnych rodników, pogarszanie kondycji skóry oraz jej przedwczesne starzenie się. Należy pamiętać, że codzienna pielęgnacja skóry powinna uwzględniać trzy kategorie: pielęgnację wewnętrzną, zewnętrzną oraz odpowiednią ochronę przed czynnikami szkodliwymi. Jedynie równoczesne dbanie o każdą z tych płaszczyzn może przynieść zadowalające efekty.

Pielęgnacja od wewnątrz

Rozumiemy ją jako odpowiednio dobraną, bogatą w odżywcze składniki dietę oraz prawidłową suplementację. Nasza skóra potrzebuje konkretnych witamin, bez których jej funkcjonowanie będzie zaburzone. Wiele z nich możemy dostarczyć, wzbogacając naszą dietę o odżywcze produkty, głównie w postaci owoców i warzyw, a część z nich możemy również suplementować. Niedobór witamin sprawia, że w organizmie rozwija się stan patologiczny, co może skutkować również objawami skórnymi, takimi jak: przebarwienia, zasinienia w okolicy oczu, brak elastyczności i odwodnienie skóry, a także widoczne naczynia. Niestety znaczna część witamin to substancje egzogenne, czyli takie, które muszą zostać dostarczone zewnętrznie wraz z pożywieniem. Jedynie część z nich syntezowana jest przez bakterie jelitowe w ostatecznej formie lub jako prowitaminy, w tym tiamina, niacyna oraz kwas foliowy. Witaminy posiadają szerokie spektrum właściwości i wykazują względem siebie działanie synergistyczne. Oznacza to, że dla prawidłowego ich działania konieczne jest równoczesne dbanie o odpowiednią podaż każdej z nich. Aktywność niejednokrotnie wzrasta również w przypadku obecności innych kluczowych składników mineralnych, np. pierwiastków, takich jak selen, cynk czy krzem.

Witaminowe must-have

Główny podział witamin zakłada ich rozpuszczalność w odpowiednich mediach. Związki rozpuszczalne w wodzie, czyli inaczej hydrofilowe, to witamina C oraz witaminy z grupy B. Drugą grupą są witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, nazywane również lipofilowymi, czyli witaminy A, D, E, K. Niedobór każdej z nich skutkuje mono- lub poliawitaminozą, co wpływa na nieodpowiednie funkcjonowanie całego organizmu, w tym naszej skóry.

Właściwie dobrane kosmetyki

To klucz do odpowiedniej pielęgnacji zewnętrznej. Suplementacja witamin to pierwszy krok, jednak stosowanie ich w formie serum, kremów oraz toników jest równie ważne. Warto zwracać uwagę na skład kosmetyku – ilość substancji aktywnej, jej formę oraz obecność substancji pomocniczych. Tak samo jak w przypadku dobrze dobranej diety, używane przez nas kosmetyki powinny zawierać odpowiednie dla naszych potrzeb składniki. Dla przykładu witamina A w formie retinolu posiada bardzo silne właściwości anti-aging, jednak użyta w zbyt dużym stężeniu może skórę mocno podrażnić. Estry witaminy A mają natomiast działanie nawilżające, odżywcze oraz zapobiegają rogowaceniu. Z kolei w przypadku witaminy E, aby efekty działania były silne, warto sprawdzić, czy znajduje się ona na początku składu produktu. Zastosowana w małej ilości, tzn. uwzględnionej na końcu składu, może zapewnić jedynie stabilizację formuły.

Kwas askorbinowy, czyli…

... witamina C, będąca jedną z najbardziej powszechnie obecnych witamin zarówno w przemyśle spożywczym, jak i kosmetycznym. Dostarczana z pożywienia, np. w postaci cytrusów, brokułów, jarmużu czy też papryk, jedynie w niewielkiej części trafia do skóry, dlatego konieczne jest jej aplikowanie miejscowe, bezpośrednio na skórę. Posiada wiele udowodnionych działań naskórnych, jest jednym z najsilniejszych antyoksydantów oraz doskonale współgra z innymi witaminami, np. E. Wpływa na poprawę elastyczności skóry, pobudzając produkcję kolagenu i jej nawilżenie, stymulując syntezę ceramidów. Jest witaminą polihydroksykwasową, która złuszcza skórę i rozjaśnia przebarwienia. Jest składnikiem silnie przeciwzapalnym oraz łagodzącym, a więc doskonale odnajduje się w preparatach do skóry naczynkowej czy też problematycznej. Jako silny przeciwutleniacz, wpływa również na wszelkie procesy naprawcze i przeciwstarzeniowe.

Witaminy z grupy B

Prawidłowa podaż wszystkich witamin z tej grupy jest kluczowa do prawidłowego przebiegu wielu procesów biochemicznych. Dla skóry każda z nich jest równie pożyteczna i niezbędna. Witamina B1 posiada udowodnione działanie przeciwświądowe, a B2 stosuje się w leczeniu pelagry, trądziku łojotokowego i różowatego. Niedobór witaminy B3 również prowadzi do powstawania pelagry, czyli rumienia lombardzkiego, który jest ciężką chorobą skórną. Witamina B5, inaczej nazywana kwasem pantotenowym, uczestniczy w wielu procesach skórnych, takich jak: wytwarzanie acetylocholiny, pigmentacja włosów oraz gojenie się ran. W przypadku jej niedoboru obserwuje się m.in. stany zapalne skóry i zrogowacenia. Witamina B7, szerzej znana jako biotyna, w procesach skórnych reguluje gospodarkę lipidową, a także odpowiada za syntezę keratyny, wytwarzanie naturalnych substancji spajających komórki rogowe oraz hamowanie aktywności gruczołów łojowych. Awitaminoza może skutkować takimi problemami, jak: przebarwienia, łuszczenie się skóry czy wypadanie włosów i łamliwość paznokci. Biotynę stosuje się podczas leczenia łojotokowego zapalenia skóry, a także w trakcie kuracji spłycania zmarszczek, zmniejszenia obrzęków w okolicy oczu i podczas nawilżania skóry. W przypadku trądziku zaleca się jej aplikację w formie kremów i suplementów diety. Kwas foliowy, czyli witamina B9, ma działanie krwiotwórcze, przeciwdziała uszkodzeniom komórek oraz poprawia ogólną witalność. Doskonale sprawdza się w preparatach regenerujących, odżywczych i przeciwzmarszczkowych. Witaminy z grupy B możemy znaleźć m.in. w produktach pełnoziarnistych, chudych mięsach, rybach, jajach czy twarogu.

Retinol, czyli bohater ostatnich lat w kosmetyce

Retinol to forma alkoholowa witaminy A, wykazująca wysoką bioaktywność, obecna w masłach, jajach, wątrobie i tranie. Posiada szerokie zastosowanie wspomagające pielęgnację skóry. W formie beta-karotenu, czyli prowitaminy A, którą możemy odnaleźć w marchwi, dyniach oraz zielonych warzywach, akumuluje się w skórze, pełniąc funkcję ochronną przed promieniowaniem UV. Jest czynnikiem, który wzmacnia układ immunologiczny, dzięki czemu zapobiega rozwijaniu się również chorób skóry. Jest silnym składnikiem zapobiegającym starzeniu się skóry, spłyca zmarszczki i brudy oraz rozjaśnia przebarwienia. Regularne stosowanie tej formy witaminy A skutkuje jej przedostawaniem się do głębszych warstw skóry, co z kolei wpływa na stymulację produkcji kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, a także zapobieganie utraty wody i uelastycznienie skóry. Kuracje retinolowe są długotrwałe, ze względu na konieczność budowania tolerancji, jednak efektem jest idealnie wyrównany koloryt skóry, z wyleczonymi przebarwieniami słonecznymi, hormonalnymi oraz pozapalnymi.

Słoneczna witamina D

Jest jedną z substancji endogennych, możliwych do wytworzenia przez organizm z pomocą promieniowania słonecznego. Jej suplementacja jest szczególnie ważna podczas miesięcy o małej ilości godzin słonecznych. Odpowiednia ilość witaminy D skutkuje odżywieniem oraz wygładzeniem skóry. Wspomaga działanie przeciwko problemom z nadmiernym wydzielaniem sebum, łuszczycą, trądzikiem, zapaleniem skóry, rogowaceniem i poparzeniami. W preparatach może służyć jako delikatny czynnik złuszczający i bariera przed faktorami zewnętrznymi. Przyspiesza gojenie się ran, rozjaśnia przebarwienia. Dobrymi źródłami witaminy D w diecie są: tłuste ryby, tran, żółtko, przetwory mleczne oraz grzyby podstawkowe.

Cement dla naszej skóry

Tokoferol, czyli witamina E, znana jest jako bardzo silny związek przeciwutleniający, który wpływa na zachowanie stanu homeostazy w organizmie. W diecie występuje w wielu produktach, takich jak: oleje roślinne, kiełki pszenicy, orzechy laskowe i ziemne oraz ryby, dzięki czemu nietrudno jest pokryć jej zapotrzebowanie, bez konieczności suplementacji. Warto jednak wtedy postarać się o prawidłową podaż selenu, gdyż z tym pierwiastkiem działanie witaminy E jest jeszcze silniejsze. W produktach skierowanych na potrzeby skórne bezproblemowo przechodzi przez naskórek, co wpływa na łatwe wbudowanie się w cement międzykomórkowy. Dzięki temu ma wysoką skuteczność w poprawie elastyczności oraz wygładzenia skóry. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym sprawdza się również w formulacjach kojących i przeciwobrzękowych. Posiada zdolności do wiązania wody w skórze, zapewniając jej odpowiednie nawilżenie. Najczęściej witamina E jest polecana osobom, których skóra jest widocznie odwodniona oraz zniszczona przez czynniki zewnętrzne.

Witamina K

W formie witaminy K1 możemy ją odnaleźć głównie w zielonych warzywach, takich jak: szpinak, brokuły, awokado oraz w olejach roślinnych i produktach mlecznych. Posiada silne działanie przeciwzapalne, dzięki czemu idealnie sprawdza się w roli opatrunku łagodzącego podrażnienia po opalaniu. Ma również działanie przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne, co jest wykorzystywane głównie w składach szamponów przeciwłupieżowych. Zapobiega powstawaniu siniaków oraz poprawia koloryt skóry spowodowany poszerzonymi lub pękającymi naczynkami.

Źródła

Marwicka J., Gałuszka A. Zastosowanie preparatów witaminowych w procesie pielęgnacji skóry. AesthCosmetol Med. 2021;10(4):181-187.

Bojarowicz H., Płowiec A., Wpływ witaminy A na kondycję skóry, 2010.

Anuszewska E., Nowe spojrzenie na witaminę D, 2011.

Musiał C., Sawczuk W., Gawdzik B., Kuban-Jankowska A., Przychodzeń P., Górska-Ponikowska M., Witamina C w medycynie i kosmetologii, 2019.

Fot. https://www.pexels.com/photo/woman-holding-bunch-of-grapes-beside-apples-and-pears-on-floor-closeup-photography-1586989/

KOMENTARZE
news

<Grudzień 2024>

pnwtśrczptsbnd
25
26
27
28
LSOS Summit 2024
2024-11-28 do 2024-11-29
1
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
Newsletter