Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Odkryto nową funkcję witaminy C – czym jeszcze zaskakuje kwas askorbinowy?
Ewa Sankowska, 09.07.2013 , Tagi: ekspresja genów, witaminy
Witamina C, inaczej kwas askorbinowy, to znany antyoksydant i sprzymierzeniec w walce z przeziębieniem. Udowodniono dotąd wiele aspektów dobroczynnego wpływu tej substancji na organizm. Tym razem jednak naukowcy odkryli zupełnie nową jej funkcję: witamina C bierze udział w regulacji ekspresji genów w komórkach macierzystych. Niesie to ze sobą szereg możliwych dróg wykorzystania odkrycia oraz kolejnych pytań.

Naukowcy z University of California, San Francisco (UCSF) dokonali odkrycia w trakcie badań porównawczych różnych dostępnych mediów do hodowli mysich komórek macierzystych. Podczas określania wpływu poszczególnych składników mediów na aktywność genów okazało się, że dodatek witaminy C powoduje wzrost aktywności kluczowych enzymów warunkujących odblokowanie transkrypcyjne genów.

Organizmy wielokomórkowe posiadają wykształcone mechanizmy wyłączania dostępności poszczególnych genów dla maszynerii transkrypcyjnej na drodze metylacji. W ogólności biochemiczne przyłączenie grup metylowych do zasad DNA blokuje określony fragment i jest procesem nieodwracalnym. Jednak tuż po zapłodnieniu komórki jajowej oraz na wczesnych etapach rozwoju komórki grupy metylowe mogą być usuwane w miarę potrzeb dzięki aktywności enzymów Tet. Według najnowszych doniesień, enzymy te do optymalnej aktywności wymagają obecności właśnie witaminy C.

Obecnie media do hodowli komórek macierzystych zwykle nie zawierają dodatku witaminy C, ale nowe odkrycie może to zmienić. Przypuszczalnie bowiem witamina C jest niezbędna w podłożu do prawidłowego, optymalnego rozwoju komórek macierzystych tak, by były one w jak najlepszej kondycji do określonych badań, doświadczeń czy nawet terapii.

Doniesienia naukowców z UCSF mogą spowodować także, że kwas askorbinowy stanie się ważnym suplementem mediów wykorzystywanych w procedurach zapłodnienia in vitro, ponieważ w embrionach za odpowiednią aktywację genów także odpowiadają enzymy Tet. Ponadto, ze względu na fakt zaburzeń metylacji w niektórych typach komórek nowotworowych, odkrycie wzbudza zainteresowanie w onkologii.

Najprawdopodobniej odkryta została nieznana dotąd rola witaminy C w regulacji ekspresji genów komórek macierzystych, tak mysich, jak i ludzkich. Otwarta pozostaje kwestia ewentualnego oddziaływania kwasu askorbinowego na aktywność enzymów Tet w komórkach dojrzałych.

Źródła

www.sciencedaily.com

KOMENTARZE
news

<Wrzesień 2023>

pnwtśrczptsbnd
30
1
2
3
5
7
8
9
10
11
13
V Kongres BIO
2023-09-13 do 2023-09-16
14
15
16
17
18
21
22
23
24
26
29
Małopolska Noc Naukowców
2023-09-29 do 2023-09-29
30
1
Newsletter