Definicja kosmetyku
Pierwszym krokiem jest zapoznanie się z definicją kosmetyku. Dlaczego? Otóż może okazać się, że nasz produkt wcale nie jest kosmetykiem! Na rynku jest bardzo dużo produktów z pogranicza, które ciężko jednoznacznie zaklasyfikować. Produkt kosmetyczny oznacza każdą substancję lub mieszaninę przeznaczoną do kontaktu z zewnętrznymi częściami ciała ludzkiego (naskórkiem, owłosieniem, paznokciami, wargami oraz zewnętrznymi narządami płciowymi) lub zębami oraz błonami śluzowymi jamy ustnej, którego wyłącznym lub głównym celem jest utrzymywanie ich w czystości, perfumowanie, zmiana ich wyglądu, ochrona, utrzymywanie w dobrej kondycji lub korygowanie zapachu ciała. Aby produkt był zaklasyfikowany jako kosmetyk, musi spełniać wszystkie elementy tej definicji. Zatem klasyfikując produkt, należy wziąć pod uwagę trzy punkty: formę, miejsce aplikacji i funkcję.
Skład produktu kosmetycznego
Każdy kosmetyk przed wprowadzeniem na rynek musi mieć odpowiednio sporządzoną recepturę. Co to oznacza? Należy upewnić się, że żaden składnik nie znajduje się na liście zakazanych, a wszystkie pozostałe składniki stosowane są zgodnie z określonymi zasadami. W rozporządzeniu kosmetycznym znajdziemy wykaz poszczególnych substancji zakazanych lub dopuszczonych do stosowania:
* Załącznik II – wykaz substancji zakazanych w produktach kosmetycznych,
* Załącznik III – wykaz substancji, które mogą być zawarte w produktach kosmetycznych wyłącznie z zastrzeżeniem określonych ograniczeń,
* Załącznik IV – wykaz barwników dopuszczonych w produktach,
* Załącznik V – wykaz substancji konserwujących dozwolonych w produktach kosmetycznych,
* Załącznik VI – wykaz substancji promieniochronnych dozwolonych w produktach kosmetycznych.
Produkt kosmetyczny nie może również zawierać substancji sklasyfikowanych jako rakotwórcze, mutagenne i działające szkodliwie na rozrodczość (CMR).
Pamiętaj! W legislacji kosmetycznej dużo się dzieje, co jakiś czas mówi się o wycofaniu poszczególnych substancji. Ostatnio na tapecie jest mikroplastik, który już teraz powoli jest wycofywany z produktów kosmetycznych. Dlatego projektując recepturę, warto być na bieżąco, aby mieć pewność, że kosmetyk, który wprowadzimy do obrotu, będzie bezpieczny i za chwilę nie będzie wycofywany z półek.
Etykieta produktu kosmetycznego
Stworzenie etykiety produktu kosmetycznego to również nie lada wyzwanie. Produkt kosmetyczny powinien być oznakowany w sposób widoczny i czytelny metodą uniemożliwiającą łatwe usunięcie oznakowania. A na samej etykiecie powinny znaleźć się takie informacje, jak:
* nazwa produktu oraz funkcja,
* imię i nazwisko/firma oraz adres osoby odpowiedzialnej,
* kraj pochodzenia,
* ilość nominalna produktu,
* ostrzeżenia i środki ostrożności,
* nr partii lub inne dane, które umożliwią zidentyfikować partię,
* sposób użycia.
Komunikacja produktu kosmetycznego nie może zawierać elementów sugerujących właściwości, których produkt nie posiada. Stosowane deklaracje muszą być:
* zgodne z przepisami,
* prawdziwe,
* poparte dowodami,
* zgodne ze stanem faktycznym,
* uczciwe,
* umożliwiające podjęcie świadomej decyzji.
Bezpieczeństwo produktu kosmetycznego
Każdy kosmetyk musi przejść szereg badań i analiz, które potwierdzą jego bezpieczeństwo, skuteczność oraz zgodność z przepisami prawnymi. Kluczowymi badaniami są:
* testy stabilności i kompatybilności – pozwalające upewnić się, że produkt zachowuje swoje właściwości w przewidywanym okresie ważności i warunkach przechowywania,
* badania mikrobiologiczne – zapewniające, że produkt jest wolny od niebezpiecznych drobnoustrojów (bakterii, pleśni) oraz ma odpowiednią ochronę przed zanieczyszczeniami,
* kompatybilność produktu kosmetycznego z opakowaniem – źle dobrane opakowanie może nie tylko obniżyć skuteczność produktu, ale także spowodować reakcje chemiczne lub fizyczne, które zagrażają zdrowiu konsumentów; dobrze dobrane opakowanie chroni kosmetyk przed: utlenianiem (kontakt z powietrzem), promieniowaniem UV (które może np. rozkładać składniki aktywne), wilgocią i zanieczyszczeniami zewnętrznymi.
Każdy produkt kosmetyczny wprowadzany na rynek musi być bezpieczny dla zdrowia ludzi w normalnych lub dających się przewidzieć warunkach stosowania. Bezpieczeństwo produktu kosmetycznego potwierdza ocena bezpieczeństwa wykonana i przedstawiona w postaci Raportu Bezpieczeństwa. Gdy kosmetyk jest już gotowy, nie można go ot tak sprzedawać! Przed nami jeszcze kilka kroków!
Osoba Odpowiedzialna
Dla każdego produktu kosmetycznego wprowadzanego do obrotu musi zostać ustanowiona Osoba Odpowiedzialna. Może nią być producent, dystrybutor lub importer. Osoba Odpowiedzialna zapewnia, że produkt jest bezpieczny, zgodny z prawem i ma wszystkie niezbędne dokumenty (zapewnia do nich dostęp). Odpowiada za jego deklaracje oraz komunikację. Osoba Odpowiedzialna i dystrybutor mają również obowiązek informowania o działaniach niepożądanych.
Dokumentacja produktu
Osoba odpowiedzialna wprowadzająca produkt kosmetyczny do obrotu ma obowiązek udostępniania dokumentacji produktu kosmetycznego do kontroli ze strony kompetentnych organów (Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz Inspekcji Handlowej). Co zawiera dokumentacja produktu?
* opis produktu kosmetycznego, który umożliwi jego identyfikację,
* raport bezpieczeństwa produktu kosmetycznego,
* opis metody produkcji zgodnej z dobrą praktyką produkcji,
* udokumentowane wyniki badań działania produktu kosmetycznego (jeżeli produkt deklaruje jakieś konkretne działanie),
* dane dotyczące wszelkich testów na zwierzętach przeprowadzonych przez producenta, jego przedstawicieli lub dostawców w czasie opracowywania lub dokonywania oceny wpływu produktu kosmetycznego lub jego składnika na bezpieczeństwo zdrowia ludzi.
Portal Zgłaszania Produktów Kosmetycznych (CPNP)
Każdy produkt kosmetyczny musi zostać zostać zgłoszony do europejskiej bazy internetowej – Cosmetic Products Notification Portal (CPNP). Robi to Osoba Odpowiedzialna.
A jeżeli dodatkowo jesteśmy producentem tych kosmetyków:
* w celu zapewnienia wysokiego poziomu ochrony zdrowia ludzi wytwarzanie wyrobów kosmetycznych musi odbywać się zgodnie z dobrą praktyką produkcji GMP,
* wytwórca produktu kosmetycznego ma obowiązek złożyć do właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego (właściwego ze względu na siedzibę zakładu wytwarzającego produkty kosmetyczne) wniosek o wpis do wykazu zakładów.
--
Potrzebujesz wsparcia? Sprawdź nasze szkolenia i webinary. To Ci się przyda!
23.01 | SZKOLENIE ONLINE | Przegląd zmian legislacyjnych w przemyśle kosmetycznym i okołokosmetycznym – co nas czeka w 2025 roku?
24.01 | WEBINAR | Kluczowe badania produktów kosmetycznych przed ich wprowadzeniem na rynek
27.01 | SZKOLENIE ONLINE | Kosmetyk od A do Z – wprowadzanie na rynek, oznakowanie, deklaracje
28.01 | SZKOLENIE ONLINE | Kosmetyk, wyrób medyczny, suplement, a może lek – co prawo mówi o Twoim nowym produkcie?
29.01 | SZKOLENIE ONLINE | Badania mikrobiologiczne jako kluczowy aspekt bezpieczeństwa kosmetyków
31.01 | WEBINAR | GPSR (General Product Safety Regulation), czyli Rozporządzenie o Ogólnym Bezpieczeństwie Produktów a branża kosmetyczna
03.02 | SZKOLENIE ONLINE | GMP w branży kosmetycznej
05.02 | SZKOLENIE ONLINE | Sprawozdania w systemie BDO dla przemysłu kosmetycznego
17.02 | WEBINAR | Rozporządzenie EUDR w sprawie wylesiania a branża kosmetyczna
19.02 | SZKOLENIE ONLINE | Zmiany w Rozporządzeniu CLP – co musisz wiedzieć?
26.02 | SZKOLENIE ONLINE | Ocena bezpieczeństwa kosmetyków – teoria + praktyka
27.03 I SZKOLENIE ONLINE | Ocena bezpieczeństwa kosmetyków dla Matki i Dziecka
KOMENTARZE