Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Epseama – odmładzające „pożywienie z morza"
Epseama – odmładzające „pożywienie z morza"
Fascynacja konsumentów spowolnieniem procesu starzenia zdaje się nie zanikać. Ponadto ludzie na całym świecie są coraz bardziej zaniepokojeni pochodzeniem składników wchodzących w skład ich produktów kosmetycznych. Naturalne składniki pochodzące z etycznych i ekologicznych źródeł są teraz tym, czego szukają. Niesłabnące próby znalezienia surowców, które pozwoliłyby na dogłębne pozbycie się zmarszczek, spędzają sen z powiek odkrywcom.

 

 

Rzeczywiście globalny rozmiar rynku produktów przeciwdziałających starzeniu się wzrośnie o 17,2 mld USD od 2019 r. do 2023 r., przy czym rosnąca populacja osób w wieku od 30 do 45 lat i motywacja do posiadania młodszego wyglądu są głównymi czynnikami napędzającymi tę ekspansję.

 

Nowe podejście do przeciwdziałania starzeniu się

Powszechnie znanymi przyczynami starzenia są:

- czynniki uwarunkowane genetycznie (chronoaging),

- czynniki zewnętrzne, np. ekspozycja na promieniowanie UV (fotostarzenie),

- przewlekłe zapalenie.

Te czynniki mogą wpływać na sposób ekspresji genów i ich translacji na białka, powodując rozkład struktury skóry.

Aby leczyć pierwotną przyczynę starzenia się wywołaną przez te trzy czynniki, odkryto „przyczynę”, która moduluje te mechanizmy: długie niekodujące RNA o nazwie „nc886”. RNA o wielkości przekraczającej 100 nukleotydów odgrywa ważną rolę, choć nigdy nie są one przekształcane w białka, służą do regulacji informacji w komórkach. Ostatnio nc886 został uznany za kluczowy regulator kinazy białkowej R (PKR). To białko jest znane z wywoływania przedwczesnego starzenia się w różnych chorobach i narządach. nc886 fizycznie dezaktywuje PKR. Ukierunkowanie na nc886 i jego wkład w starzenie się skóry doprowadziłyby do unikalnego, holistycznego podejścia do przeciwdziałania starzeniu się.

Dzięki szeroko zakrojonemu badaniu przesiewowemu brązowe wodorosty morskie, Laminaria japonica, zostały zidentyfikowane jako najlepszy induktor nc886. Nowy trend w przeciwdziałaniu starzeniu się to przejście na „super pożywienie z morza”, aby spowodować odmłodzenie skóry.

 

Skarb z morza – Epseama

To innowacyjny składnik przeciwstarzeniowy pochodzący z brązowego wodorostu morskiego Laminaria japonica, którego skład jest bogaty w witaminy i minerały. Znany jest jako „superfood of the sea”. Hoduje się go u wybrzeży wyspy Korei Południowej poprzez zrównoważone i odpowiedzialne praktyki akwakultury.

Badania niezbadanego wpływu nc886 na skórę, przeprowadzone przez Clariant Active Ingredients i jego południowokoreańskiego partnera BioSpectrum, wykazały korelację między starzeniem się a poziomem ekspresji nc886. W szczególności dzięki metodzie hybrydyzacji in situ wykonywanej na eksplantatach skór od młodych i dojrzałych osób dowiedziono, że po 40. roku życia ekspresja nc886 w skórze zmniejsza się wykładniczo, a ponadto ekspozycja na UVB silnie hamuje ekspresję nc886.

Bezpośrednią konsekwencją jest wzrost poziomu MMP-9 (metaloproteinazy), która rozkłada kolagen IV, jeden z głównych składników utrzymujących strukturę i integralność połączenia skórno-naskórkowego. W rezultacie struktura skóry jest osłabiona. Traci swoją odporność i elastyczność, a zatem pojawią się widoczne oznaki starzenia. Dlatego prawidłowa ekspresja nc886 ma zasadnicze znaczenie dla zapewnienia prawidłowego odmłodzenia skóry.

 

Udowodnione odmłodzenie

Epseama udowodniła, że ​​jest najlepszym składnikiem odmładzającym skórę poprzez testy in vitro, ex vivo i kliniczne, ponieważ jest ukierunkowana na chronoaging, fotostarzenie i stany zapalne jednocześnie (wspomniane wcześniej trzy ważne czynniki starzenia się) oraz przyczyny drastycznych zmian w strukturze skóry (np. pigmentowe plamy i upośledzenie grubości naskórka).

 

Jak to się dzieje, że Epseama zajmuje się bezpośrednią przyczyną starzenia  i odwraca jego naturalny przebieg?

- zwiększa produkcję nc886 w celu zahamowania produkcji MMP-9, a tym samym zapobiega degradacji kolagenu IV,

- wzmacnia również produkcję kolagenu IV, dzięki czemu wzmacnia się połączenie między naskórkiem a skórą właściwą,

- Epseama wywołuje produkcję kolagenu VII i XVII, a także produkcję lamininy 5-białka, które pomaga w tworzeniu kompleksu kotwiczącego przez wiązanie z kolagenem VII i kolagenem IV. Skutkuje to lepszą komunikacją między skórą właściwą a naskórkiem i wzmocnioną strukturą, co świadczy o potencjale odmładzającym Epseamy,

- potęguje również proliferację keratynocytów, zwiększając grubość naskórka.

Ponadto, aby zwalczać stany zapalne, Epseama hamuje dojrzewanie kaspazy 1, która normalnie jest aktywowana przez PKR i zwykle idzie w parze z fotostarzeniem.

 

Epseama to aktywny składnik, który można stosować w różnych produktach do pielęgnacji skóry np. w:

- kosmetykach do pielęgnacji przeciwstarzeniowej,

- intensywnym serum do odmładzania twarzy,

- odmładzających kremach na noc.

Epseama może być kojarzona np. z ekstraktem z żeń-szenia koreańskiego dla silniejszego efektu przeciwstarzeniowego.

KOMENTARZE
Newsletter