Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Dostarczanie kosmetycznych substancji aktywnych do tkanki podskórnej w celu poprawy morfologii i funkcji skóry twarzy
Kosmetyczne substancje czynne są transportowane przez warstwy skóry - naskórek i skórę właściwą. Warstwy te są zakotwiczone i odżywiane przez tkankę podskórną, która powinna być kluczowym celem działania preparatów odmładzających. Jednak biorąc pod uwagę trudności związane z dotarciem do powierzchownych warstw skóry, a także do jej składników tłuszczowych, regeneracyjny potencjał tkanki podskórnej pozostaje w dużej mierze niewykorzystany.

Dlatego też przeprowadzono badanie, którego celem było określenie zdolności materiału kosmetycznego do wywoływania odpowiedzi regenerującej w skórze właściwej i naskórku przez selektywne działanie na tkankę podskórną.

Opracowano formulacje łączące wyciąg z nasion winogron i fosfolipidy sojowe i standaryzowano je na aktywność elastazy i hamowanie wolnych rodników. Następnie preparat ten stosowano na warstwę tkanki podskórnej pozyskanej w wyniku biopsji ludzkiej skóry. Efekty ilościowe zmierzono za pomocą techniki PCR oraz histochemii.

Zastosowanie znormalizowanego materiału roślinnego (z winogron i soi) na warstwę tkanki podskórnej skóry powoduje wywołanie modulacji ekspresji genów w górnych warstwach skóry i powoduje poprawę morfologiczną na poziomie skóry właściwej i naskórka.

Wyniki te sugerują, że transport składników kosmetycznych ma duży potencjał do wywoływania szlaków przekazywania sygnału w tkance podskórnej twarzy, w wyniku zainicjowania efektów anti- ageing we wszystkich warstwach skóry, w tym w skórze właściwej i w naskórku.

Źródła

Bojanowski, K. (2013), Hypodermal delivery of cosmetic actives for improved facial skin morphology and functionality. International Journal of Cosmetic Science, 35: 562–567.

KOMENTARZE
Newsletter