Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Dlaczego należy zwrócić szczególną uwagę na pielęgnację skóry u osób z cukrzycą?

U prawie 70% pacjentów z cukrzycą typu 1 i 2 w pewnym momencie wystąpią powikłania skórne. Z tą cywilizacyjną metaboliczną chorobą są powiązane różne objawy dermatologiczne – od łagodnych, do nawet zagrażających życiu. Substancje aktywne, wchodzące w skład kosmetyków, po które sięgają diabetycy, powinny każdego dnia dbać o nawilżenie skóry, minimalizować uciążliwy świąd skóry, chronić przed utratą wody z naskórka, wzmocnić płaszcz hydrolipidowy skóry oraz ograniczyć ryzyko rozwoju infekcji bakteryjnych i grzybiczych. Nieprawidłowy poziom cukru może spowodować, że dolegliwości skórne nasilą się. 

 

Podstawowe zasady pielęgnacji skóry osób z cukrzycą

Właściwe rozpoznanie i terapia są ważne dla poprawy jakości życia, a także uniknięcia wielu niepożądanych działań. Każdy rodzaj skóry wymaga specjalnego traktowania, aby móc zachować ją w zdrowiu każdego dnia. Podstawa pielęgnacji skóry diabetyków opiera się przede wszystkim na zwalczaniu jej suchości. Preparaty dla tej grupy konsumentów powinny mocno nawilżać skórę oraz ją odżywiać, dzięki czemu zmniejszy się ryzyko występowania ran powstałych na skutek przesuszenia. Ponadto powinny tworzyć ochronną warstwę na powierzchni skóry, przyczyniając się do jej ochrony przed podrażnieniami czy otarciami. Właściwości preparatów kosmetycznych dla cukrzyków powinny działać wielokierunkowo, tzn. regeneracyjnie oraz wzmacniająco. Sięgając po kosmetyki, warto zwrócić uwagę, czy w ich składzie znajduje się kwas hialuronowy, który skutecznie chroni przed utratą wody z naskórka, bowiem posiada on zdolność zatrzymywania wody. Kolejnymi substancjami, których należy szukać w składzie kosmetyków, są pantenol oraz alantoina, które działają przeciwzapalnie i łagodzą podrażnienia. Ponadto zmniejszają uczucie swędzenia. Co więcej, w recepturach kosmetyków dedykowanych dla osób z cukrzycą powinny się znaleźć mocznik, masło shea czy oleje. Składnik, który jest niewątpliwie istotny, to ceramidy, które uszczelnią warstwę hydrolipidową skóry. Warto zadbać o skórę całego ciała, a nie tylko obszar, który w danym momencie jest przesuszony. Dlatego należy unikać gorących i długich kąpieli oraz pryszniców, by nie przyczyniać się do wysuszania naskórka. Utrata wody z płaszcza hydrolipidowego naskórka powoduje, że staje się on bardziej wrażliwy oraz podatny na uszkodzenia. Jako przyczyny suchej skóry można wymienić przede wszystkim infekcje naskórka, uszkodzenia kolagenu w skórze właściwej oraz gruczołów łojowych.

Gdy mamy do czynienia z lekko suchą skórą, można zauważyć niewielką jej szorstkość. W miarę utraty wilgotności obszary suchej skóry stają się bardziej szorstkie i mogą mieć łuszczący się wygląd. Do wspomnianych objawów dochodzi uczucie swędzenia. Nieustannie działające na skórę czynniki wewnętrzne i zewnętrzne mogą zaburzyć poziom nawilżenia skóry i prowadzić do jej silnego przesuszenia. Brak leczenia lub nieskuteczność terapii doprowadzają do powstania bardzo suchej skóry. W takich przypadkach ta często pozostaje uszkodzona, jest napięta, szorstka i popękana. Ponadto w większości przypadków zauważa się krwawienia skóry oraz swędzenie. Utrata wody z naskórka powoduje, że staje się on bardziej wrażliwy i podatny na uszkodzenia.

Jak pielęgnować stopy w cukrzycy?

Diabetycy muszą skierować uwagę na pielęgnację stóp, bowiem są one jednym z najważniejszych elementów profilaktyki stopy cukrzycowej. Niewłaściwe zabiegi mogą spowodować powstanie ran oraz owrzodzeń, których leczenie jest długotrwałe i trudne. Należy wspomnieć, że są również narażone na infekcje. Zbyt późna reakcja i odwlekanie wizyty u lekarza mogą doprowadzić do powstania groźnych powikłań, które w najgorszym przypadku mogą zakończyć się nawet amputacją. Warte podkreślenia jest to, iż nawet najmniejsza rana jest potencjalnie niebezpieczna i nie może zostać zbagatelizowana. Przesuszenie skóry stóp ma tendencję do narastania martwego naskórka, które może doprowadzić do pękania pięt, tworzenia się odcisków, a w konsekwencji – owrzodzeń. Po kąpieli należy dokładnie osuszać skórę stóp, zwracając szczególną uwagę na przestrzenie międzypalcowe, gdyż niedokładne wykonywanie wspomnianej czynności może prowadzić do pęknięć skóry. Przerwanie ciągłości skóry jest niebezpieczne, bowiem może doprowadzić do zakażenia bakteryjnego. Nieprawidłowy poziom cukru może powodować, że dolegliwości skórne nasilają się. Poleca się stosowanie preparatów natłuszczających oraz regenerujących. Ważne jest, by w ich składzie nie było składników drażniących lub wysuszających skórę. Należy wybierać kosmetyki z emolientami, które stanowią podstawę pielęgnacji skóry diabetyków. Ograniczają one bowiem suchość oraz świąd skóry. Dobranie odpowiednich kosmetyków pozwala szybko i efektywnie zregenerować skórę, a także zachować jej pożądaną kondycję. W przypadku diabetyków wybór ten wydaje się szczególnie istotny.

Źródła

Fot. https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/kobieta-trzyma-jej-twarz-3373721/

KOMENTARZE
news

<Październik 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
Newsletter