Kora dębu wykazuje właściwości ściągające, przeciwzapalne, antybakteryjne, zwężające pory. Ekstrakt z kory dębu stosuje się w produktach do cery tłustej, mieszanej, trądzikowej, skłonnej do pojawiania się zmian trądzikowych i stanów zapalnych. Używany jest także do łagodzenia skutków nadmiernej potliwości. Płukanka z kory dębu znana jest z działania dodającego połysku włosom i delikatnie brązowego koloru. Ekstrakt z kory dębu często stosuje się też w produktach do higieny intymnej.
Owoce jarzębiny są bogate w wiele cennych składników, takich jak: witamina C, beta-karoten, minerały, kwasy organiczne, pektyny, garbniki. Dzięki temu owoce mogą stanowić składnik aktywny produktów do cery dojrzałej, pozbawionej blasku, zmęczonej. Obecność beta-karotenu nada skórze zdrowego kolorytu. Bogactwo witamin i mikroelementów nadaje cennych właściwości regeneracyjnych.
Hydrolat z igieł jodły to ogromne źródło antyoksydantów. Wykazuje działanie ochronne i przeciwstarzeniowe. Skutecznie wspomaga pielęgnację skóry trądzikowej i tłustej, ze skłonnością do pojawiania się stanów zapalnych.
Ekstrakt z kasztanowca znany jest z właściwości wzmacniających naczynia krwionośne. Poprawia ich szczelność i elastyczność. Zapobiega ich zastojom i obrzękom, wspomaga redukcję opuchlizny i uczucia ciężkich nóg. Pomaga zwalczać cienie i opuchliznę pod oczami, pielęgnuję skórę z widocznymi rozszerzonymi naczynkami.
Napary z kwiatów lipy bogate są we: flawonoidy, garbniki, aminokwasy, śluzy, sole mineralne. Skutecznie pielęgnują cerę trądzikową. Mają one także działanie relaksacyjne i uspokajające dzięki zawartości olejku eterycznego, dlatego składniki pozyskane z kwiatów lipy mogą być stosowane w produktach uspokajających, np. do relaksującej kąpieli czy też ułatwiających zasypianie. Ekstrakty z liści lipy wykazują właściwości gojące.
Liście z miłorzębu zawierają szereg przeciwutleniaczy, które opóźniają procesy starzenia się skóry oraz działają ochronnie. Ekstrakty z liści miłorzębu wspomagają krążenie krwi i wywierają korzystny wpływ na naczynia krwionośne, są zatem szeroko stosowane w pozyskaniu składników dedykowanych cerom naczynkowym.
Hydrolat z sosny idealnie wyrównuje pH skóry suchej, wrażliwej i wymagającej regeneracji. Ekstrakty z igieł i kory sosny mają działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Poprawiają elastyczność skóry, wspierają regenerację oraz działają detoksykująco. Wspomagają walkę z trądzikiem i łagodzą stany zapalne. Wzmacniają włosy i nadają im blasku.
Hydrolat ze skrzypu polnego zalecany jest do pielęgnacji skóry tłustej, mieszanej i trądzikowej. Wzmacnia skórę, działa regenerująco i odżywczo. Poprawia kondycję skóry.
Ekstrakt z pokrzywy wspomaga pielęgnację włosów, wzmacnia je i przeciwdziała ich wypadaniu. Działa oczyszczająco i tonizująco. Odżywia skórę, wspomaga jej odżywienie i regenerację. Wpływa na wzrost elastyczności skóry, nadaje jej promiennego blasku.
Babka lancetowata od lat znana jest z właściwości wspomagających gojenie się ran, kojących i łagodzących. Dodatkowo wpływa na regenerację skóry, a obecne w liściach polifenole skutecznie walczą z negatywnym wpływem wolnych rodników. Dzięki temu wykazują działanie przeciwstarzeniowe.
Szereg owoców leśnych, takich jak borówka, dzika róża, malina, bogatych jest w ogromną ilość antyoksydantów. Dzięki temu wykazują działanie przeciwstarzeniowe. Liście malin działają nawilżająco.
Ekstrakt z rumianku łagodzi podrażnienia i działa przeciwzapalnie.
Wyciąg z brzozy o działaniu ściągającym to skuteczny tonik do twarzy. Działa kojąco i przyspiesza gojenie się ran. Wspomaga detoksykację skóry. Łagodzi podrażnienia, wzmacnia skórę i zwiększa jej elastyczność. Korzystnie wpływa na strukturę włosa.
Jak widać, las jest miejscem inspiracji w naturalnej pielęgnacji skóry. Coraz więcej składników aktywnych opiera się na tym trendzie. Wyżej wymienione składniki mogą być także bazą dla zielarzy oraz osób ceniących sobie pielęgnację skóry i włosów home-made.
KOMENTARZE