Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Czynniki drażniące skórę

Każdego dnia nasza skóra jest narażona na wiele czynników, które są przyczyną nieprzyjemnych podrażnień. Można do nich zaliczyć: klimatyzację, wielokrotne mycie rąk, detergenty oraz substancje zapachowe obecne w produktach kosmetycznych. Wszystkie wymienione czynniki zewnętrzne nie pozostają obojętne dla naszej skóry, bowiem naruszają jej barierę, w wyniku czego może stać się zaczerwieniona i szorstka.

 

 

Sucha skóra jest bardziej podatna na różne podrażnienia. Jak twierdzą naukowcy, suchą skórę można odziedziczyć po rodzicach. Spowodowane jest to powstałą mutacją w genie kodującym produkcję białka – filagryny, która odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie bariery naskórkowej. Nie zapominajmy więc o ochronie i pielęgnacji skóry twarzy i dłoni, bowiem to one zdradzają nasz wiek, a dodatkowe podrażnienia mogą dodać im tylko lat.

 

Chemia gospodarcza

Produkty, które zaliczamy do chemii gospodarczej, znajdują się na szczycie listy czynników drażniących nasz naskórek. Bardzo często do podrażnień dochodzi wskutek używania zbyt dużej ilości proszków oraz płynów do prania. „Przedawkowanie” tych preparatów sprawia, że w tkaninie zostają uwięzione cząsteczki, które w konsekwencji mogą prowadzić do wysypki podczas kontaktu ubrania ze skórą. Oprócz wspomnianego nadmiernego stosowania proszków kolejnymi czynnikami z tej grupy, które mogą być przyczyną alergii skórnej, są substancje zapachowe oraz konserwanty zawarte w tych preparatach. Co więcej, proszek zawierający dużo kolorowych granulek zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia alergii. Najczęściej pojawia się ona u niemowlaków i dzieci, które mają wrażliwszą skórę niż dorośli. Aby zminimalizować to ryzyko, należy wybierać preparaty bez barwników oraz substancji zapachowych. Oprócz chemii kosmetycznej używanej do prania należy zwrócić uwagę na środki czyszczące stosowane każdego dnia, gdyż one również zawierają potencjalne substancje alergizujące. W związku z tym zaleca się stosowanie rękawiczek w celu uniknięcia kontaktu z substancjami drażniącymi.

 

Substancje zapachowe

Przyczyną podrażnień skóry może być też zapach, który bardzo często powoduje kontaktowe zapalenie skóry. Może dojść do niego po jednokrotnym kontakcie z substancją zapachową bądź po kilkukrotnych ekspozycjach. Najlepszym sposobem, by uniknąć tego problemu, jest ograniczenie stosowania produktów z intensywnymi zapachami. Mimo tego, iż często na produkcie widnieje oznaczenie „bezzapachowy”, to należy sprawdzić, czy nie posiada on w składzie olejków zapachowych, które często uczulają, zwłaszcza lawendowy. Niejednokrotnie olejki nie pełnią funkcji zapachowych w produktach, lecz są konserwantami.

 

Klimatyzacja

Klimatyzacja negatywnie wpływa na stan skóry. W wyniku ciągłego narażenia na suche powietrze może stać się ona podrażniona i przesuszona. Gorące miesiące w ciągu roku sprawiają, że użycie klimatyzacji w pomieszczeniach staje się niezbędne. Niestety, odbija się to na wyglądzie skóry twarzy i rąk, która staje się nieprzyjemna w dotyku. Przeciwdziałać temu możemy, stosując nawilżacze powietrza oraz zwiększając częstotliwość aplikacji preparatów na skórę, które odpowiednio ją nawilżą.

 

Wielokrotne mycie rąk

Mycie rąk to jedna z podstawowych zasad higieny, która chroni nas przed różnymi chorobami. Jednak wykonywanie tej czynności w nieodpowiedni sposób może sprawić, że nasze dłonie będą wymagały dodatkowej ochrony i pielęgnacji. Częste ich mycie, zwłaszcza w zbyt gorącej wodzie, może przyczynić się do powstania zaczerwienień, które w konsekwencji mogą prowadzić do bolesnych podrażnień. Co więcej, niesprzyjające warunki atmosferyczne sprawiają, że nasze dłonie są narażone na dodatkowe czynniki, które niekorzystnie wpływają na ich stan. Praca w pewnych zawodach, zwłaszcza w służbie zdrowia, sprawia, iż nie można sobie odpuścić mycia rąk. W związku z tym należy szczególnie o nie zadbać. Należy pamiętać, aby po każdym oczyszczaniu rąk wycierać je papierowym ręcznikiem oraz nałożyć warstwę kremu. Wykonanie w taki sposób wspomnianej czynności osuszania dłoni sprawi, że zapobiegniemy dodatkowemu podrażnieniu skóry przez mocne pocieranie zwykłym materiałowym ręcznikiem.

KOMENTARZE
news

<Kwiecień 2021>

pnwtśrczptsbnd
29
31
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
17
18
20
NutraFood Poland
2021-04-20 do 2021-04-22
22
24
27
Podstawy oznaczania wilgotności
2021-04-27 do 2021-04-27
28
29
1
2
Newsletter