Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Sucha skóra – przyczyny oraz pielęgnacja
Sucha skóra – przyczyny oraz pielęgnacja

Terminem „sucha skóra” określa się stan patologiczny skóry, który polega na nadmiernym jej złuszczaniu się, a także uczuciu szorstkości, zaczerwienieniu oraz tendencji do pękania naskórka. Może dotknąć każdą osobę, bez względu na rodzaj skóry. Może pojawić się w dowolnym momencie naszego życia, ale częściej dotyka kobiety, zwłaszcza po przebytym klimakterium. Największe nasilenie zmian jest zauważalne na twarzy oraz grzbiecie rąk i kończyn dolnych. Należy podkreślić, że brak odpowiedniej pielęgnacji może doprowadzić do infekcji.

 

 

Przyczyny suchej skóry

Jako bezpośrednią przyczynę nadmiernej suchości skóry podaje się niedobór lipidów w warstwie rogowej oraz obniżoną zdolność do wiązania i zatrzymywania wody w naskórku. Do wymienionych zaburzeń przyczyniają się czynniki wewnętrzne i zewnętrzne. Wśród wewnętrznych możemy wyróżnić: zaburzenia genetyczne związane z procesem rogowacenia oraz funkcjonowania naskórka, nieprawidłowe wydzielanie łoju i potu, schorzenia ogólnoustrojowe (np. niedoczynność tarczycy), proces starzenia się skóry. Do czynników zewnętrznych możemy zaliczyć: zanieczyszczenie środowiska, warunki atmosferyczne, nieodpowiednią pielęgnację, zbyt długie kąpiele i stres. Sucha skóra jest bardziej podatna na różne podrażnienia. Jak twierdzą naukowcy, suchą skórę można odziedziczyć po rodzicach. Spowodowane jest to powstałą mutacją w genie kodującym produkcję białka – filagryny, która odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie bariery naskórkowej.

Pielęgnacja suchej skóry

Pielęgnacja suchej skóry jest uzależniona od stopnia nasilenia dolegliwości, jej przyczyny i współistniejącej dermatozy. Gdy przyczyną suchej skóry są szkodliwe czynniki i mają one charakter przejściowy, wystarczająca jest systematyczna, podstawowa pielęgnacja. W takim przypadku dąży się do regeneracji uszkodzonej bariery naskórkowej, zmniejszenia utraty wody oraz zapobiegnięcia powikłaniom, które mogłyby się rozwinąć w przypadku braku odpowiedniej reakcji pielęgnacyjnej. Stosowanie kremu nawilżającego ma na celu nie tylko poprawę stanu skóry, ale także naturalnej funkcji barierowej, aby chronić ją przed wewnętrznymi i zewnętrznymi czynnikami drażniącymi. Kremy nawilżające składają się z różnych składników, w tym: środków okluzyjnych, emolientów, humektantów, mieszaniny lipidów i emulgatorów. Stosowanie emolientów jest kluczem do leczenia suchej skóry. Bardzo sucha skóra może dawać oznaki pieczenia podczas nakładania kosmetyków lub w czasie mycia twarzy. Może to świadczyć o zaburzeniu płaszcza hydrolipidowego. W przypadku lekko suchej skóry można zauważyć jej niewielką szorstkość. W miarę utraty wody z naskórka staje się ona bardziej szorstka oraz przybiera łuszczący się wygląd. Obok wymienionych objawów pojawia się łuszczenie skóry. Ciągłe narażenie na działanie różnych negatywnych czynników przyczynia się do zaburzenia poziomu nawilżenia, co może prowadzić do jej silnego przesuszenia. Brak podjęcia leczenia bądź jego nieskuteczność doprowadza do ciężkich powikłań. Obserwuje się napięcie, szorstkość oraz pękanie skóry. W dużej ilości przypadków pojawia się krwawienie i silne swędzenie. Jeśli sucha skóra nie zostanie szybko wyleczona, jej nasilenie może wzrosnąć.

Źródła

Fot. https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/mezczyzna-reka-leczenie-palec-12754952/

KOMENTARZE
news

<Luty 2025>

pnwtśrczptsbnd
28
Rutynowe testowanie wag
2025-01-28 do 2025-01-28
1
2
4
6
7
8
9
10
11
Czyszczenie Wagi Laboratoryjnej
2025-02-11 do 2025-02-11
12
13
14
15
16
22
23
24
1
Aesthetic Cosmetology of the Future
2025-03-01 do 2025-03-01
2
Newsletter