Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Czynniki drażniące skórę dłoni

Każdego dnia skóra naszych dłoni jest narażona na wiele negatywnych czynników, które powodują powstawanie nieprzyjemnych podrażnień. Możemy do nich zaliczyć przede wszystkim: klimatyzację i ogrzewanie, wielokrotne mycie rąk, substancje zapachowe w kremach oraz preparaty chemii gospodarczej. Warto podkreślić ich niepożądane działanie oraz przedstawić sposoby zapobiegania im.

 

 

Klimatyzacja i ogrzewanie

Mówiąc o negatywnym wpływie klimatyzacji na skórę, bardzo często mamy na myśli tylko twarz. Nie możemy jednak zapominać, że działa ona także niekorzystnie na skórę dłoni. Ciągłe narażenie na suche powietrze sprawia, iż jest ona nieprzyjemna w dotyku. Dochodzi do osłabienia płaszcza hydrolipidowego naskórka, skóra staje się cieńsza i nadwrażliwa. Często widoczne jest zaczerwienienie skóry rąk, a nawet jej łuszczenie się. By temu przeciwdziałać, należy stosować nawilżacze powietrza oraz zwiększyć częstotliwość aplikacji kremów do rąk, które właściwie je nawilżą.

Nieodpowiednie mycie rąk

Niejednokrotnie i to już od najmłodszych lat powtarza się nam, iż mycie rąk to jedna z podstawowych zasad higieny. Czynność ta chroni nas przed różnymi chorobami, jednak wykonywanie jej w nieodpowiedni sposób sprawia, że nasze dłonie wymagają dodatkowej ochrony oraz pielęgnacji. Częste ich mycie, szczególnie w zbyt gorącej wodzie, przyczynia się do powstawania zaczerwienień, które w konsekwencji mogą powodować występowanie bolesnych podrażnień. Praca w niektórych zawodach sprawia, iż nie można odpuścić sobie mycia rąk. Mowa tutaj oczywiście o lekarzach czy pielęgniarkach. Należy wówczas pamiętać, że trzeba dokładnie wycierać dłonie z wody. Najlepiej stosować ręcznik papierowy, dzięki czemu zapobiegniemy dodatkowemu podrażnieniu skóry poprzez mocne pocieranie zwykłym materiałowym ręcznikiem.

Substancje zapachowe w kremach do rąk

Wybierając krem do rąk, często kierujemy się zapachem, szczególnie gdy jesteśmy w drogerii i mamy możliwość powąchania go. Należy jednak pamiętać, że zapach bardzo często jest przyczyną podrażnień, powodując kontaktowe zapalenie skóry. Może się ono pojawić już po jednokrotnym kontakcie z substancją zapachową lub po kilkukrotnej ekspozycji. By tego uniknąć, należy ograniczyć stosowanie kosmetyków z intensywnymi zapachami. Pomimo tego, iż na kremie widnieje napis „bezzapachowy”, warto sprawdzić, czy nie zawiera on w swym składzie olejków eterycznych, które bardzo często pełnią funkcję nie tyle zapachową, ile konserwującą. 

Chemia gospodarcza

Zaliczane do chemii gospodarczej produkty znajdują się na szczycie listy czynników drażniących skórę naszych dłoni. Stosowanie tych preparatów podczas sprzątania bez rękawiczek sprawia, iż nasza skóra jest narażona na działanie silnych środków, które negatywnie wpływają na jej stan. Preparaty takie zawierają bardzo często wysokie stężenie substancji zapachowych, które dodatkowo wzmacniają działanie drażniące. Dlatego bezwzględnie należy stosować rękawiczki ochronne, które chronią nasz naskórek przed kontaktem z substancjami drażniącymi, zawartymi w tych preparatach.

Pielęgnacja skóry rąk

Dłonie są naszą wizytówką i widać na nich upływający czas o wiele wcześniej, niż na skórze twarzy. Dlatego warto zwrócić uwagę na ich prawidłową pielęgnację. Szczególnie ważne jest to, aby dbać o ręce zimą, gdy są dodatkowo narażone na niesprzyjające warunki pogodowe. Pielęgnacja dłoni o tej porze roku może być dla niektórych nie lada wyzwaniem. Niewątpliwie krem do rąk jest najważniejszym kosmetykiem, który pielęgnuje skórę rąk, dlatego powinniśmy mieć go zawsze przy sobie, także latem. Warto go stosować wielokrotnie w ciągu dnia, zwłaszcza po umyciu rąk. Bez wątpienia w mroźne dni należy stosować preparaty z bogatszym składem. Jest to szczególnie ważne w przypadku skóry łuszczycowej, atopowej oraz silnie przesuszonej. By pielęgnacja dłoni była kompletna, warto pamiętać o regularnym stosowaniu masek na dłonie. Oprócz kremu nie można zapominać o odpowiednich rękawiczkach, które powinno się zakładać, wychodząc na zewnątrz w mroźne dni oraz podczas codziennych czynności porządkowych, kiedy używamy preparatów czyszczących. W przypadku podrażnionej już skóry rąk należy zaopatrzyć się w kosmetyk hipoalergiczny, który nie będzie dodatkowo pogłębiał istniejącego problemu. Dłonie warto nie tylko nawilżać, ale także regenerować.

Wybierając preparat do pielęgnacji rąk, musimy szukać w jego składzie przede wszystkim:

– d-panthenolu – działa regenerująco na uszkodzony i wysuszony naskórek, koi podrażnienia, nawilża, łagodzi pieczenie,

– masła shea – wykazuje działanie regenerujące, nawilża skórę; jest źródłem witamin A oraz E, które chronią przed starzeniem się skóry; chroni przed czynnikami zewnętrznymi oraz łagodzi podrażnienia; pomaga odbudować warstwę hydrolipidową naskórka, niwelując przesuszenie skóry,

– alantoiny – zmiękcza naskórek, łagodzi podrażnienia i nawilża przesuszoną skórę; działa regenerująco, zmniejszając liczne zaczerwienienia skóry, a także łagodząc pieczenie,

– gliceryny – chroni skórę rąk przed utratą wilgoci, nawilża oraz wygładza,

– olejów roślinnych  – nawilżają i wygładzają,  

– mocznika – w stężeniu do 10% zmiękcza, nawilża oraz wygładza; większe stężenia mocznika w kremie wykazują działanie złuszczające,

– witamin A i E – mają działanie antyoksydacyjne, hamują rozwój wolnych rodników, przyspieszają regenerację naskórka, poprawiają elastyczność skóry.

O skórę rąk należy dbać każdego dnia, nie tylko zimą, gdy dłonie stają się nadmiernie przesuszone czy popękane. Wybierając idealny kosmetyk do ich pielęgnacji, musimy pamiętać o regularności, dzięki czemu unikniemy bolesnych uszkodzeń czy spierzchnięcia i pękania skóry.

Źródła

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/r%c4%99ce-masa%c5%bc-leczenie-palce-palma-1327811/

KOMENTARZE
news

<Luty 2023>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
8
9
11
12
13
15
16
18
19
20
21
25
26
1
3
4
5
Newsletter