Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Czym są nici PDO i jakie mają zastosowanie?

Nici PDO rewolucjonizują współczesną medycynę estetyczną, stanowiąc innowacyjne rozwiązanie w zakresie rewitalizacji skóry. W ostatnich latach ich popularność znacząco wzrosła ze względu na skuteczność oraz minimalnie inwazyjny charakter procedury ich aplikacji w porównaniu do liftingu chirurgicznego. Liczne korzyści i rezultaty, jakie zapewniają, gwarantują im rzeszę fanów, którzy doceniają niemal natychmiastowy efekt pozabiegowy.

 

 

Nici PDO – czym są dokładnie?

Nici polidioksanowe (PDO) są wykonane z biodegradowalnego materiału – polidioksanonu, który jest syntetycznym włóknem mono- lub polifilamentowym. Powszechnie ma on zastosowanie do tworzenia szwów resorbowalnych wykorzystywanych w różnych gałęziach medycyny, np. chirurgii czy okulistyce. Wykazuje maksymalne bezpieczeństwo i spełnia wymagania określone przez Farmakopeę Stanów Zjednoczonych (USP Pharmacopeia). Nici PDO stanowią cenną alternatywę dla chirurgicznych zabiegów liftingujących, ponieważ zapewniają doskonałe efekty estetyczne przy minimalnej ingerencji w skórę pacjenta. Wywołując reakcję neokolagenazy, prowadzą do tworzenia nowego „szkieletu kolagenowego” w obszarze zabiegowym oraz długotrwałej stymulacji fibroblastów do produkcji nowych włókien kolagenowych.

Właściwości nici polidioksanowych

Jako główną cechę nici polidioksanowych wskazuje się zdolność do rozpuszczania w tkance – PDO jest polimerem ulegającym hydrolizie do monomerów, a następnie do CO2 i wody, naturalnie wydalanych przez organizm. Ponadto nie wykazuje on właściwości pirogenicznych i antygenowych, co zapewnia mu pełną resorbowalność oraz wysokie bezpieczeństwo stosowania. Zaletą zabiegu z wykorzystaniem nici jest jego prosty, mało inwazyjny charakter oraz możliwość przeprowadzenia procedury w znieczuleniu miejscowym. Dużą korzyścią tego typu rozwiązania są szybkie efekty pozabiegowe oraz długotrwały efekt terapeutyczny, który utrzymuje się nawet po wchłonięciu się nici. Co ważne, taki lifting może dotyczyć różnych okolic ciała, nie tylko twarzy, jednak najbardziej powszechne miejsca wykonania zabiegu to te, na których występują oznaki starzenia się oraz wiotczenie. Aplikacja nici wzdłuż przebiegu mięśnia może spowodować efekt podobny do działania toksyny botulinowej, jednak ma on dużo słabszy charakter i zapewnia maksymalną naturalność – nie zmienia rysów twarzy. Badania wykazały, że efekty zabiegowe zależą od stanu skóry i mogą utrzymywać się nawet przez kilka lat – u młodszych osób zazwyczaj od 3 do 4 lat, natomiast u starszych o mniejszej elastyczności skóry rezultaty są widoczne przez 12-24 miesiące. Nici nie są w żaden sposób odczuwalne ani widoczne, rozpuszczają się w tkance do 12 miesięcy.

Rodzaje nici PDO:

1) nici „mono” – gładkie nici, które pomagają odmłodzić skórę poprzez stymulację produkcji kolagenu,

2) nici „haczykowane” – nić w swojej budowie ma specjalne nacięcia, które powodują efekt zakotwiczenia i zapewniają uniesienie i naciągnięcie tkanek,

3) nici podwójne lub skręcone – zazwyczaj są to: pojedynczy filament w kształcie spirali, dwa monofilamenty skręcone wokół siebie lub skręcone wokół siebie filamenty o spiralnym kształcie; pozwalają na delikatny lifting i wypełnienie zmarszczek.

Nici PDO – efekty:

 • rewitalizacja i ujędrnienie skóry, także w delikatnych okolicach (dolnej powieki oka),
 • wypełnienie płytkich i średnich zmarszczek, w wyniku czego dochodzi do ich niwelowania,
 • lifting skóry – zarówno twarzy, jak i innych obszarów, w tym szyi, dekoltu, piersi, brzucha czy pośladków,
 • uniesienie i naciągniecie tkanek,
 • zagęszczenie skóry, eliminacja wiotkości,
 • przywrócenie młodego wyglądu twarzy oraz jej właściwych proporcji.

Wskazania do zabiegu

Zabieg z zastosowaniem nici PDO jest wskazany dla osób od ok. 30. roku życia, przy czym nie ma górnej granicy wiekowej. Niemniej korzystać mogą z niego także młodsze osoby, które chcą poprawić swój wygląd i zniwelować niedoskonałości. Procedurę docenią przede wszystkim osoby, które spodziewają się natychmiastowych i długotrwałych rezultatów oraz poszukują mało inwazyjnych rozwiązań. Do głównych wskazań do wykonania zabiegu zalicza się:

 • opadnięty owal twarzy,
 • opadające policzki, brwi, powieki,
 • bruzdy nosowo-wargowe, bruzdy marionetki, chomiki,
 • zmarszczki,
 • utratę elastyczności i gęstości skóry,
 • drugi podbródek,
 • fałdy i linie na szyi i dekolcie,
 • cellulit,
 • rozstępy,
 • wiotkość skóry w różnych okolicach (twarz, brzuch, pośladki, ramiona).

– Wykorzystanie biodegradowalnego polidioksanonu w postaci nici liftingujących stało się znaczącym krokiem naprzód, pozwalającym uzyskać długotrwałe i naturalne efekty przy minimalnym dyskomforcie. Ich elastyczność i zdolność do stymulacji produkcji kolagenu czynią je doskonałym rozwiązaniem w odmładzaniu skóry, poprawie jej jędrności oraz redukcji zmarszczek. Metoda umożliwia osiągnięcie subtelnych, naturalnych efektów i zapewnia krótki czas rekonwalescencji w porównaniu do innych, bardziej inwazyjnych procedur. Kluczowe jest jednak odpowiednie przeszkolenie i doświadczenie specjalisty, który wykorzystuje nici PDO, aby zapewnić pacjentowi minimalne ryzyko powikłań. Wymagane jest indywidualne podejście do każdego przypadku oraz konieczność ścisłej współpracy specjalisty z pacjentem, aby osiągnąć oczekiwane rezultaty i zagwarantować pełne bezpieczeństwo procedury. Zabiegowiec powinien mieć także wiedzę z zakresu synergizmu polidioksanonu z innymi substancjami, ponieważ takie podejście pozwala uzyskać zamierzony rezultat przy jednoczesnej mniejszej ilości zabiegów. Zdolność do stymulacji produkcji kolagenu oraz rozpuszczalny charakter sprawiają, że nici PDO są niezwykle atrakcyjną opcją dla osób poszukujących mało inwazyjnych metod odmładzania, a do gabinetu medycyny estetycznej zgłasza się coraz więcej pacjentek, chcących na własnej skórze sprawdzić ich działanie, o którym obecnie bardzo dużo się mówi – podsumowuje specjalista medycyny estetycznej Marek Krysztofiak.

Źródła

[1] Michalczewski, G., Michalczewska, A., Zwolak, A. 2016. Nici polidioksanowe
jako alternatywa dla operacyjnego liftingu twarzy. Kosmetologia Estetyczna, 3 (5), 304-306.

[2] S. Gollapudi. Safety and Efficacy of Polydioxanone Nano-Fibers as Anti-Inflammatory Agents, J Nanomedicine Biotherapeutic Discov, 04(02), 2014.

[3] https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/pdo-thread-lift

Fot. https://www.pexels.com/photo/woman-getting-a-head-massage-3985310/

KOMENTARZE
Newsletter