Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Implanty stosowane przy powiększaniu piersi
Wszczepienie implantów piersiowych jest marzeniem wielu kobiet. Stosuje się je zarówno w celu zniwelowania wizualnych skutków mastektomii oraz w celu poprawy wyglądu wizualnego w przypadku niezadowalającej wielkości piersi oraz poprawy ich kształtu.

Powiększać, czy nie powiększać - to pytanie zadaje sobie wiele kobiet. Często rozważania nad tą kwestią to wojna pomiędzy własnymi oczekiwaniami, a powszechnie panującymi, często negatywnymi, przekonaniami. Wokół tematu powiększania piersi powstało wiele mitów, a w wielu przypadkach za obowiązującą wiedzę uznaje się informacje, które od wielu lat są nieaktualne. Oczywiście znaczącą rolę we wszystkich decyzjach związanych z zabiegiem pełni lekarz, który swoją wiedzą i doświadczeniem wspiera wybór pacjentki. Jednak ostateczna decyzja należy do niej.

Zastosowanie implantów

Implanty stosuje się zasadniczo w przypadku:

  • pacjentek po mastektomii,
  • w celu wyrównania wielkości piersi,
  • korekty biustu, który utracił swój kształt,
  • kobiet, które chcą powiększyć swoje piersi.

W przypadku gdy podczas operacji pozostawiono skórę oraz sutek możliwe jest zastosowanie implantów podskórnych, którymi zastępuje się usuniętą tkankę. Ten sposób rekonstrukcji stosuje się również w przypadku wykonania profilaktycznej mastektomii. W przypadku kobiet, posiadających małe piersi możliwe jest wykonanie zabiegu, gdzie implant zostaje umieszczony pod mięśniem piersiowym. Zabieg ten nie jest zalecany kobietom, u których przeprowadzono radykalną mastektomię, po radioterapii oraz z dużymi piersiami.

Pozornie najbardziej złożoną metodą rekonstrukcji piersi jest technika z wykorzystaniem ekspanderów. W tym przypadku przez okres kilku tygodniu przeprowadza się proces rozciągania tkanek z wykorzystaniem ekspandera – element wszczepiany pod skórę pacjentki, przypominający balon, wypełniany płynem fizjologicznym. Po uzyskaniu oczekiwanego rezultatu ekspander jest usuwany, a w jego miejsce wprowadza się implant. Przeprowadzony w ten sposób zabieg gwarantuje zachowanie uzyskanego za pomocą ekspandera rozmiaru piersi oraz naturalny wygląd i sposób opadania. Przeprowadzenie zabiegu z wykorzystaniem ekspandera może być przeprowadzone również podczas jednej wizyty w szpitalu. Wtedy to podczas zabiegu wykorzystany zostaje ekspander zawierający zewnętrzną komorę wypełnioną żelem silikonowych oraz wewnętrzną, którą napełnia się solą fizjologiczną.

W zależności od zastosowanego implantu zależy, czy będzie konieczna wymiana implantu po 10, czy po 20 latach, a nawet i później.

Budowa implantu

Kluczowym elementem jest powłoka, która stanowi nieprzepuszczalną barierę zarówno dla zawartości implantu jak i płynów ustrojowych. Przeważnie jest ona zbudowana z elastomeru silikonowego, który może zawierać pewne modyfikacje pozwalające uzyskać mu właściwości aseptycznych. Wnętrze implantu jest wypełnione żelem silikonowym lub płynem fizjologicznym.

Każdy z elementów struktury implantu odgrywa znaczącą rolę w późniejszym jego użytkowaniu. Obecnie większość oferowanych implantów zawiera wypełnienie w postaci żelu silikonowego, który może być płynny lub spójny. Zaletą żelu spójnego (o galaretowatej konsystencji) jest brak możliwości jego rozlewania, a tym samym jest odporny na zmianę kształtu. Oprócz tego, implant zachowuje swój kształt w przypadku przerwania ciągłości struktury zewnętrznej. Do takiego zdarzenia dochodzi niezwykle rzadko ale pozwala to uniknąć niezręcznych sytuacji oraz zachować poczucie komfortu psychicznego podczas użytkowania. Zawartość implantu jest neutralna dla organizmu człowieka.

Pokrycie implantu ma za zadanie nie tylko zapewnić trwałość i uniemożliwić zmianę kształtu implantu. Od niego zależy również sposób odpowiedzi organizmu kobiety na obecność implantu oraz jego mobilność. Obecnie najczęściej polecane są implanty posiadające na swojej powierzchni specjalną teksturę. Jej zadaniem jest uniemożliwienie obracania się implantu, utrzymanie jego właściwej pozycji, a także wykluczenie możliwości powstania otorbienia. Dzięki temu unika się niekomfortowych sytuacji. W celu zapewnienia lepszej ochrony implanty są dodatkowo pokryte warstwą ochronną zwiększającą bezpieczeństwo. Dostępne na rynku implanty wiodących producentów wykazują niemalże 100% zgodność tkankowej i nie indukują odpowiedzi immunologicznej. Pozwala to na swobodne pokrycie implantu prawidłową tkanką, który będzie zachowywał się jak naturalny element ciała.

Rodzaje implantów

Na Polskim rynku dostępnych jest bardzo wiele różnorodnych implantów. Jednym z podstawowych kryteriów ich rozróżniania jest kształt. Można wyróżnić implanty okrągłe oraz anatomiczne, które przypominają łzę. Kolejnym ważnym kryterium jest dobór wielkości. Producenci oferują szeroką gamę rozmiarów, co znacznie ułatwia dobór implantu.

Oprócz parametrów wizualnych implanty piersiowe rozróżnia się na podstawie:

  • wypełnienia - wśród dostępnych na rynku produktów opcje ograniczają się praktycznie tylko do dwóch rodzajów wypełniacza: silikonu (nowszy sposób, pozwala zachować stabilną strukturę implantu, można wybierać pomiędzy żelami o różnej gęstości w celu uzyskania bardziej twardych piersi) oraz soli fizjologicznej (tradycyjna, dostępne jest mniej możliwości wyboru, jednak ze względu na możliwość napełniania implantu po operacji pozwalają na regulację wielkości piersi);
  • powłoki - również w tym wypadku do dyspozycji pacjentek są dwie możliwości - implanty o gładkiej lub teksturowanej powierzchni. Powłoki wykonane są zazwyczaj z elastomeru silikonowego.

Powiększanie piersi to zabieg, który jest obecnie powszechnie wykonywany w Polsce w wielu klinikach chirurgii plastycznej. W niektórych przypadkach jest także refundowany przez NFZ.

 


 

Na polskim rynku dostępne są implanty wielu firm, wśród nich warto wymienić:

  • Natrelle, amerykańska firma zajmująca się produkcją implantów od ponad 25 lat, jej produkty zostały zgrupowane w serie takie jak NatrelleT oraz Allergan.
  • Mentor, również wywodząca się ze Stanów Zjednoczonych, uznana na całym świecie firma. Została założona w 1969 roku, natomiast produkcją implantów piersi zajmuje się od ponad 20 lat.
  • Silimed, firma wywodząca się z Brazylii, znana na całym świecie. Produkcję implantów piersi rozpoczęła już w 1978 roku.
  • Nagor, brytyjska firma, jest czołowym producentem implantów piersi w Europie, swoją działalność rozpoczęła w 1979 roku

Wykorzystywane technologie produkcji implantów oraz metody przeprowadzenia zabiegów są stale udoskonalane, dzięki temu stosowanie implantów jest bezpieczne, piersi sprawiają wrażenie naturalnych, a oczekiwania pacjentek są zaspokojone.

 

KOMENTARZE
Newsletter