Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Czy suchy szampon jest rozwiązaniem problemu brudnych włosów?
Przetłuszczone włosy to spory problem estetyczny. Mycie, suszenie i modelowanie włosów zajmuje mnóstwo czasu, są też w życiu sytuacje kiedy nie zawsze możemy sobie na to pozwolić tj. brak bieżącej wody, pobyt w szpitalu, brak czasu, długa podróż, upał. Rozwiązaniem na tego typu problemy jest suchy szampon. Dzięki niemu w kilka chwil włosy będą się prezentować dobrze.

Czym jest suchy szampon?

Suchy szampon to szampon w sprayu, a więc preparat kosmetyczny w formie aerozolu, dzięki któremu w kilka minut poprawimy stan naszych włosów bez wcześniejszego mycia ich wodą. Są też dostępne na rynku preparaty w postaci pudru.

Suchy szampon w sprayu jest podręczny, łatwiejszy i wygodniejszy w używaniu. Opakowanie chroni zawartość przed działaniem warunków atmosferycznych, sklejaniem i rozsypywaniem się. Ze względu na zawarty w nim alkohol dość mocno wysusza włosy. Suchy szampon w pudrze alkoholu nie zawiera, za to jest trudniejszy w dozowaniu i nakładaniu. Zastosowanie suchego szamponu  przedłuża świeżość włosów, ale ich nie oczyszcza.

 

Jak działa suchy szampon?

Nadmiar sebum na włosach sprawia, że wyglądają one jak przyklapnięte i nieładnie pachną. Suchy szampon absorbuje nadmiar sebum, usuwa nieprzyjemny zapach, odświeża włosy i nadaje im puszystość i blask. W swoim składzie zawiera zatem pudry absorbujące sebum oraz wyciągi roślinne zmiękczające włosy. Rolę substancji absorbującej sebum pełni najczęściej skrobia ryżowa, kukurydziana lub ziemniaczana. Suchy szampon unosi włosy u nasady, nadając efekt „push up”.

 

Jak prawidłowo stosować suchy szampon?

Suchy szampon jest przeznaczony do stosowania okazjonalnego, a nie regularnego, w przysłowiowych tzw. sytuacjach podbramkowych. Przy częstym stosowaniu należy używać odżywek lub olejków pielęgnacyjnych. Zbyt częste stosowanie tego typu produktów powoduje wysuszenie i podrażnienie zarówno skóry głowy, jak i cebulek włosów, co przyczynia się do ich zniszczenia, osłabienia i wypadnięcia. Jest to spowodowane tym, iż w dużej mierze preparaty te oparte są na alkoholu i skrobi, które nie są przyjazne dla skóry głowy.

Dobór suchego szamponu podobnie jak szamponu normalnego zależy od indywidualnych preferencji. Poleca się dobrać szampon do rodzaju włosów np. zwrócić uwagę na to czy są cienkie czy oklapnięte. Gdy włosy się nadmiernie przetłuszczają można użyć szamponu suchego dla włosów skłonnych do łojotoku.

W celu użycia suchego szamponu (w postaci aerozolu) powinno się dokładnie wyszczotkować włosy grzebieniem lub szczotką, następnie wstrząsnąć pojemnikiem, a kosmetyk rozpylić (krótkimi seriami) w odległości od 20 do 30 cm od włosów, odczekać chwilę i dokładnie wyszczotkować włosy. Pozwoli to na usunięcie nadmiaru produktu. Następnie włosy można dowolnie ułożyć.

Czas działania suchego szamponu zależy od stopnia przetłuszczenia się włosów. W skrajnych przypadkach odświeżenie odczuwalne jest zaledwie kilka godzin.

 

Ile kosztuje suchy szampon?

Cena suchego szamponu zawiera się w przedziale od 10-100zł. Na jej wysokość ma wpływ marka, popularność (czy jest powszechnie reklamowany w mediach) i składniki. Dodatek do szamponu ekstraktów owocowych czy wyciągów z pokrzywy lub owsa podnosi koszt produktu.

Źródła

1. I. Moskal, Suchy szampon do włosów, dostępny on line: 11.03.2017

http://www.spa24.pl/suchy-szampon-do-wlosow.html

2. Suchy szampon opinie i efekty, dostępny on line: 11.03.2017

https://wieczniemloda.com/suchy-szampon-opinie-i-efekty-6086

KOMENTARZE
Newsletter