Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Codzienne nawyki, które przyczyniają się do przedwczesnego starzenia się skóry

Skóra jest naszą barierą chroniącą przed czynnikami środowiskowymi, m.in. promieniowaniem UV, dymem papierosowym czy drażniącymi środkami czyszczącymi. Każdego dnia poprzez nieodpowiednie nawyki przyspieszamy jej starzenie się. Znając czynniki, które to powodują, oraz mając świadomość ich wpływu, możemy spowolnić ów niekorzystne zjawisko. Jeżeli zdajemy sobie sprawę z tego, że odpowiednia ilość snu wpływa kojąco i regenerująco na stan naszej cery, czyż nie warto zrezygnować z późnego chodzenia spać, by cieszyć się promienną i zdrową skórą przez długie lata? Przecież nikt tu nie ma wątpliwości, że lepiej zapobiegać niż leczyć.

Codziennie oddziałują na naszą skórę negatywne czynniki. Dodatkowo, poprzez nasze nieodpowiednie nawyki, sami przyczyniamy się do pogorszenia jej wyglądu. Możemy do nich zaliczyć: nieodpowiednią ilość snu, palenie papierosów, zapominanie o ochronie i pielęgnacji dłoni oraz szyi, brak ochrony przeciwsłonecznej oczu, a także ochronę przed promieniowaniem UV jedynie za pomocą kosmetyków do makijażu. Na szczęście, poprzez uświadomienie sobie, jak destrukcyjnie wpływają na stan naszej cery wymienione elementy, możemy szybko zareagować i wprowadzić skuteczne zmiany.

 

Zbyt mała ilość snu

Sen jest jedną z biologicznych potrzeb naszego organizmu. Odpowiednia jego ilość sprawia, iż nasza cera wygląda promiennie i zdrowo, a wszelkie stany zapalne szybciej się goją. W nocy nasza skóra przechodzi w stan odnowy. Podziały komórkowe zachodzą wtedy 10 razy szybciej niż w ciągu dnia. Brak snu widoczny jest na twarzy niemalże już po jednej nieprzespanej nocy. Co więcej, zbyt mała ilość snu powoduje podniesienie poziomu kortyzolu, który przyczynia się do rozpadu i hamowania syntezy kolagenu. Wpływa także na osłabienie funkcji hydrolipidowej naskórka, a co za tym idzie – jest on bardziej podatny na czynniki zewnętrzne. Przeprowadzone badanie na grupie 60 kobiet wykazało, że zły sen (określony jako 5 godzin lub mniej) przyczyniał się do gorszej funkcji ochronnej bariery naskórkowej, z widocznymi zwiększonymi oznakami starzenia się oraz ze zmniejszoną satysfakcją z wyglądu osób badanych. Dlatego warto zastosować na noc preparaty, które zawierają w swym składzie inne, większe stężenia substancji aktywnych niż te rekomendowane na dzień. 

 

Zapominanie o ochronie i pielęgnacji dłoni oraz szyi

Światło ultrafioletowe jest jednym z czynników starzenia się skóry, któremu możemy zapobiec. Wszystko to za sprawą kremów z filtrami UV. Niestety większość z nas zapomina o ochronie szyi i dłoni – części ciała, które są bardzo narażone na działanie czynników zewnętrznych. To właśnie na nich najbardziej widoczne są zmarszczki, przez co postrzegane są jako starsze. Szyja starzeje się szybciej niż twarz, a jej skóra szybko ulega przesuszeniu. Aby temu zapobiec, potrzebna jest odpowiednia pielęgnacja wprowadzona już przed 30. rokiem życia. Narażenie dłoni na detergenty również przyczynia się do uszkodzenia ich skóry oraz przesuszenia. Z wiekiem tracimy elastyczność skóry, staje się ona cieńsza, a ręce wyglądają na bardziej pomarszczone. Niestety, używając środków chemii gospodarczej, często nie stosujemy rękawiczek, które chroniłyby dłonie przed substancjami drażniącymi zawartymi w tych preparatach.

 

Brak ochrony przeciwsłonecznej oczu

Używanie okularów przeciwsłonecznych chroni przed szkodliwym promieniowaniem nie tylko oczy, ale również skórę wokół nich. Nie mając ochrony przed słońcem, mrużymy oczy, co przyczynia się do powstania drobnych linii i zmarszczek. Z czasem zaczynają się one pogłębiać. Aby maksymalnie opóźnić pojawianie się zmarszczek, należy przez cały rok używać okularów przeciwsłonecznych i kremów pod oczy, które odpowiednio nawilżą delikatną skórę wokół nich.

 

Poleganie na ochronie UV płynącej z kosmetyków do makijażu

Niektórzy polegają na ochronie przeciwsłonecznej, którą, jak sądzą, zapewniają im kosmetyki do makijażu. Niestety jest to niewystarczające. Kosmetyki kolorowe mogą zapewnić jedynie dodatkową dla kremów z SPF ochronę. Należy pamiętać, że zdecydowana większość kosmetyków kolorowych chroni tylko przed promieniami UVB, a to UVA przyczyniają się do destrukcji włókien kolagenowych oraz elastyny, co jest czynnikiem przedwczesnego starzenia się skóry. Kumulacja uszkodzeń spowodowana brakiem ochrony przed UVA widoczna jest dopiero po latach. – Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, iż promieniowanie UVA występuje przez cały rok i jego intensywność jest taka sama. To właśnie te promienie wnikają bardzo głęboko i uszkadzają kolagen. Równocześnie niewiele z nas jest świadomym tego, że krem z filtrem należy nakładać na skórę, mimo niewychodzenia na zewnątrz. Światło słoneczne dociera do nas nawet wtedy, gdy nie jesteśmy na pełnym słońcu. Gdy ktoś mnie pyta o dobry krem przeciwzmarszczkowy, bez chwili zastanowienia odpowiadam: krem z filtrem UVA, UVB, HEV – mówi Adam Piekut,  Twój Kosmetolog z firmy Paweł Zięba Hair Design.

 

Palenie papierosów

Palenie papierosów niewątpliwie przyczynia się do przedwczesnego starzenia się skóry. Najbardziej widoczne jest to na twarzy w postaci powstających zmarszczek, ale nie tylko tam, ponieważ zmarszczenia dotyczą też wewnętrznej strony ramion. Nikotyna obecna w papierosach przyczynia się do zwężania naczyń krwionośnych w zewnętrznych warstwach skóry, a co za tym idzie – ogranicza przepływ krwi do skóry. Skutkuje to przenoszeniem mniejszej ilości tlenu i innych składników odżywczych. Ogromne znaczenie w przedwczesnym starzeniu się skóry mają metaloproteinazy, które niszczą kolagen i elastynę w skórze, powodując utratę jej jędrności. Kolejną zauważalną cechą w wyglądzie osób palących jest ziemista cera. Skóra osób, które palą papierosy, wygląda starzej niż osób niepalących w tym samym wieku. Ściągnięcie ust i przymrużone oczy, czyli charakterystyczna mimika twarzy podczas palenia papierosów, przyczynia się do powstania pionowych zmarszczek wokół ust.

KOMENTARZE
Newsletter