Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Dlaczego kremy z SPF powinno się stosować przez cały rok?

Lato się skończyło, nadeszła jesień, co nie oznacza, że pora schować kremy SPF w głąb szafy i wyciągnąć je dopiero w sezonie letnim. Niestosowanie ich w okresie jesienno-zimowym to podstawowy błąd, choć coraz więcej osób ma już świadomość wagi właściwej pielęgnacji i ochrony cery. Temat SPF jest nagłaśniany na różnych portalach, przez co uświadamiamy sobie istotę stosowania takich kremów ochronnych w czasie, kiedy jesteśmy mniej narażeni na promienie słoneczne. Warto mówić o dobroczynnych skutkach kremów SPF i być wyedukowanym w zakresie pielęgnacji i własnego zdrowia.

 

Czym jest SPF?

Wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej, czyli SPF (z ang. Sun Protection Factor), to stosunek minimalnej dawki promieniowania powodującej rumień na skórze chronionej środkiem przeciwsłonecznym do minimalnej dawki promieniowania powodującej rumień na skórze niechronionej. Jak wiemy, promieniowanie UV jest bardzo szkodliwe dla skóry – wywołuje m.in. poparzenia, zmiany chorobowe o podłożu kancerogennym oraz przyspiesza proces starzenia się cery. Szkodliwe promieniowanie sprzyja powstawaniu wolnych rodników, które mają zdolność do wyzwalania reakcji łańcuchowych powodujących zmiany w tkankach organizmów żywych. Rola środków SPF opiera się na ochronie skóry przed działaniem promieniowania UV.

Filtry w kosmetykach możemy podzielić na:

* filtry chemiczne – absorbują promieniowanie UV,

* filtry fizyczne – są to filtry nieorganiczne – działają na zasadzie odbijania lub rozproszenia promieniowania UV,

* filtry naturalne – są to najczęściej ekstrakty roślinne, które oprócz innych swoich cennych właściwości, działają dobroczynnie w zakresie ochrony przeciwsłonecznej.

 

Ochrona przeciwsłoneczna przez cztery pory roku

Preparaty kosmetyczne z filtrami powinniśmy stosować na co dzień przed wyjściem na zewnątrz, niezależnie od pory roku. Szkodliwe promieniowanie słoneczne dociera do skóry każdego dnia. Wiosną, latem, jesienią oraz zimą jesteśmy poddawani ciągłemu działaniu promieniowania UVA, które jest odpowiedzialne za nieodwracalne uszkodzenia skóry. Promienie UVA wnikają w skórę znaczenie głębiej niż UVB i powodują utratę kolagenu i elastyczności skóry, co prowadzi do jej starzenia się i powstawania przebarwień oraz zmarszczek. Promienie wnikają również do tkanek podskórnych i, wchodząc w reakcje chemiczne z chemikaliami znajdującymi się w organizmie, prowadzą do powstania niebezpiecznych wolnych rodników. Zniszczenia skóry spowodowane promieniami UVA zachodzą zanim pojawią się objawy oparzenia słonecznego, dlatego ten typ promieniowania jest uważany za główną przyczynę destrukcji i starzenia się skóry. Warto pamiętać, aby również zadbać o ochronę przeciwsłoneczną u dzieci. Poparzenia skórne w dzieciństwie prowadzą do poważnych chorób w dorosłym życiu.

Słońce może wpływać na powstawanie czerniaków, przedwczesne starzenie się skóry oraz inne schorzenia. Co ważne, zniszczenia powodowane promieniowaniem słonecznym kumulują się z roku na rok. Za każdym razem, gdy zostaniemy poparzeni, wiązania chemiczne komórek skóry, DNA, enzymów i białek zostają rozbite. Z czasem zniszczenia skóry stają się nieodwracalne. Na szczęście rosnąca świadomość w dziedzinie wpływu słońca na skórę prowadzi do poszerzania się asortymentu kosmetyków zarówno z filtrami UVB, jak i UVA. Poza filtrami UVA/UVB wiele kosmetyków gwarantuje dodatkowe korzyści, m.in. aktywną ochronę komórek skóry, dzięki zawartości antyoksydantów. Składnik ten pomaga w zabezpieczeniu skóry przed szkodliwymi toksynami przenoszonymi do organizmu wraz z zanieczyszczeniami powietrza, wiatrem i promieniami słonecznymi. Dobra ochrona przeciwsłoneczna zapewni nawilżenie i doskonałą barierę między skórą i szkodliwymi pierwiastkami.

 

Czy należy unikać słońca?

Absolutnie nie demonizujemy słońca, bo jest cudowne. Im cieplejszy klimat, tym mniej chociażby przypadków depresji. Słońce jest dla nas dobre, jednak musimy pamiętać również o jego szkodliwym działaniu dla naszego zdrowia i urody. Nowotwory skóry mogą być bardzo niebezpieczne i często rozwijają się niezauważone, a kremy z filtrem mogą nas chronić przed ich powstaniem. Chyba każda kobieta chce też jak najbardziej odsunąć w czasie proces starzenia się i pojawienia się pierwszych zmarszczek. W związku z tym korzystajmy ze słońca z umiarem i rozsądnie. Pamiętajmy o stosowaniu kremów SPF przez cały rok.

KOMENTARZE
Newsletter