Czas nie zatrzymał się po 11 lipca 2013, podobnie instytucje ustawodawcze. Komisja Europejska po kilku latach wdrażania rozporządzenia kosmetycznego rewiduje swoje priorytety i wraca do prac nad legislacją składnikową. Obserwujemy wyraźny wzrost liczby projektów zmierzających do wprowadzania ograniczeń wielu stosowanych substancji, szczególnie w odniesieniu do tak ważnej grupy składników, jaką są konserwanty.
Na agendę techniczno-legislacyjną wracają również regulacje pozasektorowe: REACH i CLP, aerozole, skażalniki etanolu, opakowania i odpady opakowaniowe. Pojawiają się także wciąż nowe tematy i wyzwania. Niektóre z nich, choć wydają się początkowo dość „egzotyczne”, po dokładnej analizie wymagają zdecydowanych działań sektora i udziału w procesie legislacyjnym. Najnowsze z nich to: endocrine disruptors, Nagoya Protocol, dyrektywy Seveso, prekursory materiałów wybuchowych.
O wyzwaniach dla sektora, jakie przynosi każdy z tych tematów opowiedzą eksperci w danej dziedzinie:
- REACH i CLP: Pani Marcela Palczewska - Tulińska, Andrzej Krześlak, Punkt Konsultacyjny ds. REACH i CLP Ministerstwa Gospodarki,
- Nagoya Protocol: Bożena Haczek, Ministerstwo Środowiska,
- Dyrektywy Seveso: Bartosz Parczyński, L’Oreal Polska,
- Aerozole: Andrzej Waśniewski, były Dyrektor Generalny Polskiej Federacji Aerozolowej,
- Opakowania i odpady opakowaniowe: Anna Mazurek, Laboratorium Kosmetyczne Dr Irena Eris.
O pozostałych pozasektorowych projektach techniczno - legislacyjnych: skażalnikach etanolu, prekursorach materiałów wybuchowych, systemie RAPEX oraz składnikach zaburzających gospodarkę hormonalną opowiedzą ekspertki Związku: Ewa Starzyk i Marta Tumanowicz.
Szczegółowe informacje w załączonym dokumencie.
KOMENTARZE