Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Charakterystyka składu i kliniczna skuteczność wyciągu z jaj łososia
Jaja łososia są bogate w białka, witaminy i składniki mineralne, które mają antyoksydacyjne i przeciwzapalne właściwości. Zawierają również wolne aminokwasy i lipidy, których korzystne działanie na skórę jest potwierdzone w badaniach. Kwasy tłuszczowe są powszechnie stosowane jako środki wzmacniające, mające zdolność przenikania przez skórę. Na rynku kosmetycznym wzrasta zapotrzebowanie na przebadane produkty (kosmetyki), których skuteczność została potwierdzona naukowo.

Naukowcy  z norweskiej firmy Regenics zainteresowani unikalną kombinacją substancji czynnych przeprowadzili ocenę wyciągu z ikry łososia jako potencjalnego składnika wykorzystywanego do pielęgnacji skóry.

Grupa naukowców przeprowadziła badanie wśród 66 zdrowych kobiet. Skuteczność ekstraktu jaj łososia oceniano w stężeniu 1% do 5% w preparacie oraz oceniono reakcje po jego zastosowaniu po 7, 14, 28 i 56 dniach leczenia. Skład ekstraktu analizowano w celu lepszego zrozumienia wpływu ekstraktu na skórę.

Stosowanie wyciągu z ikry łososia wykazało znaczny wpływ na poprawę wszystkich badanych parametrów takich jak: zmarszczki, przebarwienia oraz zaczerwienienie skóry. Wyciąg doprowadził do ogólnej poprawy kondycji skóry twarzy. Skuteczność ekstraktu zależała od dawki oraz od czasu stosowania. Nie zaobserwowano żadnych niepożądanych skutków w czasie trwania badania, wykazując w ten sposób, że ekstrakt nie powoduje podrażnień skóry, ani jej nie uczula. Co więcej analizy chemiczne ekstraktu wykazały duże ilości substancji czynnych w nim zawartych, w tym nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy, białka, minerały.

Ekstrakt z jaj łososia z pewnością  może służyć jako składnik kosmetyków do pielęgnacji skóry, który znacznie poprawi wygląd skóry. 

Źródła

Lønne G. K., Gammelsæter R. and Haglerød C.2013.Composition characterization and clinical efficacy study of a salmon egg extract. International Journal of Cosmetic Science.35: 515–522. 

KOMENTARZE
Newsletter