Amazoński olej andiroba
Jedną z nowości na rynku jest olej andiroba otrzymywany poprzez tłoczenie lub wyciskania nasion drzewa andiroba (Carapa guianensis). Andiroba łączy wyjątkową kombinację kwasów tłuszczowych i związków przeciwzapalnych , dzięki czemu znalazł zastosowanie w pielęgnacji problematycznej skóry wrażliwej i suchej. Wysoka zawartość triterpenów w oleju przyśpiesza regenerację naskórka, natomiast obecność NNKT (niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych) w tym 46% kwasu oleinowego typu omega 9 i 20% kwasu linolowego typu omega 6 zapewnia wielokierunkowe działanie w różnych warstwach naskórka. Od olejów dobrze znanych już na rynku odróżnia go półpłynna forma w temperaturze pokojowej.
Olej z kukui
Olej pozyskiwany jest z nasion drzewa kukui (Aleurites moluccana) rosnącego na Hawajach. Ceniony w kosmetyce głównie przez wysoką zawartość NNKT. Regeneruje i łagodzi nawet mocno zniszczoną cerę. Bardzo dobrze zmiękcza i nawilża naskórek. Jest on również naturalnym filtrem przeciwsłonecznym. Olej kukui polecany jest szczególnie do pielęgnacji skóry wrażliwej, delikatnej, alergicznej, a także do skóry noworodków i małych dzieci.
Olej z neem
Ciągliwy olej z nasion miodli indyjskiej ( Melia azadirachta) jest źródłem kwasów tłuszczowych min.: 48% kwasu oleinowego, 19% kwasu palmitynowego, 17% linolowego,15 % stearynowego, oraz 1% kwasu mirystynowego. Szeroko stosowany w indyjskiej medycynie tradycyjnej ze względu na swoje właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybicze, antywirusowe, dodatkowo łagodzą podrażnienia i przeciwdziałają stanom zapalnym. Dzięki tym właściwościom olej neem doceniono w przemyśle kosmetycznym w produkcji mydeł, szamponów, past do zębów i płynach do płukania jamy ustnej.
Olej tamanu
Pochodzący z Madagaskaru olej tamanu pozyskiwany jest poprzez mechaniczne wytłaczanie z pestek owoców drzewa Calophyllum Inophyllum L. Charakteryzuję się intensywnym, korzennym zapachem. Zainteresowanie producentów zdobył dzięki zawartości kwasu kalofillowego i kallofilloidyny – naturalnym flawonoidom o szerokim spektrum działania. Właściwości gojące , przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, antybiotyczne i przeciwobrzękowe to tylko nieliczne z nich. Dodatkowo olej wpływa na blizny oraz rozstępy , zmniejszając ich widoczność oraz szerokość i długość. Natomiast liczne fitosterole, (głównie stigmasterol) będące roślinnym odpowiednikiem steroli występujących w skórze, wpływają na wzmocnienie bariery lipidowej skóry, hamują ubytek wody, oraz działają regenerująco.
Olej marula
Kolejny cenny olej pochodzący z Afryki bardzo często porównywany jest do oleju arganowego, ze względu na zbliżone działanie pielęgnacyjne. Pozyskiwany z drzewa maruli (Sclerocarya Birrea) olej przeznaczony jest głównie do pielęgnacji włosów, nadając im miękkość, jedwabistość i piękny połysk. Dodatkowo eliminuje suchość skóry głowy. Wysoka zawartość NNKT umożliwia wbudowanie się oleju w strukturę skórę, wzmacniając jej barierę lipidową. Cenną właściwością tego płynnego surowca, podobnie jak arganowego, jest działanie oksydacyjne i zwalczanie wolnych rodników. Istnieje jednak wiele różnic pomiędzy olejami. Różnią się kolorem, zapachem a także cena (wyższa w przypadku maruli). Jednakże, zasadniczą jest zwartość kwasu oleinowego – marula zawiera go znacznie więcej, dzięki czemu jego działanie wydaję się być bardziej długotrwałe.
KOMENTARZE