Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Bioavlee rzuca nowe światło na świat patogenów
675 mld USD – tyle wyniesie wartość globalnego rynku kosmetycznego w 2020 r. (prognoza Research&Markets). Swój istotny wkład w tę sumę ma polski rynek. Tylko w 2016 r. jego wartość oscylowała wokół 16 mld PLN. Oznacza to, że w ciągu 15 lat polska branża kosmetyczna awansowała na szóste miejsce w europejskim rankingu, ustępując miejsca tylko największym europejskim gospodarkom. Wysokie przychody oznaczają jednak wielkie wymagania jakościowe: produkt kosmetyczny, zanim po sprzedaży zasili kasę producenta, musi przejść długą drogę kontroli jakości. A gdzie zaczyna się jego podróż? W laboratorium.

 

To właśnie z myślą o tych laboratoriach naukowcy z Bioavlee pokonali ograniczenia dotychczasowych technologii i chcą wyznaczyć nową jakość dla sprzętu laboratoryjnego. Opatentowali metodę dyfrakcji laserowej, która dosłownie rzuca nowe światło na świat patogenów, sprawiając, że wykrywanie i  identyfikacja mikroorganizmów stały się szybsze, tańsze, prostsze i bardziej dokładne.

Innowacyjna metoda dyfrakcji laserowej jest rozwiązaniem, na które od dawna czeka nie tylko rynek kosmetyczny. – Produkty kosmetyczne czy spożywcze przed wprowadzeniem na rynek są oceniane pod względem bezpieczeństwa ich stosowania. Nasze rozwiązanie pozwala ocenić bezpieczeństwo produktu poprzez uzyskanie „odcisku palca” badanych mikroorganizmów dzięki dyfrakcji światła na koloniach drobnoustrojów. Patent zastosowaliśmy w autorskim systemie Avlee 650 – mówi Michał Wronecki, prezes Bioavlee. Tutaj przeczytasz więcej o dyfrakcji laserowej.

Jak badanie wygląda w praktyce? Pobraną próbkę umieszcza się w Avlee 650, po czym przepuszcza się przez nią wiązkę lasera i rejestruje obraz z wykorzystaniem specjalnego systemu optycznego. Samouczące się algorytmy analizują obraz komputerowo a następnie porównują z bazą wzorców widm dyfrakcyjnych przechowywaną i aktualizowaną w chmurze. Dzięki tej technice można automatycznie zidentyfikować bakterie w czasie krótszym o minimum 24h w porównaniu do tradycyjnych metod oraz z blisko 98 proc. dokładnością, co oznacza efektywność zbliżoną do analizy genetycznej.

– Z tą różnicą, że nasz produkt łączy najwyższą skuteczność ze znacznie niższymi kosztami i krótszym czasem badań. Avlee 650 minimalizuje wieloetapowe, manualne procesy w trakcie identyfikacji. Ma parametry nieosiągalne dla innych metod wykorzystywanych w branży kosmetycznej. To jedyne takie rozwiązanie na rynku – dodaje Michał Wronecki.

Oprócz Avlee 650, spółka prowadzi prace optymalizacyjne także nad innymi urządzeniami: Quantica 500 – automatyczny licznik kolonii drobnoustrojów, który dzięki sprawnie działającemu algorytmowi, poprawnie odróżnia nawet zlane kolonie oraz InoMate 100k – urządzenie do automatycznego posiewu redukcyjnego gwarantujące laborantowi pełną kontrolę nad posiewem.

Bioavlee przeprowadza właśnie testy licznika kolonii w warunkach laboratoryjnych u kilku producentów. A już teraz wybrani dystrybutorzy podpisali ze spółką listy intencyjne wyrażające zainteresowanie bezpośrednią współpracą. Wśród nich m.in. Jars sp. z o.o. – laboratorium badawcze, świadczące usługi laboratoryjne oraz usługi techniczne w sektorze spożywczym, rolnym, ochrony środowiska, geologii, kosmetyków i chemii gospodarczej oraz laboratorium weterynaryjne Vetlab.

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
31
2
3
4
8
9
10
12
14
15
16
19
PCI Days
2024-06-19 do 2024-06-20
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30
Newsletter