Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Bakuchiol - retinoid botaniczny i jego zastosowanie w kosmetykach anti-age
Bakuchiol - retinoid botaniczny i jego zastosowanie w kosmetykach anti-age

Istnieje szereg związków chemicznych mających podobną, ale nie identyczną strukturę chemiczną i właściwości w porównaniu z retinolem. Przykładem takiego związku jest bakuchiol, mający zalety retinolu, ale nie posiadający jego negatywnego działania. Czym jest bakuchiol i jakie ma zastosowanie?

 

Bakuchiol (Drupanol) jest meroterpenem, czyli związkiem chemicznym mającym częściowo strukturę terpenoidu, w klasie terpenofenoli. 

 

Związek ten jest retinoidem botanicznym znalezionym w roślinach Psoralea corylifolia  (Babći) i Otholobium pubescens, z których wydobywany jest m.in. w procesie ekstrakcji ditlenkiem węgla, w stanie nadkrytycznym. Jako surowiec stosuje się liście i nasiona. Rośliny te rosną w Azji, Afryce i w Środkowej Europie.

 

Niezwykłe właściwości bakuchiolu

Bakuchiol jest obiektem badań wielu naukowców. Jako związek występujący naturalnie używany był od wieków w Chinach i Indiach do leczenia różnych chorób zapalnych skóry, w tym egzem i podrażnień. Komisja FDA zakwalifikowała bakuchiol do 1. grupy co oznacza, że jest bezpieczny podczas stosowania.

Do najważniejszych właściwości leczniczych bakuchiolu można zaliczyć:

  • działanie przeciwnowotworowe (potwierdzone w badaniach przedklinicznych);
  • zapobieganie utracie masy kostnej;
  • działanie przeciwbakteryjne w stosunku do bakterii Gram-ujemnych i Gram-dodatnich – potrafi zahamować wzrost Streptococcus aureus, Streptococcus epidermidis i innych odpowiedzialnych za powstanie trądziku;
  • obniżenie ekspresji 5-α-reduktazy, co skutkuje wyraźnie zmniejszeniem produkcji serum;
  • działanie antyoksydacyjne;
  • zapobieganie utracie jędrności skóry poprzez zredukowanie elastazy i kolagenozy.

 

Bakuchiol w kosmetykach anti-age

Bakuchiol ma, podobnie jak retinol, działanie lekko złuszczające i normalizujące, dzięki czemu zniszczona i zrogowaciała warstwa naskórka zostaje zredukowana i naskórek staje się bardziej spoisty. Związek ten oddziałuje także na głębsze warstwy skóry – wzrasta liczba fibroblastów, zwiększa się produkcja kolagenu i elastyny. W rezultacie mamy jędrniejszą i elastyczniejszą skórę. Drobne zmarszczki znikają, a mimiczne ulegają spłyceniu. Bakuchiol i retinol powodują zmniejszenie rozmiarów komórek produkujących barwnik skóry – melanocytów i ilość melaniny, co pozwala na eliminacje przebarwień i poprawienie koloryty skóry. Zaletą bakuchiolu, w porównaniu do retinolu, jest brak efektów ubocznych podczas stosowania. Podczas stosowania preparatów z bakuchiolem nie występowało zaczerwienienie, suchość czy podrażnienie skóry obserwowane dla retinolu. Bakuchiol dodawany jest do kremów. Może też stanowić alternatywę dla peelingów chemicznych czy zabiegów mikrodermabrazji.

Kompleks bakuchiol-ekstrakt Ginko biloba-mannitol wspomaga efekty leczenia pacjentów z trądzikiem. Bakuchiol działa przeciwbakteryjnie i może być alternatywą dla antybiotykoterapii, zwłaszcza w przypadku szczepów o rosnącej oporności (Propionibacterium acnes).

 

Zobacz stronę: mezoterapia igłowa preparaty

Źródła

źródła

1. Chaudhuri, Bojanowski. Bakuchiol: a retinol-like functional compound revealed by gene expression profiling and clinically proven to have anti-aging effects. Int J Cosmet Sci. 2014, 36(3), 221-230.

2. Poláková, Fauger, Sayag, Jourdan. A dermocosmetic containing bakuchiol, Ginkgo biloba extract and mannitol improves the efficacy of adapalene in patients with acne vulgaris: result from a controlled randomized trial. Clinical, Cosmetic and Investigational Dermatology 2015, 8, 187–191.

3. Retinol – czy kosmetyki z re tinolem są skuteczne?

Dostępne on line: 25.12.2016. http://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/kosmetyki/retinol-czy-kosmetyki-z-retinolem-sa-skuteczne_38793.html

4. Banerji, Chintalwar. Biosynthesis of bakuchiol, a meroterpene from Psoralea corylifolia, Phytochemistry, 1983, 22(9), 1945-1947.

5. Manohar, Divakar, Sankar. Amyloglucosidase Catalyzed Syntheses of Bakuchiol Glycosides in Supercritical Carbon Dioxide., Bull. Korean Chem. Soc. 2009, 30(8), 1760-1766.

6. Bakuchiol: The Next Acne Blemish Fighting Botanical? Dostępne on line: 25.12.2016.

http://www.myclaritymd.com/about-acne/spotlight-on-bakuchiol-next-acne-fighting-breakthrough-technology

Grafika: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/kobieta-w-bialym-hidzabie-zakrywajacym-twarz-biala-tkanina-5938592/

KOMENTARZE
news

<Wrzesień 2025>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
Newsletter