Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Pielęgnacja cery dojrzałej w wersji eko

Skóra dojrzała potrzebuje wieloetapowej pielęgnacji. Ważna jest ochrona skóry przez utworzenie na niej płaszcza ochronnego, który zapobiega przed transepidermalną ucieczką wody oraz przed niekorzystnym wpływem warunków zewnętrznych. Aby jednak pod tym płaszczem skóra była odpowiednio nawilżona, istotne jest odpowiednie nawodnienie jej od wewnątrz. Do tego celu niezbędne są składniki wiążące wodę w naskórku zwane humektantami.

 

 

Kolejną kwestią niezbędną w pielęgnacji skóry dojrzałej jest dostarczanie jej składników, które będą przyspieszały oraz wspomagały proces syntetyzowania kolagenu i elastyny. Inną ważną sprawą jest ochrona skóry zarówno przed niekorzystnym promieniowaniem, jak i wolnymi rodnikami. W takich produktach kluczowe są zatem silne antyoksydanty, filtry UV i składniki chroniące skórę przed innymi rodzajami promieniowania. Wiele tradycyjnych składników wykorzystywanych w pielęgnacji cery dojrzałej ma pochodzenie syntetyczne i jest w tym momencie zastępowanych ich naturalnymi zamiennikami.

 

Proces starzenia się skóry

Skóra wskazuje pierwsze oznaki starzenia się pod wpływem kilku różnych czynników. Jednym z nich jest czynnik wewnątrzpochodny związany z upływem czasu oraz menopauzą. Kolejnym jest czynnik zewnątrzpochodny, który związany jest z niekorzystnym wpływem na skórę środowiska zewnętrznego. Innym typem widocznych oznak starzenia się skóry jest starzenie mimiczne, które polega na pojawianiu się na skórze zmarszczek, które wynikają z gestów i mimiki twarzy. Skóra starzejąca się jest uboższa o wiele składników nadających jej odpowiednią gęstość, jędrność i elastyczność. Są to: glikozaminoglikany, kolagen, lipidy, koenzym Q10 i inne. Włókna kolagenu i elastyny z biegiem czasu są degradowane, przez co widoczne są pierwsze zmarszczki. Ekspresja twarzy oraz spadek napięcia mięśni twarzy prowadzi do pojawiania się zmarszczek mimicznych, które w następstwie przechodzą w zmarszczki trwałe. Szkodliwe promieniowanie UV, na które wystawiana jest nasza skóra, przewlekłe stany zapalne, stres oraz uwarunkowania genetyczne prowadzą do pojawiania się pierwszych zmarszczek.  

 

Silne działanie przeciwstarzeniowe kosmetyków a trend na kosmetyki naturalne

Społeczeństwo coraz bardziej dba o swoją skórę. Coraz częściej też spotyka się trend walki z pierwszymi oznakami starzenia się skóry. Jednocześnie cały czas obecna jest szerząca się moda na kosmetyki naturalne. Ponieważ wiele składników o silnym działaniu przeciwstarzeniowym, takich jak retinol, ma pochodzenie syntetyczne, rozpoczęto poszukiwania naturalnych zamienników najskuteczniej działających substancji przeciwstarzeniowych.

 

Retinol w kosmetykach przeciwstarzeniowych oraz jego naturalny zamiennik

Retinol jest najsilniejszą pochodną witaminy A dostępną bez recepty. Substancją czynną retinoidów dostępnych z przepisu lekarza jest kwas retinowy. Inaczej jest w przypadku retinolu – jest on przekształcany w kwas retinowy dopiero w naszej skórze. W kosmetykach stosowane są, oprócz retinolu, jego pochodne, takie jak: retinyl, propionian retinylu, palmitynian retinylu. Składniki te wykazują szereg dobroczynnych właściwości na skórę, takich jak: hamowanie enzymów rozkładających włókna kolagenowe i elastynowe, wspomaganie odnowy glikozaminoglikanów i włókien kolagenowych oraz normalizacja procesu rogowacenia. Jego pochodzenie jednak nie jest naturalne, a ponadto wykazuje on kilka wad, m.in. uwrażliwienie skóry na promieniowanie UV czy też działanie drażniące na skórę, co jest spowodowane przyspieszeniem rogowacenia naskórka.

Jednym z zamienników retinolu jest bakuchiol. Jest on otrzymywany z liści i nasion rośliny Psoralea corylifolia. Pod względem budowy chemicznej jest to fenol należący do grupy terpenów. Jest rozpuszczalny w olejach. Badania wykazały, że składnik ten wykazuje właściwości porównywalne z retinolem, a jego stabilność jest dużo wyższa. Nie wykazuje też działań ubocznych. Dowiedziono, że w przypadku stosowania bakuchiolu jako zamiennika retinolu na skórze nie było widocznych oznak podrażnienia, pieczenia czy dyskomfortu skóry. Widoczność zmarszczek znacznie się obniżyła, a jędrność i elastyczność skóry jest dużo większa po stosowaniu preparatu z zawartością bakuchiolu.  

 

Spilanthes acmella – naturalny zamiennik toksyny botulinowej

Spilanthes acmella to roślina zwana znieczulaczem lub też ziołową toksyną botulinową, ponieważ wykazuje działanie obniżające napięcia mięśni. Poza tym nie wykazuje skutków ubocznych, przeciwnie do samej toksyny botulinowej. Początkowo roślina ta stosowana była w preparatach znieczulających typu żele stomatologiczne do uśmierzania bólu w trakcie zabiegów. Po odnalezieniu ciekawych właściwości tej rośliny poddano ją także badaniom pod kątem działania na skórę. Okazało się, że roślina ta wykazuje silne działanie przeciwzmarszczkowe i ujędrniające. Stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny. Rozluźnia skutki skurczu mięśni mimicznych oraz spłyca drobne zmarszczki widoczne na skórze. Roślina ta zawiera szereg flawonoidów, takich jak: kwercetyna, kamferol, izoflawonoidy, saponiny, polisacharydy, aminokwasy. Wykazuje działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne, immunomodulujące. Pobudza proliferację fibroblastów obecnych w skórze. Wykazano spłycenie zmarszczek o 25% w przypadku stosowania kosmetyków z zawartością 1% tego kompleksu przez 30 dni.

 

Ekstrakty roślinne jako skuteczne antyoksydanty

Na skutek procesów metabolicznych z obecnością tlenu dochodzi do powstawania wolnych rodników, które, powodując stres oksydacyjny, przyspieszają proces starzenia się skóry. Silne właściwości antyoksydacyjne wykazują flawonoidy oraz inne składniki pochodzenia roślinnego, które występują naturalnie w świecie roślin. W związku z tym wiele ekstraktów roślinnych również działa silnie przeciwstarzeniowo.

 

Składniki mineralne

Skóra dojrzała potrzebuje też dużo składników odżywczych. Są to m.in. wapń, cynk, krzem. Źródła tych pierwiastków są obecne w świecie roślin i są to np. skrzyp, pokrzywa, ziarna zbóż. Wapń jest niezbędny do regulowania prawidłowego skurczu mięśni twarzy, natomiast krzem bierze udział w syntezie kolagenu.

Źródła

Fot. https://www.freepik.com/free-photo/adult-woman-using-anti-aging-cream_6426844.htm#page=1&query=old%20women%20cosmetics&position=2

KOMENTARZE
news

<Wrzesień 2023>

pnwtśrczptsbnd
30
1
2
3
5
7
8
9
10
11
13
V Kongres BIO
2023-09-13 do 2023-09-16
14
15
16
17
18
21
22
23
24
29
Małopolska Noc Naukowców
2023-09-29 do 2023-09-29
30
1
Newsletter