Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Bajka z happy endem? Klastra i Grupy Kosmetycznej odsłona druga
10 lutego w Warszawie odbyło się II Spotkanie Grupy Kosmetycznej wyłaniającej się z Mazowieckiego Klastra Chemicznego. Salę Instytutu Chemii Przemysłowej wypełnili m. in. przedstawiciele firm kosmetycznych, producenci surowców, pracownicy instytutów naukowych oraz szkół wyższych.

Było to kolejne spotkanie branży kosmetycznej, dla której Grupa stanowić ma przestrzeń do współpracy. Stało sięt to możliwe, dzięki powstałemu w 2014 roku, Mazowieckiemu Klastrowi Chemicznemu, którego liderem jest Płocki Park Przemysłowo Technologiczny. Co to jest klaster?
Przedmiotem spotkania były cele i możliwości działań, przedstawione poprzez prezentację ofert takich instytucji jak Instytut Chemii Przemysłowej oraz UNEP/GRIP – Centrum Informacji o Środowisku czy Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego i Instytut Wzornictwa Przemysłowego.
Nie zapomniano także o takim obszarze jak finansowanie innowacji, a Członkowie Grupy usłyszeli o nowej fali regionalnych i krajowych funduszy unijnych.


Istotnym punktem dyskusji był problem wchodzenia polskich firm na nowe rynki, który zobrazował British Polish Chamber of Commerce oraz ARM S.A. (lider projektu ERICE – dotyczącego doskonalenia klastrów, w oparciu o metodologie Cluster Exellence, na podstawie której tworzona jest Grupa).
Jako barierę dla rozwoju firm kosmetycznych wsazywano natomiast  niedobór wykwalifikowanej kadry. Odpowiedzią na ten głos, była prezentacja możliwości współpracy uczelni wyższych, szkół zawodowych i przedsiębiorców w ramach projektów unijnych prowadzonych przez Agencję Rozwoju Mazowsza S.A.
Powyższe trzy obszary, czyli innowacyjność, eksport, oraz rozwój kadr, wskazane zostały przez Grupę jako istotne dla tworzonej strategii działania Klastra. W najblizszej przyszłości będą przedmiotem paneli, czyli grup roboczych, które utworzą się z zainteresowanych poszczególną tematyką firm i instytucji.
Cykl tworzenia Grupy, zakończy III Spotkanie, planowane na kwiecień 2015 r.

II Spotkanie Grupy Kosmetycznej Mazowieckiego Klastra Chemicznego, zakończone zostało ustaleniami, zgodnie z którymi kolejnym krokiem w pracach Grupy będzie stworzenie jej Strategii Rozwoju . Aby tego dokonać, ważne jest wspólne wypracowanie planów działań dla poszczególnyc obszarów zainteresowania Grupy. Poniżej znajdują się  panele do wyboru:
P1 - Eksport
P2 - Innowacyjność
P3 - Wzornictwo i Opakowania
P4 - Rozwój Kadr
- Serdecznie prosimy o podanie  do dnia 27 marca br. nazwy panelu, w którego pracach widzicie Państwo miejsce dla swojej działalności. Po utworzeniu się grup roboczych, pozwolimy sobie przesłać Państwu proponowane terminy spotkań poszczególnych grup roboczych - zachęca Agnieszka Zdanowicz, Główny Specjalista d.s. Promocji i Informacji ARMSA.
 

Źródła

http://serwisy.gazetaprawna.pl/msp/galerie/852513,duze-zdjecie,2,fundusze-europejskie-razem-mozna-zdzialac-wiecej.html

KOMENTARZE
news

<Marzec 2024>

pnwtśrczptsbnd
26
27
28
29
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Newsletter