Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Techniki makijażu medycznego
Makijaż medyczny inaczej kamuflaż, wprowadzony do użytku pod koniec lat 60. ubiegłego wieku, to szeroko pojęta technika maskowania oraz zasłaniania niedoskonałości skóry. Niejednokrotnie stanowić może uzupełnienie procesu terapeutycznego bądź zamiennik dla różnych zabiegów medycyny estetycznej.

Makijaż medyczny stosowany jest zarówno ze względów kosmetycznych, jak i medycznych. Do tych pierwszych zaliczyć możemy m.in.: cienie pod oczami, przebarwienia, zasinienie, zażółcenie i rozświetlenie skóry, zmarszczki, tatuaże. W grupie wskazań medycznych wyróżniamy: zmiany wrodzone, pooperacyjne lub pourazowe (blizny czy zmiany pooparzeniowe) choroby dermatologiczne (wypryski, bielactwo, łuszczyca, trądzik pospolity i różowaty) oraz skórę po zabiegach peelingu, dermabrazji, laseroterapii itp.

Podstawą wykonania prawidłowego makijażu medycznego jest dobór odpowiednich kosmetyków. Kosmetyki te posiadają różną konsystencję oraz siłę krycia, która zależy od ilości zawartych w preparacie pigmentów.  Większość kosmetyków do makijażu medycznego wykazuje dużą stabilność i trwałość. Często odporne są one na wodę i pot, a na skórze utrzymywać się mogą do ponad 30 godzin. Wyróżniamy:

1. Podkłady, gdzie zawartość pigmentu waha się w granicach 5-40%, a konsystencja od kremowej do twardej. W skłąd podkładów wchodzi emulsja (tłuszcz i elementy nawilżające) oraz barwnik (pigment i puder). Kryją one niewielkie zmiany, mają działanie rozświetlające oraz nadają jednolity kolor. Stanowią barierę skóry przez czynnikami zewnętrznymi, np.: przed promieniowaniem UV.

PODKŁAD

OPIS

Fluidy

Zawartość pigmentu waha się w granicach 5-25%. Jedna z najczęściej stosowanych form podkładu, do każdego typu skóry. Łatwo się rozprowadza, a efekt zaaplikowania jest naturalny.

Podkłady w sztyfcie

Zawartość pigmentu jest tutaj powyżej 25%, a swoje zastosowanie znajdują najczęściej w przypadku  cer suchych i normalnych. Dzięki gęstej i tłustej konsystencji dobrze tuszują wypryski.

Podkłady w kremie

Najczęściej używane  podczas wykonywania makijażu cery suchej i dojrzałej, ze względu na gęstą konsystencję oraz odżywczy i nawilżający charakter.

Podkłady w kompakcie

Zawartość pigmentu nie przekracza 40%, co warunkuje bardzo dobre właściwości kryjące. Po nałożeniu tego typu podkładu uzyskuje się wygląd matowy skóry, dzięki temu, że zawarte składniki lotne (np.: lotne silikony) ulegają odparowaniu. Stosowane w przypadku cer mieszanych i tłustych.

Kamuflaże

Zawartość pigmentu wynosi aż 95%. Są to najbardziej kryjące, wodoodporne i trwałe kosmetyki. Stosowane do każdego rodzaju skóry.

 

2. Korektory

RODZAJ KOREKTORA

OPIS

Korektory w sztyfcie

Najefektywniej działają w przypadku cery suchej i normalnej, dzięki miękkiej, tłustej i gęstej konsystencji. Idealnie tuszują blizny i wypryski.

Korektory w płynie lub w kremie

Dają naturalny efekt, są odżywcze i gęste. Wadą tego typu korektorów jest niewielka zdolność krycia.

Pudry pigmentacyjne

Alternatywa korektorów kolorowych. Są to kolorowe pudry sypkie, dodawane do brązowego podkładu w celu uzyskania innej tonacji kolorystycznej.

 

Warto również wspomnieć o sposobie działania różnych kolorów korektorów. Mianowicie, korektor zielony niweluje zaczerwienienie na skórze, biało żółty maskuje wszelkiego rodzaju zasinienie, żółty przełamuje sinofioletową barwę skóry, szary i niebieski pokonują zaróżowienie skóry, a niebieskie cienie i naczyniaki przegrywają walkę z korektorem pomarańczowym. Dlaczego akurat takie kolory? Odpowiedź jest bardzo prosta: w technice kamuflażu używa się  kolorów dopełnieniowych z palety barw. Tak oto kolory położone naprzeciw siebie, względem koła kolorystycznego, neutralizują się. Chłodne kolory pochodne (zielony, pomarańczowy, fioletowy) nałożone na kolory podstawowe (żółty, czerwony, niebieski) niwelują ich ciepło. Dlatego do zamaskowania fioletowych sińców stosuje się korektor barwy żółtej.

 

3. Utrwalacze

RODZAJ UTRWALACZA

OPIS

Pudry sypkie

Wchłania nadmiar serum, nadaje skórze gładkość, a przede wszystkim utrwala wcześniej nałożony podkład. Zatrzymują wilgość w skórze oraz chronią przed różnymi czynnikami zewnętrznymi (np.: promieniowanie UV). Rozprowadzenie kosmetyku na skórze ułatwia zawarta w pudrach sypkich glinka kaolinowa oraz talk.

Pudry brązujące

Nadają opalizujący blask skórze oraz wygładzają nierówności. Korygują kolor cery.

Pudry prasowane

Bardzo rzadko stosowane podczas wykonywania profesjonalnego makijażu. Najczęściej służą do wykonywania niewielkich poprawek makijażu w ciągu dnia.

Utrwalacze w sprayu- fixatory i woda termalna

Tzw. „lakiery do twarzy” doskonale utrwalają makijaż.

Woda termalna z kolei nie tylko utrwala, ale także odświeża makijaż.

 

 

 

Sama metodyka zabiegu złożona jest z pięciu podstawowych etapów. Etap pierwszy polega na demakijażu, oczyszczeniu i osuszeniu skóry. Kolejnym punktem jest ocenienie i rozpoznanie obecnych na skórze zmian. Etap pierwszy kończy nałożenie bazy pod makijaż lub kremu  jest to tzw. Etap nawilżenia.

Drugim etapem wykonania zabiegu jest odpowiedni dobór kosmetyków w zależności od rodzaju maskowanych zmian. Etap trzeci polega na doborze odpowiedniej kolorystyki podkładu do karnacji. Kolejnym punktem jest już samo nałożenie kosmetyku. Na końcu stosuje się utrwalenie przy użyciu pudru utrwalającego bądź specjalistycznych preparatów utrwalających.

 

Poza makijażem medycznym o podłożu kosmetycznym możemy wyróżnić makijaż korekcyjny i trzy podstawowe techniki jego wykonania:

Technika I polega na rozjaśnieniu zmian skórnych bardzo jasnym kamuflażem, tak by po jego nałożeniu otrzymać odcień zbliżony do naturalnego;

Technika II to stosowanie naprzemiennie różnych barw korektorów lub mieszanki fluidów i pudrów pigmentacyjnych, po nałożeniu których następuje nałożenie podkładu właściwego;

Technika III z kolei to korygowanie zmian takich jak cienie pod oczami, blizny, przebarwienia itp. przy użyciu mocno kryjących podkładów polegająca na bardzo dokładnej ich aplikacji.

 

Warto wspomnieć również, że od 1984r., coraz popularniejszy stał się makijaż trwały, którego metoda wykonania polega na wprowadzeniu, przy użyciu igieł jednorazowych, barwnika w głębsze warstwy naskórka. Pigment stosowany podczas wykonywania makijażu permanentnego utrzymuje się od 3 do 5 lat, przy czym z czasem blednie o ok.20% rocznie, aż do całkowitego zaniku. Ten typ makijażu wykonywany jest  w celu poprawienia kształtu brwi, ust i oczu, maskowania blizn pooperacyjnych, pigmentacji włosów. Przeciwwskazaniem do tego zabiegu są m.in. choroby skóry (łuszczyca), hemofilia, ciąża oraz cukrzyca. Metodyka wykonania zabiegu polega na: analizie cery pacjenta, rysunku wstępnym, odpowiednim doborze kolorystyki, znieczuleniu pacjenta, wykonania właściwego zabiegu oraz odpowiedniej pielęgnacji skóry po zabiegu.

 

Red. Magdalena Bartosiak

Źródła
  1. Kosmetyka ozdobna i pielęgnacja twarzy. Petsitis X., Kiper K. MedPharm, Wocław, 2007
  2. Dermatologia dla kosmetologów, Poznań 2008, pod redakcją Zygmunta Adamskiego i Andrzeja Kaszuby
  3. Jak zostać wizażystą doskonałym. Wagner J, Warszawa, 2005.
KOMENTARZE
news

<Listopad 2024>

pnwtśrczptsbnd
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
LSOS Summit 2024
2024-11-28 do 2024-11-29
1
Newsletter