Podstawowa pielęgnacja japońskich kobiet skupia się na pięciu krokach, tj. dwuetapowym oczyszczaniu, delikatnym masażu / maseczki, tonizowaniu, odżywianiu i nawilżaniu skóry. Każdy z kroków musi być bezwzględnie przestrzegany. Japońskie kobiety niezwykłą uwagę przywiązują do stosowania preparatów fotoprotekcyjnych oraz przeciwstarzeniowych.
Japonki główny nacisk kładą na krok pierwszy, czyli oczyszczanie – składające się z dwóch etapów. Kluczowe jest stosowanie odpowiednich preparatów i ich składników, które delikatnie oczyszczając i odblokowując pory nie zaburzają naturalnej flory bakteryjnej skóry i zachowują przy tym lipidową barierę ochronną naskórka. W pierwszym etapie oczyszczania stosowane są emulsje, olejki czy mleczka (zazwyczaj bez użycia wody), w drugim stosowane są preparaty z użyciem wody, tj. pianka, żel bądź mydło.
Drugim krokiem jest delikatny masaż twarzy, mający na celu pobudzenie mikrokrążenia w skórze. Fumiko Takatsu, ceniona w Japonii autorka metody masażu twarzy wykorzystującego jogę, podkreśla znaczenie masażu w codziennej pielęgnacji. W związku z tym, że japońskie kobiety nie używają mocnych środków złuszczających, stosują delikatne produkty do złuszczania, które w połączeniu z masażem idealnie pomagają w usuwaniu martwych komórek naskórka.
Dodatkowo raz w tygodniu zalecane jest wykonanie maseczki dostosowanej do rodzaju cery i jej potrzeb. Chizu Saeki, uważana w Japonii za jedną z najważniejszych ekspertek w kwestii pielęgnacji skóry, autorka ponad 30 książek o pielęgnacji, m.in. „The Japanese Skincare Revolution: How to Have the Most Beautiful Skin of Your Life - At Any Age” (2009), poleca stosowanie tzw. lotion mask – maseczki wykonanej z bawełny, nasączonej tonikiem.
Tonizowane skóry – krok trzeci, pozwala w zachowaniu odpowiedniego pH. Japońska pielęgnacja skóry skupia się przede wszystkim na zachowaniu równowagi. Odpowiednie, kwasowe pH skóry jest wymagane dla zachowania prawidłowej bariery zabezpieczającej przed drobnoustrojami oraz czynnikami środowiskowymi.
W celu odżywienia skóry japonki stosują serum do twarzy, posiadające lekką formułę i bogactwo składników m.in. odżywczych, rozjaśniających, przeciwstarzeniowych. W tym kroku istotne jest także użycie dostosowanego do potrzeb kremu pod oczy.
Ostatnim krokiem w pielęgnacji jest nawilżanie. Tutaj stosowane są kremy o lekkich formułach. Japonki cenią kremy zawierające składniki rozjaśniające, przeciwstarzeniowe, odżywcze.
Japońskie kobiety znane są ze swoich „porcelanowych” twarzy. Japońskie powiedzenie mówi: „iro-no shiroi-wa shichinan kakusu”, co oznacza: „biała twarz kobiety zakrywa wiele defektów”. Jasną cerę zawdzięczają przede wszystkim wysokim filtrom przeciw promieniowaniu UVB i UVA oraz preparatom rozjaśniającym skórę. Poza tym Japonki stosują także parasolki, obecnie również zawierające filtry UV.
Kosmetyki japońskie to połączenie zaawansowanych technologii otrzymywania drobnocząsteczkowych składników czynnych, które są w stanie wniknąć w głębsze warstwy skóry i naturalnych substancji organicznych o udowodnionej przez wieki skuteczności. Japońskie marki kosmetyczne zachwycają formułami, zawierającymi skoncentrowane składniki, które z jednej strony zachowują naturalną barierę ochronną skóry a z drugiej stymulują ją do regeneracji. Zapewne w zachowaniu tej równowagi kryje się sekret pięknej i zdrowej skóry japońskich kobiet. Należy pamiętać o tym, że Japończycy to jeden z najbardziej wymagających narodów świata, w związku z czym rynek japoński bardzo szybko weryfikuje produkty, które przynoszą realne benefity naszej skórze.
W kosmetykach azjatyckich znajdziemy wiele cennych składników wywierających dobroczynny wpływ na skórę. Składniki do których przywiązuje się uwagę w formulacji to m.in.: Ekstrakt z alg morskich (bogaty w astaksantynę), Kolagen morski, Proteiny sojowe, Ekstrakt z kiełków ryżu, bambusa, Wyciągi z hebanowca wschodniego i zielonej herbaty, Ekstrakt z korzeni imbiru i szeń-szenia, Ekstrakt z „łez Hioba”, Ekstrakt z owoców jujuby, Ekstrakt z kwiatów wiśni, Ekstrakt z arniki, rumianku, lawendy, Ekstrakt z korzenia lukrecji, Kwas hialuronowy, witaminy B2, E, A oraz C.
Należy podkreślić, że w Azji ogromnie ceni się profilaktykę przeciwstarzeniową. Nie chodzi tutaj jedynie o odpowiednią pielęgnację ale także o odpowiednią dietę, sen i wysiłek fizyczny. Poza tym Azjatki głęboko wierzą, że regularne wizyty w salonie kosmetycznym są podstawą dobrej kondycji skóry oraz zachowania młodości.
opracowała: Maja Haczyk
KOMENTARZE